Sari la conținut
Forum Roportal
aLat

Incinerare vs. inhumare.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ideea ca pentru niste minti dezlegate nu exista subiecte tabu, va cer parerea in problema asta.

 

Am asisitat mai demult la o inmormantare din muntenia, cu tot alaiul de bocitoare platite si cu sicriul deschis purtat de un tractor. Am vazut cum cimitirele din campie sunt niste buncare din ciment si fier beton, in care te simti oricum numai linistit nu. Mi-a fost dat sa vad si un cavou cu termopane (nu glumesc catusi de putin), si morminte surpate. Am fost uimit cand am aflat cat de mult trebuie sa te chinui ca sa obtii un loc de veci in Bucuresti si am ramas cu un gust amar cand am auzit cat de mult se negociaza, cat de mult se plateste pentru o bucatica de pamant unde sa fii aruncat si cat de multi profita in cel mai josnic mod de traditia asta.

 

Am vazut cimitirul vesel de la Sapanta, cimitire militare care iti taie rasuflarea prin impozanta si ordinea lor si cimitire catolice, o mare intindere de iarba si liniste, dar astea sunt cazuri izolate. Cel mai mult m-a impresionat un cimitir de la munte, cu cruci simple din lemn cere se schimbau din 5 in 5 ani, pierdute intr-o poienita printre brazi.

 

In umbra celor spuse mai sus imi exprim preferinta pentru incinerare, mi se pare o modalitate mult mai demna si mai putin traumatizanta de a trece in uitare. Ca sa nu mai aduc vorba despre ritualuri cum ar fi dezgroparea mortului, care mi se par de-a dreptul degradante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ideea ca pentru niste minti dezlegate nu exista subiecte tabu, va cer parerea in problema asta.

 

 

 

In umbra celor spuse mai sus imi exprim preferinta pentru incinerare, mi se pare o modalitate mult mai demna si mai putin traumatizanta de a trece in uitare. Ca sa nu mai aduc vorba despre ritualuri cum ar fi dezgroparea mortului, care mi se par de-a dreptul degradante.

[snapbacca]33222[/snapbacca]

 

subiectul este tabu pentru ortodoxism care considera ca in momentul resurectiei trupul nu poate sa invie daca a fost mutilat sau, mai rau, incinerat. Incinerarea in cultura occidentala are ratiuni practice legate de suprapopularea cimitirelor si de aici imposibilitatea de a mai primi noi "locatari".

Intr-adevar incinerarea este mai eleganta si nu vad cum ar fi mai putin traumatizanta pentru un mort. In caz contrar se poate vorbi de cruzime.

Ritualurile cu dezgroparea ramasitelor pamantesti si nu propriu zis a mortului se face din aceleasi ratiuni practice legate de spatiul limitat al cimitirelor. Numai ca asa se pastreaza aparenta neincalcarii canoanelor bisericii.

cam atat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu personal as vrea sa fiu incinerata. nu pot sa spun ca nu suport cadavrele dar nu prea imi place gandul ca din ceea ce sunt voi ajunge doar niste oase. as vrea sa fiu incinerata. si chiar nu sunt deloc impotriva :victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incinerarea este mai estetica. Eu am o problema cu mirosul de formol si n-am fost in stare sa stau aproape de sicriu nici la moartea propriului meu bunic.

Pe de alta parte, as prefera ca imaginea ce-o vor purta in minte despre mine sa nu fie imaginea mortii.

Nu consider ca ceea ce sunt este reprezentat de fizicul meu si nu vad motivul pentru care ar mai trebui pastrat dupa ce sufletul si-a luat zborul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aleg incinerarea....nu cred ca mai conteaza ce se intampla cu trupul nostru dupa moarte....si gandul ca am sa ma umplu de viermi si am sa putrezesc ma sperie :victory: ...ce morbid suna. mai bine ma stiu cenusa... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ideea ca pentru niste minti dezlegate nu exista subiecte tabu, va cer parerea in problema asta.

