Sari la conținut
Forum Roportal
ana_kat_lucy

ce sa fac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

acum aproximativ un an am cunoscut pe net un baiat de 21 de ani. un baiat de la mine de la scoala il cunoastea si i-a dat id-ul meu. am vorbit aproximativ 5 luni pe messenger, dupa care ne-am intalnit.in acele 5 luni, el a mai vorbit pe net si cu cateva prietene de-ale mele. ne-am intalnit toti in parc. noi eram vreo 4...el era doar unul. asta se intampla pe la sfarsitul lunii mai anul trecut. toata vara am mers in parc cu totii. eram prieteni buni,puteai sa discuti cu el ca si sum ai fi discutat cu o foarte buna prietena, desi el era baiat. te puteai baza pe el.

la un moment dat am realizat ca il iubesc, i-am spus asta celei mai bune prietene ale mele, iar ea a zis k si ea il iubeste. am stat vreo luna fiind constiente ca il iubim, iar apoi, intr-o seara, i-am spus pe net ceea ce simt pentru el, si i-am propus sa fim impreuna (el iind mai timid, a trebuit sa fac eu primul pas).tot in acea seara am vorbit cu prietena mea cea mai bna si i-am spus ce i-am zis baiatului. cand a auzit, i-a spus si ea repede ca il iubeste si l-a intrebat daca vrea sa fie cu ea.

dupa cateva zile, el a ales-o pe ea. eu eram distrusa, dar am fost fericita pentru prietena mea.ei au fost impreuna 1 luna jumate, timp in care mergeam cu totii in parc iar eu trebuia sa suport sa-i vad pe ei doi sarutandu-se.era cumplit pentru mine.

in timp ce ei doi au fost impreuna, el a avut o tentativa nereusita de sinucidere, asta ne-a adus si mai aproape. i-am spus ca nu e bine ceea ce face si chestii d-astea.apoi s-a despartit de ea, din cauza ei (el a vazut-o pe ea flirtand cu un alt baiat, ea era constienta ca el il vede dar tot nu inceta, si s-au despartit).dupa vreo saptamana el mi-a propus mie sa fim impreuna, mi-a zis ca din grupul nostru cu mine se intelege cel mai bine. eu am aceeptat imediat.il iubeam foarte mult.asta se intampla in octombrie. au urmat 3 luni superbe....cele mai frumoase momente din viata mea au fost alaturi de el. apoi in saptamana dintre Craciun si Anul Nou m-am despartit de el din mai multe motive: nu mai stiam daca il iubesc ca pe un frate sau mai mlt de atat si anul acesta dau capacitatea si nu vroiam sa ma distraga nimic de la scoala. nu mi-a fost greu sa-l parasesc, deoarece inca il iubeam mult, insa la vremea aceea nu stiam in ce sens.

in seara in care ne-am despartit (mi-au spus prietenele care au mai vorbit cu el, si ulterior mi-a zis si el) a plans toata noaptea si s-a gandit toata noaptea la mine. el este un baiat extrem de sensibil. nu am mai vazut baieti asa sensibili ca el. vreo saptamana dupa ce ne-am despartit nu am mai vorbit cu el, apoi am vorbit din nou pe net. de atunci si pana acum am ramas buni prieteni, dar eu mi-am dat seama ca il iubesc mult de tot. ma gandesc non-stop la el. noaptea il visez.simt ca innebunesc. nu stiu ce sa fac...sa rup toate legatuirle cu el? sa ma impac cu el? sa ramanem doar prieteni?? sau ce sa fac???

