Sari la conținut
Forum Roportal
cove_adrian

Gastro-enterocolita acuta/gastro-duodenita. Ce regim si tratament sa practic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua! Sunt si eu un tanar de 23 ani suferind....

In urma cu cca 2 sapt...intr-o seara...am mancat ceva ce nu prea mi-a priit (mazare+pastrama de pui afumata). Ma durea f tare intr-o parte (zona ficatului), vomitasem de vreo 5 ori in acea seara...si am chemat salvarea...

Am fost internat...primele analize ...au iesit rau...TGP de 85 (de la oboseala), am crezut ca am hepatita...insa sa confirmat contrariul (ecograf+Anti Hbs si HbV negative ambele). La examen...cu clorura de bariu...mi s-a pus acest diagnostic. Ulterior dupa 3 zile de supraveghere...TGp a ajuns la 52 si starea s-a ameliorat...pe seama alimentatie de regim si a odihnei.

 

In fine...eu am probleme cu stomacul de mai demult...de cam cativa ani, datorita unei alimentatii nesanatoase (mancaruri prajite, mese neregulate, stress, oboseala, munca f multa) am ajuns in aceasta stare.

Mi s-a dat Ulcoran si Metoclorpramin...

Si bineinteles regim...

Aci nu stiu...ce regim sa tin...

Eu unul am inceput asa: bors(nu prea acru), pilaf(fara sare), compot, gratar de pui...biscuti, covrigei, banane. Insa...sunt f sensibil...adica...am mancat aseara...salata cu otet si ulei...si iar m-a dat peste cap. Am fost la un magazin naturist si mi-a dat EPIGASTRALGIN. E bun?

Ce alte cure/ ceaiuri/ produse naturiste imi mai recomandati?

Sau cine mai are asa ceva? gastro-duodenita..? Nu se moare,nu?

O seara placuta!

Editat de cove_adrian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua! tanar de 23 ani ..

In urma cu cca 2 sapt...intr-o seara...am mancat ceva ce nu prea mi-a priit (mazare+pastrama de pui afumata)

 

Mare greseala!....sa nu o mai repeti!!!

 

In fine...eu am probleme cu stomacul de mai demult...de cam cativa ani, datorita unei alimentatii nesanatoase (mancaruri prajite, mese neregulate, stress, oboseala, munca f multa) am ajuns in aceasta stare.

 

 

Daca o sa te straduiesti sa NU MAI FACI ceea ce ai descris mai sus ,iti va fi mult mai bine

 

 

Mi s-a dat Ulcoran si Metoclorpramin...

Si bineinteles regim...

Aci nu stiu...ce regim sa tin...

 

Eu unul am inceput asa: bors(nu prea acru), pilaf(fara sare), compot, gratar de pui...biscuti, covrigei, banane. Insa...sunt f sensibil...adica...am mancat aseara...salata cu otet si ulei...si iar m-a dat peste cap. Am fost la un magazin naturist si mi-a dat EPIGASTRALGIN.

 

 

ulcerul inseamna si aciditate crescuta,iar tu ai crezut ,probabil ,ca aplici regula''cui pe cui se scoate'' :stars:

OTET???BORS???...cum sa nu te doara?

Deci ,ca principii generale:mese mai dese la ore fixe(cat de cat),de evitat prajelile,condimentele,grasimile,supe concentrate,bulionul de rosii,cruditatile si pastaioasele uscate, alimentele prea calde sau prea reci,alcoolul,tutunul,cafea(mai ales pe stomacul gol)

Laptele,daca il suporti,e foarte bun,smantana proaspata,branza dulce,carne slaba fiarta,mere coapte,cartofi copti

 

 

 

Nu se moare,nu?

 

 

Nu se moare,dar ''se doare''daca nu ai grija!

O seara placuta si tie!

Editat de lea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mane, lea a spus mai mult decat sufficient!

Si sport, ca si eu eram gras si flescait... habar nu ai, hombre, iti trebuie 3 lucruri ca sa fii O.K.:

1) un stadion prapadit

2) 2 fiare de 5-8-10 kg

3) Muulta vointa

 

Daca nu te superi - unde lucrezi de e atat de ucigator, la o varsta apropiata de a mea? In port? :(

 

Pt Lea : alcoolul trebuie redus... ihim... la cat?

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mane, lea a spus mai mult decat sufficient!

Si sport, ca si eu eram gras si flescait... habar nu ai, hombre, iti trebuie 3 lucruri ca sa fii O.K.:

1) un stadion prapadit

2) 2 fiare de 5-8-10 kg

3) Muulta vointa

 

Daca nu te superi - unde lucrezi de e atat de ucigator, la o varsta apropiata de a mea? In port? :(

 

Pentru Lea : La cat trebuie redus alcoolul?

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sorry pentru intarziere....nu am mai intrat pe forum de muuult timp.

 

Alcoolul?...de preferat sa nu mai existe in ''cosul zilnic''!!!Ei,ce zici....crezi ca se poate?...in mod sigur asa ar trebui procedat!Parerea mea! :think: Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand citesc Art Gallery, cred ca mai curand dedic o ora acestei reviste, decat unei beri... Desi, ei, Doamne, nu spunea Brancusi : Greu nu este sa faci un lucru, mai greu este sa te pui in starea de a-l face. Trebuie sa ma scot, prin obisnuinta, din starea de a bea bere. Nu glumesc, devine un tabiet...

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cand citesc Art Gallery, cred ca mai curand dedic o ora acestei reviste, decat unei beri... Desi, ei, Doamne, nu spunea Brancusi : Greu nu este sa faci un lucru, mai greu este sa te pui in starea de a-l face. Trebuie sa ma scot, prin obisnuinta, din starea de a bea bere. Nu glumesc, devine un tabiet...

 

Ca sa ma refer la citatul din Brancusi....ar trebui sa caut prin ....Art Gallery...admit ca nu stiam ca el a spus asta. :spiteful: Cat despre tema topicului,se pare ca cel care l-a deschis ,a primit raspunsul,iar noi,brodam pe tema berii....deci:blonda sau bruna....nu e buna!(in exces)! :)

Editat de lea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×