Sari la conținut
Forum Roportal
spiridush

Paulo Coelho

Postări Recomandate

recomand...Coelho..celor care au intrebari despre viata in sine...despre moarte...si multe chestiii

Editat de ConteleDrakula

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, chiar asteptam de multa vreme acest topic, ma gandeam chiar sa il deschid eu dar iata ca mi-a luat-o cineva inainte... asadar observ ca in Romania e o noua moda acum: sa citesti Coelho . Cum? Nu ai citit Coelho? Vaaai, ce prost poti sa fii ! Nu esti educat daca nu citesti ...Coelho! Nu conteaza ca deocamdata exista scriitori de 100 de ori mai valorosi care raman necititi de catre tineri. Importat e sa citesti Coelho. Mi-aduc aminte ca mai exista o nebunie acum cativa ani cu Sanda Brown, care a facut mari ravagii printre pensionare si telenoveliste. Chiar daca publicul tinta al lui Coelho e cu siguranta altul, totusi deja incepe sa ma enerveze moda asta pe care as numi-o chiar...prosteasca : cu totii citim Coelho. Alchimistul trebuie sa ne devina carte de capatai...uf ! Fara a-i contesta meritele , tin sa precizez ca exista si scriitori mult mai buni pe lumea asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

FRATIOARE......nu ai inteles ideea....daca cineva te-a innebunit cu acest scriitor...e problema ta.Sa stii ca Paulo Coelho nu a scris numai Alchimistul, sunt carti scrise de el mult mai bune si mult mai interesante decat aceasta....Ai dreptate...Sunt si scriitori mai valorosi decat el dar nici unul nu atinge aceste teme mai bine decat el.Si inca ceva...te rog eu mult...nu mai mentiona niciodata de Coelho...in preajma Sandrei Brawn..oca?pur si simplu nu se compara. :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Fratioare" , comparatia intre Coelho si Sanda Brown era legata doar de "moda" pe care intr-un fel sau altul acestia au lansat-o. Nu ai citit cu atentie postul meu :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Coelho e Oca. Nu la-am citit pentru că, si eu, fara sa stiu despre ce e vorba, la-am pus pe acelasi "raft" cu Sandra Brown. Dupa ce la-am citit, mi-am schimbat parerea. E un scriitor foarte actual. Si reuseste sa atinga foarte bine problemele existentiale pe care si le pun oamenii secolului 21. Nu e nevoie sa priviti foarte departe. Chiar pe forumul asta sunt ridicate o multime de probleme de viata. Coelho nu ne da o solutie, dar ne da un mod de a vedea lucrurile.

 

Nu este un scriitor de valoare beletristica, stilistica etc. Dar, dupa a mea opinie, e scriitorul secolului 21. Nu in sensul ca e cel mai bun, ci ca reuseste foarte bine sa fie actual, sa se adapteze la realitatea momentului, la publicul caruia i se adreseaza.

 

Un alt capitol la care Coelho sa-a descurcat foarte bine este marcaetingul. El scrie pentru publicul lui, pe care il cunoaste foarte bine, cu care este in comuniune pe durata lecturii. De ce se vand atat de bine cartile lui? Pentru ca isi cunoaste foarte bine publicul si stie sa se faca inteles de toti.

 

Iar mie unul, mi-a deschis apetitul pentru lectura. Si daca ma gandesc la generatia mea care nu prea mai citeste, Coelho face o treaba buna, daca reuseste sa convinga atatea persoane sa il citeasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasati lumea sa citeasca!!! ;)

 

Moda asta de a citi anumite carti nu se refera numai la Cohelo ci la orice se citeste usor, primul exemplu care-mi vine in minte este Dan Brown, dar mai sunt multe altele.

 

De ce? Pentru ca lumea nu are rabdare sa citeasca ceva ce nu e extrem de captivant. Dar nu e ceva rau. Dupa cum a zis si cjsonix, deschide apetitul pentru lectura, ceea ce e minunat. Un om care nu citeste din placere (caz foarte des intalnit) e normal sa inceapa cu ceva mai usor de digerat. De aici vine moda asta. si noi ceilalti, in loc sa-la incurajam sa citeasca in continuare, il luam peste picior.

 

Iar o carte trebuie apreciata pentru ce e nu pentru cata lume o citeste sau nu. Cohelo nu trebuie renegat numai pentru ca este citit de multa lume. Asta e o absurditate! Unde mai pui ca Alchimistul se citeste in cateva ore (cel mult). Deci e chiar asa de mare "pacatul"?

 

Ma alatur lui spiridus si recomand tuturor sa citeasca Cohelo, si multe alte carti minunate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa da....ma gandean eu ca trebuie sa fie cineva care apreciaza lectura si care nu tine cont neaparat de...moda! saru mana :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasati lumea sa citeasca!!! :clap:

 

Moda asta de a citi anumite carti nu se refera numai la Cohelo ci la orice se citeste usor, primul exemplu care-mi vine in minte este Dan Brown, dar mai sunt multe altele.

 

De ce? Pentru ca lumea nu are rabdare sa citeasca ceva ce nu e extrem de captivant. Dar nu e ceva rau. Dupa cum a zis si cjsonix, deschide apetitul pentru lectura, ceea ce e minunat. Un om care nu citeste din placere (caz foarte des intalnit) e normal sa inceapa cu ceva mai usor de digerat. De aici vine moda asta. si noi ceilalti, in loc sa-la incurajam sa citeasca in continuare, il luam peste picior.

 

Iar o carte trebuie apreciata pentru ce e nu pentru cata lume o citeste sau nu. Cohelo nu trebuie renegat numai pentru ca este citit de multa lume. Asta e o absurditate! Unde mai pui ca Alchimistul se citeste in cateva ore (cel mult). Deci e chiar asa de mare "pacatul"?

 

Ma alatur lui spiridus si recomand tuturor sa citeasca Cohelo, si multe alte carti minunate.

[snapbacca]33056[/snapbacca]

 

 

Stiu ca poate sunt putin rautacios acum, dar tot Coelho te invata sa scrii cu te si sa ? Profesorul de romana ..stie ? ;) :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi place Coelho. Am citit Alchimistul si a fost dragutel, apoi am incercat Veronica... si am ajuns pe la 11 minute. Dupa cea din urma carte mi-am dat seama ca acest scriitor contemporan nu are catusi de putin simtul realitatii, in ciuda aparentelor.

Imi este suficient sa ma gandesc la jurnalul "eroinei" din 11 minute si imi trece de toate.

E bine sa citesti Coelho ca sa iti poti face o parere cat de cat obiectiva. Dar dupa asta... exista pe undeva, in mod sigur, o particica interesanta a vreunei biblioteci care te asteapta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca  poate sunt putin rautacios acum, dar tot Coelho te invata sa scrii cu te si sa ? Profesorul de romana ..stie ?  :victory:  :good:

[snapbacca]33364[/snapbacca]

 

Scriu asa ca sa evit confuziile. Majoritatea chaturilor si forumurilor nu-ti permit sa folosesti diacritice. Nu e un americanism, pur si simplu m-am obisnuit asa pentru ca de multe ori nu stii daca e sa sau ş, si e cam greu sa dai copy/paste din Word la fiecare litera :o:

 

Profa de romana ::cat:: , nu cred ca stie, n-am mai vorbit de mult cu ea. O sa-i spun sa vad ce parere are. Ultima data era destul de multumita de mine. :)

 

Daca ai vreo sugestie cum as putea sa folosesc diacritice mai usor, ti-as fi recunoscator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×