Sari la conținut
Forum Roportal
spiridush

Paulo Coelho

Postări Recomandate

eu cred ca este asa de stimat coelho pentru ca scrie pe limbajul tuturor.foloseste cuvinte simple. sunt ravasitor de interesante profunzimile alchimistului...

mda sunt un banal citesc coelho! ...si ce daca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca  poate sunt putin rautacios acum, dar tot Coelho te invata sa scrii cu te si sa ? Profesorul de romana ..stie ?  :victory:  :good:

[snapbacca]33364[/snapbacca]

 

hmm... ai castigat! ::): dupa ce ca mesajul tau ma pusese pe ganduri in legatura cu modul cum scriu, am mai primit o observatie de la cineva. Rezultatul: va dau dreptate, n-o sa mai vedeti "sa"-uri si "te"-uri de la mine.

 

Pana una alta, arata mai frumos asa! :o:

 

PS. suntem offtopic ::cat::

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt pro-Coelho.....cartile lui au un subinteles profund si ascund conceptii generale si cred eu adevarate asupra vietii.

veronica se hotareste sa moara mie chiar mi-a placut si nu e chiar asa banala cum pare...a subliniat ideea ca apropierea momentului mortii te determina sa apreciezi viata asa cum e ea intr-un stil aparte cum numai el stie sa o faca :victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragii mei, chiar asteptam de multa vreme acest topic, ma gandeam chiar sa il deschid eu dar iata ca mi-a luat-o cineva inainte... asadar observ ca in Romania e o noua moda acum: sa citesti Coelho . Cum? Nu ai citit Coelho? Vaaai, ce prost poti sa fii ! Nu esti educat daca nu citesti ...Coelho! Nu conteaza ca deocamdata exista scriitori de 100 de ori mai valorosi care raman necititi de catre tineri. Importat e sa citesti Coelho. Mi-aduc aminte ca mai exista o nebunie acum cativa ani cu Sanda Brown, care a facut mari ravagii printre pensionare si telenoveliste. Chiar daca publicul tinta al lui Coelho e cu siguranta altul, totusi deja incepe sa ma enerveze moda asta pe care as numi-o chiar...prosteasca : cu totii citim Coelho. Alchimistul trebuie sa ne devina carte de capatai...uf ! Fara a-i contesta meritele , tin sa precizez ca exista si scriitori mult mai buni pe lumea asta...

[snapbacca]32868[/snapbacca]

 

de acord ! si te salut Conte

:victory:

nu-mi place Coelho pentru ca mie imi pare superficial si deloc original . nu face decat sa adune teme si mituri din toata literatura sa le asterne pe foaie . ce face el se numeste compilatie de pseudo-literatura !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt si scriitori mai valorosi decat el dar nici unul nu atinge aceste teme mai bine decat el.

[snapbacca]32959[/snapbacca]

 

 

:blinca: i-ai citit tu pe toti de-ai ajuns la concluzia asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut foarte romanele lui pentru ideile de viata pe care le transmit.E un alt gen de abordare a romanului.Tot ce e nou deranjeaza clasicul si apar controverse in abordare.

M-a atras pentru ca in general am selectat din literatura(romane) ceea ce ma putea ajuta sa inteleg mai bine viata.Panait Istrati,Mihail Sadoveanu,Omraam Micahael Aivanhov(Ganduri pentru fiecare zi) si multi altii care au stiut sa-si prezinte ideile in acel stil curgator care iti intra in suflet pe nesimtite.

