Sari la conținut
Forum Roportal
Mahtan Elendil

Jethro Tull - o trupă...genială

Postări Recomandate

Am decat cateva melodii care sunt destul de bune, vocea e super frumoasa. O sa downloadez mai multe albume in curand :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am decat cateva melodii care sunt destul de bune, vocea e super frumoasa. O sa downloadez mai multe albume in curand :lol2:

ar mai trebui să trecem şi prin magazine de muzică...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin Vl nu prea ai de unde sa iei :lol2:

Editat de neuron

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac mult Jetrho Tull. Normal datorita in special lui Ian Anderson.

Vocii in primul rand si mai apoi tehnicii la flaut.

Nu stiu daca are studii in domeniu. Da` tipu` gafaie, scuipa,vorbeste in flaut..

De certa inspiratie folclorica-unele armoniii le regasesti in cantece de leagan , in colinde(a lor, nu a` noastre) muzica lor e vigurosa, plina de viata. Cateodat` Ian Anderson ne spune "povesti" in melodiile lui. De acolo de la el. Si atunci devine melancolic. Si stie s-o faca nemaipomenit IN flaut.

As vrea sa spun mai multe da` m-am plictisit.

In fine , pretenari de-ai mei dau ca cel mai bun album Aqualong. Mie-mi place Heavy Horses mai mult.

Inca ceva. Stiam pana acum ca Jethro Tull a fost un cavaler sau vrajitor ,de-acolo din Scotia lui.

Aiurea, cica a fost un agricultor.

Apsurd :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi plac mult Jetrho Tull. Normal datorita in special lui Ian Anderson.

Vocii in primul rand si mai apoi tehnicii la flaut.

Nu stiu daca are studii in domeniu. Da` tipu` gafaie, scuipa,vorbeste in flaut..

De certa inspiratie folclorica-unele armoniii le regasesti in cantece de leagan , in colinde(a lor, nu a` noastre) muzica lor e vigurosa, plina de viata. Cateodat` Ian Anderson ne spune "povesti" in melodiile lui. De acolo de la el. Si atunci devine melancolic. Si stie s-o faca nemaipomenit IN flaut.

As vrea sa spun mai multe da` m-am plictisit.

In fine , pretenari de-ai mei dau ca cel mai bun album Aqualong. Mie-mi place Heavy Horses mai mult.

Inca ceva. Stiam pana acum ca Jethro Tull a fost un cavaler sau vrajitor ,de-acolo din Scotia lui.

Aiurea, cica a fost un agricultor.

Apsurd :crazy:

Jethro Tull chiar a fost un agricultor...:hi: m-am uitat pe wikipedia... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jethro Tull e o trupa originala, unica, din categoria "legende rock" ( rock progresiv .) Cand spui Jethro Tull, spui "omul cu flautul", pe numele sau Ian Anderson, cel care a introdus de fapt flautul in muzica rock. De asemenea, ca vocalist da o amprenta extrem de aparte muzicii interpretate.

Albumele mele preferate:

A Passion Play 1973

Warchild 1974

Songs From The Wood 1977

Repeat --- The Best Of Jethro Tull --- Vol. II 1977

Heavy Horses 1978

Stormwatch 1979

Broadsword and The Beast 1982

Si celelalte!

 

Jethro Tull chiar a fost un agricultor...:P m-am uitat pe wikipedia... :)
Ai dreptate, Jethro Tull a fost un agricultor scotian , citez:"Band names were often supplied by the staff of their booking agents, one of whom, a history buff, eventually christened them Jethro Tull after the 18th-century agriculturist who invented the seed drill".

Ca si Uriah Heep (care au ales pentru trupa lor numele unui personaj dickensian, Uriah Heep), de altfel! :soc:

 

Jethro Tull - Boure

Editat de Arrivederci!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×