 

 

acum sa fac un scurt portret al lui:

este cel mai ciudat si sensibil baiat pe care l-am cunoscut

nu prea are prieteni

cat timp nu am vorbit cu el, am aflat ca se droga cu heroina (l-am convins sa se lase, apoi dupa un timp a incercat sa se sinucida dintr-o supradoza, bineinteles ca nu a reusit)

este un baiat foarte sensibil si stiu ca ma iubeste mult sau cel putin ma iubea

nu ii pasa ce parere ai ceilalti despre el

ca fizic nu este foarte frumos, dar nici urat

are simtul umorului foarte dezvoltat

parintii il bateau cand era mai mic

nu prea este religios (mai mult ateu decat credincios)

 

 

cine poate sa ma ajute????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa ma impac cu el? sa ramanem doar prieteni?? sau ce sa fac???

acum sa fac un scurt portret al lui:

este cel mai ciudat si sensibil baiat pe care l-am cunoscut

nu prea are prieteni

cat timp nu am vorbit cu el, am aflat ca se droga cu heroina (l-am convins sa se lase, apoi dupa un timp a incercat sa se sinucida dintr-o supradoza, bineinteles ca nu a reusit)

este un baiat foarte sensibil si stiu ca ma iubeste mult sau cel putin ma iubea

nu ii pasa ce parere ai ceilalti despre el

ca fizic nu este foarte frumos, dar nici urat

are simtul umorului foarte dezvoltat

parintii il bateau cand era mai mic

nu prea este religios (mai mult ateu decat credincios)

cine poate sa ma ajute????

 

deja rational tu te departezi incet, incet de el ...

ce sa faci ?... habar n-am , insa o zicala tot am sa-ti spun : "un singur mar putred strica toate merele dintr-un cos" .

 

concluzia te voi lasa s-o tragi singura ! ... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am 27 de ani deci nu foarte departe de varsta ta. "el a avut o tentativa nereusita de sinucidere," ce spui tu aici este foarte periculos. La varsta lui, ar trebui sa fie capabil sa tina fata problemelor vietii. Ca l-au batut parintii? :crazy: din nefericire se intampla multora (inclusiv mie) asta nu e un motiv sa iti iei viata.

 

Tu uiti ceva: ai 14 ani!!! Stii ce ar trebui sa faci tu acum? S-a ai o gramada de prieteni, s-a iesi in lume cat mai mult. Mai stii ceva? Ar trebui sa incerci pentru o vreme sa filtrezi cu cativa baieti de varsta ta. Gaseste unu pe strada, care ti se pare mai dragut. Du-te la o intalnire, vezi cum e sa cunosti alti baieti. Baiatul asta nu e viitorul tau deci nu trebuie sa iti faci griji ca pierzi ceva. Dupa cativa ani, o sa iti aduci aminte foarte vag de el. Iti spun din proprie experienta. Pe la varsta ta, am avut prima mea relatie cu un baiat. A durat 2 ani. Foarte frumos a fost. Dar acum mi se pare a fii ceva din alta viata. Nu trebuie sa te stresezi prea mult. Stiu ca pare un clisee, dar e adevarat - timpul vindeca! Crezi ca il iubesti, si te inteleg ca acum nu iti pare posibil sa existe o alta viata fara el. Dar daca iti permiti numai un pic de ragaz, poate incerci sa intalnesti oameni noi, o sa vezi este doar ceva temporar, o sa treaca.

Incearca sa te concentrezi pe invatatura, pe ceva constructiv pentru viata ta. Esti prea tanara sa te preocupe la asa nivel despre viata altcuiva. O sa ai tot restul vietii sa iti faci grija despre altcineva ce urmeaza sa fie cel mai important in viata ta: copilul tau si sotul tau. Dar acum tu esti tanara, nu te preocupa tu ca plange el sau ca sufera. O sa ii treaca! E baiat mare.

 

Nu iti zic sa nu iti pese de ce faceti impreuna, numai nu te mai "consuma" atata ptr el. Ai grija de tine in primul rand.

 

 

Mult noroc si RELAX ai toata viata sa intalnesti si alti oameni care te asigur vor fii mult mai placuti si fantastic de intalnit.