 

Am asisitat mai demult la o inmormantare din muntenia, cu tot alaiul de bocitoare platite si cu sicriul deschis purtat de un tractor. Am vazut cum cimitirele din campie sunt niste buncare din ciment si fier beton, in care te simti oricum numai linistit nu. Mi-a fost dat sa vad si un cavou cu termopane (nu glumesc catusi de putin), si morminte surpate. Am fost uimit cand am aflat cat de mult trebuie sa te chinui ca sa obtii un loc de veci in Bucuresti si am ramas cu un gust amar cand am auzit cat de mult se negociaza, cat de mult se plateste pentru o bucatica de pamant unde sa fii aruncat si cat de multi profita in cel mai josnic mod de traditia asta.

 

Am vazut cimitirul vesel de la Sapanta, cimitire militare care iti taie rasuflarea prin impozanta si ordinea lor si cimitire catolice, o mare intindere de iarba si liniste, dar astea sunt cazuri izolate. Cel mai mult m-a impresionat un cimitir de la munte, cu cruci simple din lemn cere se schimbau din 5 in 5 ani, pierdute intr-o poienita printre brazi.

 

In umbra celor spuse mai sus imi exprim preferinta pentru incinerare, mi se pare o modalitate mult mai demna si mai putin traumatizanta de a trece in uitare. Ca sa nu mai aduc vorba despre ritualuri cum ar fi dezgroparea mortului, care mi se par de-a dreptul degradante.

[snapbacca]33222[/snapbacca]

Dar care e teraba cu desumarea ca sincer nu stiu si am ami auzut si eu despre asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe de alta parte, as prefera ca imaginea ce-o vor purta in minte despre mine sa nu fie imaginea mortii.

Nu consider ca ceea ce sunt este reprezentat de fizicul meu si nu vad motivul pentru care ar mai trebui pastrat dupa ce sufletul si-a luat zborul.

[snapbacca]34215[/snapbacca]

 

In primul rand :) BUN VENIT NOILOR MEMBRI! :good:

 

Pentru leonnne: ce ai scris se potriveste de minune si pentru mine. De fapt, din cauza asta am postat topicul. Am asistat mai demult la tot ce presupune un o inmormantare crestina, si mi-a lasat un gust tare amar. Cand am spus mai sus ca este o experienta traumatizanta, nu am spus-o in sensul traumatizanta pentru defunct (desi cam asta se intelegea, :victory: ), ci pentru apropiatii acestuia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar care e teraba cu desumarea ca sincer nu stiu si am ami auzut si eu despre asta.

[snapbacca]34570[/snapbacca]

 

Este un ritual practicat la mai multe religii ce presupune dezgroparea de catre familie a cadavrului respectiv dupa o anumita perioada de timp. In functie de traditie ramasitele sunt ingropate la loc sau arse.

Sper ca nu sunt prost informat. Daca am gresit cu ceva astept corectari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este un ritual practicat la mai multe religii ce presupune dezgroparea de catre familie a cadavrului respectiv dupa o anumita perioada de timp. In functie de traditie ramasitele sunt ingropate la loc sau arse.

Sper ca nu sunt prost informat. Daca am gresit cu ceva astept corectari.

[snapbacca]34640[/snapbacca]

 

Din cate stiu eu, dezgroparea se face dupa 7 ani dar aceasta este la latitudinea familiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiu eu, dezgroparea se face dupa 7 ani dar aceasta este la latitudinea familiei.

[snapbacca]34646[/snapbacca]

 

 

intradevar, la 7 ani se face si mortul se "imbraca", de fapt se acopera cu haine si se pune ceva pe cap, batic la femei(din ce am vazute eu) si dupa un timp la alegerea familiei se acopera si fata pentru ca nu e o priveliste deloc atragatoare. :victory:

Editat de realtv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×