Sari la conținut
Forum Roportal
janus

F Focus sau Golf 4?

Postări Recomandate

va salut si vin cu o intrebare:

Am disponibil in jur de 8000 euro si as vrea sa achizitionez o masina. Dilema mea este legata de tipul ei: Ford Focus sau VW Golf 4? Recunosc ca nu sunt pus la punct f bine cu detaliile tehnice legate de masini in general si cu atat mai mult de cele doua enuntate in special dar fac eforturi :) . As dori sa va cer ajutorul in acest sens. Ma intereseaza detalii legate de siguranta, consum, combustibil, fiabilitate, confort si intretinere in forma comparativa intre doua reprezentante ale tipurilor de mai sus si care au caracteristici cum ar fi varsta sau numar de km parcursi aproximativ egale (pentru relevanta). Multumesc anticipat si va asigur ca voi da parerilor dvs. maximum de atentie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fosta mea prietena avea exact dilema asta, si am fost implicat in alegere. Rezultat = Focusul. Focusul e mai... fun de condus. Pozitie mai ridicata, are un feeling mult mai sportiv ca Golf 4. Finisajele mi se par iarasi superioare Golfului. Motoarele ambelor masini sunt foarte bune. Daca iti iei Focus ia-ti TDCi neaparat, la Golf TDI 1.9. Fiabilitatea e iarasi foarte buna in cazul ambelor masini, la fel si siguranta, deci nu prea ai ce sa alegi aici. Poate un usor avantaj de partea Golfului la fiabilitate si pastrarea valorii (desi cu succesul lui Golf V, ma astept sa se schimbe asta). Oricare din masini e o alegere excelenta. Un argument in plus pentru Focus ar fi sansa considerabil mai mare sa gasesti una la un kilometraj mai mic. Golfurile sunt de regula destul de rulate.

 

In concluzie, daca nu ai facut-o deja, condu ambele masini sa vezi cum te simti in ele, si vezi care'i cea mai buna oferta. S-ar putea sa ai noroc de una sau alta dintre marci printr-o masina putin rulata si la un pret foarte bun (fosta mea prietena a "prins" un Focus foarte putin rulat si in stare excelenta... ma rog, era, pana l-am busit eu :) ) Bafta :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

VW Golf 4 TDI

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu Golf IV din perioada 1999-2002 ca sa fie mai usor la pret. Un 1.9 TDI de minim 90 CP.

Daca ma duc in afara m-as scoate mai ieftin?

Sau daca merg cu un nene care stie piata auto din germania?

Sau daca fac comanda unui nene care mi-o aduce din Germania si isi pune comisionul inpretul masinii?

As putea sa cumpar din afara fara sa depasesc 7000 de euro?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau si eu Golf IV din perioada 1999-2002 ca sa fie mai usor la pret. Un 1.9 TDI de minim 90 CP.

Daca ma duc in afara m-as scoate mai ieftin?

Sau daca merg cu un nene care stie piata auto din germania?

Sau daca fac comanda unui nene care mi-o aduce din Germania si isi pune comisionul inpretul masinii?

As putea sa cumpar din afara fara sa depasesc 7000 de euro?

 

Mai avatajos sa o cumperi din afara fara intermediari .... :) dar ca intodeauna apare fireasca problema: CE TE FACI CU NENEA VARUJAN VOSGANIAN care incurca taxele de prima inmatriculare si ajungi cu masina in tara? .... :flowers: :tease: :friends:

Editat de Marius-Doru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×