Sari la conținut
Forum Roportal
spiridush

Cum sa scapi de fosta....actualului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Suntem impreuna de 1 an si 2 luni,si pot spune ca alaturi de el am trait parca o viata intreaga.Este jumatatea mea si nu pot trai fara el.Cand ne-am cunoscut el tocmai se despartise de fosta lui prietena dupa o relatie de 1an si ceva...A iubit-o extraordinar de mult, iar ea la-a inselat...asa ca i-a dat ZONA.Ne-am cunoscut si am hotarat sa incepem o relatie...constienta fiind ca el inca, nu a uitat-o.Dupa un timp destul de scurt si-a lasat trecutul si privea cu ochi optimisti catre viitorul nostru.Ei, bine eu nu am reusit sa las acest trecut al lui la o parte...si ma chinuie ingrozitor.Ea nu poate accepta faptul ca el este fericit alaturi de alticineva si a incercat de nenumarate ori sa ne desparta...pe el chestiile astea il lasa rece...dar nu si pe mine.Ea inca mai tine legatura cu fratele lui mai mic si prin intermediul lui a introdus poze cu ea in calculator, ba isi lasa cartea de vizita, ba suna si mereu intreba de el, ba vine de ziua lui neanuntata acasa sa i-i spuna la multi ani si bla-bla-bla.Lucrurile astea ma ranesc ingrozitor si nu numai pentru ca imi amintesc de faptul ca ei doi au avut o relatie ci pentru ca eu ma simt in permanenta concurenta cu ea...si nu vreau mai sa fie asa, m-am saturat sa tresar numai cand aud numele ei.A reusit sa scoata ce e mai rau din mine...aveam ganduri diabolice.Ma gandeam sa-i dau foc la usa, sa o lovesc si sa o umilesc in public...sa o terorizez prin diferite metode :) :) :) ...dar nu as ajunge nicaieri...nicaieri...El mi-a demonstrat de atatea ori ca ma iubeste enorm si m-a asigurat ca persoana ei nu i-i provoaca decat sila...atat...dar imi este teama ca in sufletul lui ar mai putea simti ceva pentru ea...cat de putin...nu pot trai cu gandul acesta :) .Cum as putea trece peste asta? Orice sfat din partea voastra e binevenit......!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este jumatatea mea si nu pot trai fara el.Ea inca mai tine legatura cu fratele lui mai mic si prin intermediul lui a introdus poze cu ea in calculator, ba isi lasa cartea de vizita, ba suna si mereu intreba de el, ba vine de ziua lui neanuntata acasa sa i-i spuna la multi ani si bla-bla-bla.

[snapbacca]32952[/snapbacca]

In primul rand e bine ca ti-ai dat seama ca tu pe el il vrei si ca toata asta nu a devenit doar "o lupta" intre tine si fosta. E foarte periculos jocul pe care la-a inceput ea, fata stie sa "se sublinieze cu marcaer-ul ". Momentan nu prea ai ce sa faci impotriva ei direct. Daca esti sigura ca el pe tine te vrea, deja ai doua avantaje: primul ca esti cu el si al doilea ...te iubeste. Trebuie acum sa-la tii langa tine. Cea mai mare greseala pe care poti sa o faci este sa incepi sa-i reprosezi lui fazele pe care le face ea. Fetele au tendinta asta dar asa nu faci decat sa ii amintesti mereu de ea.

 

Lucrurile astea ma ranesc ingrozitor si nu numai pentru ca imi amintesc de faptul ca ei doi au avut o relatie ci pentru ca eu ma simt in permanenta concurenta cu ea...si nu vreau mai sa fie asa, m-am saturat sa tresar numai cand aud numele ei.A reusit sa scoata ce e mai rau din mine...aveam ganduri diabolice.Ma gandeam sa-i dau foc la usa, sa o lovesc si sa o umilesc in public...sa o terorizez prin diferite metode :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e sa incerci sa o ignori (stiu: e greu, daca nu imposibil), ba chair sa fii amabila cu ea si sa iti amintesti ca degeaba incearca sa castige o batalie, tu ai castigat razboiul. Si sa nu uitam: cine rade la urma rade mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca ea reprezinta un pericol pentru relatia voastra. Daca tu i-ai oferit sprijin in momentele acelea dificile pentru el, cred ca e "all yours". Spun asta dintr-o experienta oarecum asemanatoare.

 

Ceea ce sigur nu trebuie sa faci e sa pui in aplicare metodele tale "diabolice" de a o indeparta pe "inamica". Ramai aceeasi, nu te mai lasa afectata de nimicuri. Daca lui nu-i pasa, de ce ti-ar pasa tie? BUcura-te de ceea ce aveti impreuna.