:crazy: :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai 14 ani, este cel mai potrivit moment sa te distrezi si sa cunosti oameni noi; asa ca lasa-l cu problemele lui si vezi-ti de viata ta. Parerea mea este ca un barbat la 21 de ani, n-ar trebui sa umble cu fete de 14 ani ci cu fete de varsta lui. Relatia voastra nu prea are viitor, mai bine rupi acum relatia decat mai tarziu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am incercat sa ma "deconectez" definitiv de el, dar nu am putut. am incercat, am reusit doar timp de o saptamana sa nu tin legatura cu el. iar eu nu pot pur si simplu sa flirtez cu beietii...in primul rand ca eu nu sunt genul de persoana sa faca acest lucru...si in al doilea rand, eu nu sunt o persoana foarte atractiva.

pe de alta parte, ceea ce am gasit la el si nu am mai gasit la altii este faptul ca regasesc o parte din mine in el. si eu am avut momente mai grele in care m-am gandit la sinucidere, dar nu am facut-o...si simt pur si simplu ca el este o parte din mine.

pe de alta parte eu cred ca nu vreau sa ma "deconectez" de el definitiv si din cauza ca-mi este frica sa nu faca vreo prostie deoarece am vazut de ce este in stare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe de alta parte eu cred ca nu vreau sa ma "deconectez" de el definitiv si din cauza ca-mi este frica sa nu faca vreo prostie deoarece am vazut de ce este in stare.

Si cam cate din ce face el nu sunt pentru ca are nevoie sa fie in centrul atentiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca nu trebuie sa te ingrijoreze ce va face el

nu e problema ta. tu esti responsabila ptr ce faci tu nu pentru ce face el sau crezi ca va face. Sa stii ca multi baieti fac asa, incearca sa santajeze fetele cu chestii din astea: se apuca de baut sau droguri si culmea face asta in fata prietenilor tai ca sa fie sigur ca ajunge la tine sa te faca sa te simti vinovata. Dupa parerea mea e un santajist si nu te merita.

"eu nu sunt o persoana foarte atractiva." ma intreb cine ti-a spus asta. Nu toata lumea trebuie sa arate ca un super model dar fiecare persoana are sarmul sau. Si dupa cum vorbesti cred ca atitudinea lui negativa te-a afectat mult. La varsta ta ar trebui sa fii foarte pozitiva, ai toata viata inainte. Nici eu nu sunt cine stie ce dar am invatat sa accept ce sunt si sa ma mandresc de ceea ce am.

 

Cum am mai spus: "timpul vindeca". Numai ai rabdare.

Nu poti sa filtrezi? Nici o problema. Dar incearca sa iti faci prieteni noi, care sa nu il cunoasca pe el. Iesi in societate mail mult.

 

Pentru tine, incearca. O sa fie bine, o sa vezi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca asa a inceput "relatia" voastra, gandeste-te ce final poate avea! Las-o balta, cauta-ti de papusile tale, iar pe el lasa-l sa-si caute de papusile lui :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am trait o experienta asemanatoare cu a ta..dar baiatul este mult prea mare pt tn... eu am tot 14 ani si mi-am dat seama ca sunt si baiaeti mai mici care merita chiar daca majoritatea sunt niste nesimtiti. :think: ar trebui sa incerci sa te intalnesti si cu alti baieti pt o perioada de timp dar nu o sapt sau 2 pt ca este prea putin timp pt a-ti clarifica sentimentele. Cred ca timpul necesar pt a te hotari este in jur de o luna sau doua iar apoi iti vei da seama daca mai tii la el sau in ce fel tii la el. O saptamana e prea putin timp in care sa reusesti sa uiti de o pers sau sa te lamuresti intr-o privinta mai ales cand este vorba de sentimente. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.......

eu zic ca esti prea mica si abia pe la 18 ani sa te gandesti sa vb cu tipi cu ani mai mari ca tine,deocamdata traieste-ti copilaria pt ca viata e dura si vei vedea pe parcurs cate probleme ai sa mai ai din dragoste!

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×