Sari la conținut
Forum Roportal
marinmarin

Poze de la muntele sfant Athos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:P frumoase. Din pacate eu ca femeie nu am voie sa calc acolo. :cry: , iar in Grecia cand am fost nu am putut decat sa fac o croaziera in jurul muntelui Athos.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P frumoase. Din pacate eu ca femeie nu am voie sa calc acolo. :cry: , iar in Grecia cand am fost nu am putut decat sa fac o croaziera in jurul muntelui Athos.

 

Wtf? Cum nu ai voie sa calci ca femeie acolo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Wtf? Cum nu ai voie sa calci ca femeie acolo?

Apropo. Pentru cine e ateu si are bani, propun un experiment. Sa se organizeze o expeditie cu femei, la muntele Athos.... Din momentul in care calca 1 pas in teritoriul interzis vor deveni indracite...Insasi Maica DOmnului pare a fi ultima femeie care a calcat acolo, si EA a hotarat acest loc pentru traiul calugaresc, si a pus blestem asupra partii femeiesti care ar intra. Dar si la noi exista Manastirea Frasinei, unde Sfantul Calinic de la Cernica a pus un blestem asemanator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo. Pentru cine e ateu si are bani, propun un experiment. Sa se organizeze o expeditie cu femei, la muntele Athos.... Din momentul in care calca 1 pas in teritoriul interzis vor deveni indracite...Insasi Maica DOmnului pare a fi ultima femeie care a calcat acolo, si EA a hotarat acest loc pentru traiul calugaresc, si a pus blestem asupra partii femeiesti care ar intra. Dar si la noi exista Manastirea Frasinei, unde Sfantul Calinic de la Cernica a pus un blestem asemanator.

 

"Ciudat" dar peste tot unde vezi pildele "crestinilor" precum si mirifica carte de capatai care este biblia, cum apar blestemele, iadul, satana si pacatele. Blestemul si posedarea actioneaza numai pe anumiti oameni, nu toti sunt predispusi la asa ceva. Misto maica asta a domnului, sa se spuna de ea ca este asa de buna si binefacatoare de minuni in timp ce blesteama inseamna ceva :crazy: Pana si sfantul nostru Calic da cu blesteme dupa propria pofta. Si dupa unii se intreaba de ce il "confunda" Soimos pe Isus cu Satan.....

 

P.S Daca pe munte se duce un hermafrodit atunci cum actioneaza blestemul, se imparte la 2? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo. Pentru cine e ateu si are bani, propun un experiment. Sa se organizeze o expeditie cu femei, la muntele Athos.... Din momentul in care calca 1 pas in teritoriul interzis vor deveni indracite...Insasi Maica DOmnului pare a fi ultima femeie care a calcat acolo, si EA a hotarat acest loc pentru traiul calugaresc, si a pus blestem asupra partii femeiesti care ar intra. Dar si la noi exista Manastirea Frasinei, unde Sfantul Calinic de la Cernica a pus un blestem asemanator.

Am toata stima pentru dumneata si am ap[reciat de multe ori dragostea dumneatale pentru Dumnezeu. Ceea ce spui mai sus insa, mi se pare o inventie omeneasca si chiar diabolica. De ce?

Niciodata Noul Testament nu interzice intrarea femeii intr-un anumit loc si nici nu pedepseste cu indracirea oamenilor. Daca intrand acolo acele femei vor deveni indracite, inseamna ca acolo este un loc plin de draci.

Pe de alta parte niciodata Domnul Isus nu ne-a poruncit sa ne separam de lume, ci sa ne separam de pacatele lumii. Asta se roaga si Domnul Isus, Tata nu te rog sa-i iei din lume ,ci sa-i pazesti de cel rau!

Curios ca Mama Domnului Isus ar fi avut autoritatea de-a declara unele locuri sfinte sau puse deoparte pentru barbati sau femei.Asta este desigur o inventie omeneascasi nu are nimic deaface cu Dumnezeu.Doar povesti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am toata stima pentru dumneata si am ap[reciat de multe ori dragostea dumneatale pentru Dumnezeu. Ceea ce spui mai sus insa, mi se pare o inventie omeneasca si chiar diabolica. De ce?

Niciodata Noul Testament nu interzice intrarea femeii intr-un anumit loc si nici nu pedepseste cu indracirea oamenilor. Daca intrand acolo acele femei vor deveni indracite, inseamna ca acolo este un loc plin de draci.

Pe de alta parte niciodata Domnul Isus nu ne-a poruncit sa ne separam de lume, ci sa ne separam de pacatele lumii. Asta se roaga si Domnul Isus, Tata nu te rog sa-i iei din lume ,ci sa-i pazesti de cel rau!

Curios ca Mama Domnului Isus ar fi avut autoritatea de-a declara unele locuri sfinte sau puse deoparte pentru barbati sau femei.Asta este desigur o inventie omeneascasi nu are nimic deaface cu Dumnezeu.Doar povesti!

Nu inteleg unde e problema de fapt. Logica Fecioarei Maria este inatacabila. Femeile se pot plimba unde vor pe suprafata de x milioane metri patrati ai Pamantului, si ea a oprit pentru calugari numai un mic spatiu unde monahii sa nu fie tulburati de grija femeilor. Poate am folosit gresit acest termen "blestem" desi el este valabil intr-un anumit context. Mai corect femeia este Persona Non Grata acolo, si daca intra isi asuma raspunderea. Am auzit de niste turcoaice curiose acum cateva sute de ani care s-au imbolnavit subit de cum au intrat. In loc sa ma contraziceti mai bine interesati-va si vedeti daca a reusit vreo femeie sa intre acolo si sa ramana zdravana. Dumnezeu si Maica Domnului nu vor raul nimanui, evident, dar cand omul si-o cauta cu lumanarea atunci e pedepsit, vezi Sodoma si Gomora. A da pe cineva in stapanirea satanei este lucru dumnezeiesc, nu omenesc. Ia deschide la 1 Corinteni 5,5 "Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea trupului, ca duhul să se m

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo. Pentru cine e ateu si are bani, propun un experiment. Sa se organizeze o expeditie cu femei, la muntele Athos.... Din momentul in care calca 1 pas in teritoriul interzis vor deveni indracite...Insasi Maica DOmnului pare a fi ultima femeie care a calcat acolo, si EA a hotarat acest loc pentru traiul calugaresc, si a pus blestem asupra partii femeiesti care ar intra. Dar si la noi exista Manastirea Frasinei, unde Sfantul Calinic de la Cernica a pus un blestem asemanator.

 

2 Corinteni 11

4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×