 

Ca sa iti faci o idee despre ce ar fi putut simti el... arunca un ochi la topicul "Cum sa scapi de o fosta iubire".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti pana nu demult negam chestia asta...mereu ma minteam ca nu ma deranjeaza dar cu cat incercam sa inhib acest sentiment cu atat iesea la suprafata.Multumesc mult pentru sfaturi, chiar ma ajuta enorm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea e sa incerci sa o ignori (stiu: e greu, daca nu imposibil), ba chair sa fii amabila cu ea si sa iti amintesti ca degeaba incearca sa castige o batalie, tu ai castigat razboiul. Si sa nu uitam: cine rade la urma rade mai bine

[snapbacca]32989[/snapbacca]

 

Mi se pare cel mai bun sfat. Incearcati sa fiti naturali si amabili fara sa va prefaceti, sigur o va lua prin surprindere gestul vostru si mai devreme sau mai tarziu va intelege ca nu are la ce sa mai spere. Asta pentru ca daca voi nu reactionati in nici un fel la sicanele ei exprimati siguranta si increderea in fiecare si unul in altul.

Un om calm si stapan pe sine este de neclintit, de asta sa fii sigura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca tu esti cea care ar trebui sa it ifaci mai putine probleme. Zici ca ai o relatie frumoasa..atunci de ce te mai agiti atat sa te ingrijorezi ca poate el cedeaza. Daca el te iubeste asa cum zici tu de mult..atunci el va fi cel care ii va zice tipei sa-la lase in pace si sa nu mai insiste pentru ca el e fericit cu tine....dar daca el nu-i zice ei nimica dar tie iti zice ca ii e scarba de ea, scuza-ma ca zic dar e clar ca ar cam trebui sa stati de vorba. El ii permite ei inca apropierea asta poate pentru ca mai tine la ea ca o ff bun amica sa zicem asa sau poate ca ii place sa stie ca cineva atarna dupa el...deci eu zic ca tu ar trebui sa pui piciorul in prag si sa-la pui sa puna capat acestui fel de joaca puerila care in timp se poate sa devina ceea ce tu nu iti doresti o poarta catre relegarea relatiei lor. Tipa il vrea inapoi asta e un lucru sigur...dar el o vrea pe ea sau pe tine...daca te vrea pe tine de ce nu o indeparteaza o data si gata. Tu esti de vina ca nu ii ceri sa lamureasca lucrurile o data...e o fata si poate fff usor sa fie indepartata de un barbat dar daca el nu vrea...sau poate te-ai gadit ca si el ii da anumite semne de tot continu ea...? :cry:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident, aplicabilitatea tuturor sfaturilor pe care le-ai primt depinde in foarte mare parte de varsta ta, a prietenului si a fostei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiti...tipa e un pic si "dusa"....spun asta si ma refer la faptul ca el a discutat de nenumarate ori cu ea pe aceasta tema...iar la un moment dat a incetat deoarece cu cat ii dadea atentie si o respingea cu atat intervenea prin alta si alta metoda...la un moment dat pe el la-a lasat rece aceste tentative ale ei si nu i-a mai dat deloc atentie....dar ea nu a incetat.!! problema ei este ca inca nu constientizeaza faptul ca totul sa-a terminat! Ea are varsta de 20 de ani....eu de 18...si ceva iar el...24...

Daca ar fi sa analizez de unde provine problema,de fapt.....de la mine.din nefericire....eu sunt cea care inca mai poarta trecutul lui in spate si care ma chinui...si nu este neincrederea...este pur si simplu o frica....faptul ca orice din lumea asta i-ar putea atrage atentia si eu m-as trezi pe locul doi....nu sunt genul de persoana cicalitoare si stresanta....e o chestie care se afla acolo in mintea mea si pe-e care cu eforturi...sper ca o voi putea inlatura....urati-mi succes.!!

Editat de spiridush

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ma pricep la sfaturi. Iubitul tau, daca ar vrea cu adevarat sa-o indeparteze, ar face-o imediat iar fosta lui nu v-ar mai deranja! Cred ca cam ezita daca de un an ea va tot face probleme!

Deschide bine ochii! Si ultimaturile fac treaba buna...trebuie sa pui piciorul in prag!

Ar mai fi o varianta: fosta intretine flama ta pentru iubitul tau(in sensul ca frica continua pe care o ai sa nu-la pierzi si care e provocata de "fosta" ,te face sa il vrei mai mult.

Trebuie eliminat catalizatorul( "fosta") asa veti stii de ce sunteti impreuna cu adevarat.!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×