Sari la conținut
Forum Roportal
spiridush

Paulo Coelho

Postări Recomandate

Mda. E logic ca Paolo Coelho sa fie motiv de deschidere a unui topic. Pentru ca merita citit. Sincer, desi va respect paretile tuturor, I disagree. Adica, in primul rand putin imi pasa daca scriitorul si-a vizualizat publicul sau nu. Important e ce a scris. Intentio auctoris difera de intentio lectori. Asa.

 

Punctu' doi : daca te straduiesti scoti idei de viata din aproape orice scriitor.. important ca acest Coelho le-a pus pe tava pentru noi toti, intr-o forma accesibila. Sincer, si mie Alchimistul mi sa-a parut putin cam.. accesibil, dar presupun ca exista in intreaga lume muulti oameni inspirati de cartea asta. Am mai spus-o si ma repet : 90% din literatura este huma pentru restu' de 10% literatura de calitate. Dar 90% din oamenii lumii debuteaza in literatura citind huma, si Coleho este deci huma de calitate. De ce sa ne suparam pe Coelho ca a facut o treaba buna ? Mai ales daca chiar a scris din suflet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor.

 

Si eu am citit Paulo Coehlo. Mai mult din curiozitate, deoarece multi dintre cunoscuti mi-la recomandau cu mare caldura. Am citit "Diavolul si domnisoara Prym". Ce pot sa spun despre acesta carte. Incepe bine, continua bine si se sfarseste lamentabil. As spune previzibil. Dupa aceasta experienta cu Coehlo nu i-am mai cumparat nici o carte. Nu imi permit sa fac astfel de experiente. sa-ar putea ca alte carti sa fie mai bune decat asta, dar eu nu am mai citit nimic scris de el.

 

Eu cred totusi ca Paulo Coehlo (pe.C.) este un scriitor la moda (poate o moda trecatoare) in Romania. Am observat ca "da bine" daca ai citit ceva de el si mai ales daca il comentezi pozitiv. Cred ca vom putea spune despre el ca a fost un mare scriitor de abia peste vreo 50 de ani. Asta daca cumva isi va mai aminti cineva de el.

 

Aceste romane de pe.C. le-as incadra in categoria nuvelelor.

 

Aceasta este parerea mea despre PC. Oricum fiecare cu gustul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca... acum recunosc ca sunt prinsa... reprezinta un "fenomen" intr-adevar... desi citisem... si trebuie sa recunosc ca intotdeauna am fost de parere ca romanele lui se astern singure pe hartie, ca si cum el ar fi doar "instrumentul" scrierii lor, nu m-a captivat... "La raul Piedra" mi-a frant inima... sunt multe carti la care am revenit obsesiv sa recitesc pasaje dupe ce le terminam de citit dar nici una care sa ... ooofff... imi taie respiratia pana cand am terminat-o... :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei interesati

 

Un nou roman al lui

Paulo Coelho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar daca vrei neaparat sa citesti un autor contemporan nu merita sa pierzi timpul cu coehlo...........sunt altii mult mai buni.........si cum zicea sopenhauer sa nu pirdem timpul cintind carti sa zicem de o calitate indoielnica :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm...impresia pe care mi-au lasat-o cartile lui Coelho a fost ca fiecare se bazeaza pe o invatatura, dar ca aceasta invatatura putea fi transmisa la fel de bine intr-o povestioara de cateva pagini, atata timp cat romanele sale pun (in general) in prim plan firul epic si nu conturarea unor caractere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care inca nu au citit o carte de Coehlo duceti-va la Carrefour. E promotie la anumite titluri din Coehlo. O carte costa 80.000 lei (8 lei RON). Consider ca este totusi un pret acceptabil. Si astfel ne putem face o parere despre autorul Coehlo.

 

Lectura placuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.......mie cartile lui coehlo mi se par povesti de adormit copii :-" ......oricum are marele merit pentru ca a reusit sa atraga multe persoane spre lectura......si pentru asta merita un premiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...oricum are marele merit pentru ca a reusit sa atraga multe persoane spre lectura

[snapbacca]49160[/snapbacca]

 

El, Sandra Brown si autorul lui Harry Potter

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×