Lui Coelho i sa-a facut prea multa publicitate ceea ce a stricat foarte mult!E ca atunci cand descoperi o melodie superba care la un moment dat incepe sa fie difuzata pana la saturatie de iti provoaca repulsie. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic: imi place mai mult cu sa in loc de sa si te in loc te te, exceptand cazurile in care pot aparea confuzii (fata/fata)

/Off-topic

:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiti de ce cred eu ca se citeste atat de bine, Coelho? pentru ca e o lectura usoara, in cateva ore ai terminat o carte... si eu am citit vreo 4 carti, si daca vreti o sa va dau cateva citate, daca vreti :tease:

 

pe.sa. chestia cea mai importanta pe care am inteles`o din cartile lui Coelho, e ca fiecare clipa e magica, si trebuie sa celebram viata in fiecare secunda..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragii mei, chiar asteptam de multa vreme acest topic, ma gandeam chiar sa il deschid eu dar iata ca mi-a luat-o cineva inainte... asadar observ ca in Romania e o noua moda acum: sa citesti Coelho . Cum? Nu ai citit Coelho? Vaaai, ce prost poti sa fii ! Nu esti educat daca nu citesti ...Coelho! Nu conteaza ca deocamdata exista scriitori de 100 de ori mai valorosi care raman necititi de catre tineri. Importat e sa citesti Coelho. Mi-aduc aminte ca mai exista o nebunie acum cativa ani cu Sanda Brown, care a facut mari ravagii printre pensionare si telenoveliste. Chiar daca publicul tinta al lui Coelho e cu siguranta altul, totusi deja incepe sa ma enerveze moda asta pe care as numi-o chiar...prosteasca : cu totii citim Coelho. Alchimistul trebuie sa ne devina carte de capatai...uf ! Fara a-i contesta meritele , tin sa precizez ca exista si scriitori mult mai buni pe lumea asta...

[snapbacca]32868[/snapbacca]

 

 

Si eu asteptam de f. mult unul ca tine sa-mi recomande ce sa citesc...mai ales ca pe langa cei care se simt sofisticati si la moda citindu-i pe Coelho si Dam Brown...se trezesc apoi cei care sa-au considerat sofisticati de la prima carte care au citit-o si acum si-au castigat subit titlul de critici. Ce-i drept ai o rezerva de bun simt sa critici "moda" cum i-as spune si nu lectura. Si duhhhh iti multumim ca ne-ai luminat: eram sigur ca mai exista scriitori si chiar mai buni decat Coelho, dar aveam nevoie de certitudine...cu tot respectul pentru tine si ce mai citesti, dar sper sa nu-i intelegi si pe ei la fel ca pe Coehlo. In "Veronicaa se hotaraste sa moara" sunt cel putin 100 teorii si idei despre natura umana, descrise filosofic, psihologic si psihanalitic (scuze celui care a adormit in 10 minute...no offence!)...ce nu-ti convine tie (dandu-mi seama din ce zici) este ca lumea este atat de proasta sa citeasca asa ceva ?!?! ...Stiu ca va deranjeaza "febra" si nu scriitorul, dar poate unii il citesc cu interes, unii pentru care Freud, caant, Nietche nu le-ar fi atat de "apropiati". NU se numesc prosti, la fel cum nu se numesc prosti nici cei care nu la-au citit... NU conteaza cat de "trendos" este autorul sau cat de "trendoasa" este cartea, important este daca merita citit/a. A prins bine pentru ca a stiut sa scrie, pentru ca au fost oameni care la-au inteles si apreciat, i-au facut reclama si asa a ajuns un "cap de afis"...nu mai conteaza daca a fost la fel de "generos" in idei pentru toata lumea...Deci sincer: pune mana si citeste din perspectiva ta de cititor si nu te mai gandi ca la-a mai citit o duzina...nu doar in asta se cantareste valoarea unui scriitor si nici prin raport la "100 de scriitori mai buni"...

 

pe.sa: Sper ca n-am scris degeaba...e cam vechi postat mesajul tau...dar e valabil pentru toata lumea, n-am mai stat sa va citesc pe toti ce-ati zis, astept sa va recomande cineva :pee ...chuss!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci sincer: pune mana si citeste din perspectiva ta de cititor si nu te mai gandi ca la-a mai citit o duzina...nu doar in asta se cantareste valoarea unui scriitor si nici prin raport la "100 de scriitori mai buni"...

 

sunt de acord cu tine, si e bine sa citim cat putem de mult; eu cred ca din fiecare carte invatam ceva. Si oricum...gusturile nu se discuta. Poate o carte ni se pare noua o porcarie, dar cineva intelege cu totul altceva din ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×