Sari la conținut
Forum Roportal
gurzau

Pro sau contra Basescu?

Postări Recomandate

daca tot spuneti ca sunteti pro sau contra, nu credeti ca ar fi binevenite si ceva argumente?

 

eu am sa raspund pe larg ceva mai tarziu..o zi buna tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

desi ma abtin de la dezbaterile politice, recunosc, si eu sunt pro Basescu (fara sa-l idolatrizez).

 

(unul dintre) argumente: nu ma incalzeste Vacaroiu cu nimic, dupa 21 de ani in CSP tine teoriile "democratiei si libertatii", cand toata viata a fost omul conjuncturilor...

 

ma intreb cat va dura tot circul asta si ce "rezultate" va avea asta asurpa intrarii in UE. ca de bine nu prea miroase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt contra basescu...

 

am mai postat acu ceva timp un lucru firesc si cunoscut de noi toti: cine seamana galceava, culege furtuna...

asta s-a intamplat si in ceea ce traim, astazi, in anul 2007, dupa 18 ani de la revolutie!

a avut impresia ca detine adevarul absolut, ca are puterea, ca e de neinlocuit si a gresit... basesscu e tipul de om care se imbata si de putere, nu numai de alcool!

eu l-am votat pe basescu, dar dupa primele gafe care le-a facut, mi-am dat seama ca nu e compatibil cu functia de presedinte... ucand esti pe o astfel de functie nu poti comporta, nu poti actiona instinctiv... cand esti presedinte nu poti permite sa faci politica cu barda, chiar daca poate ar avea motive sa faca asta... cand esti presedinte de tara, trebuie sa reprezinti poporul respectiv! de tine, ca presedinte, trebuie sa fie mandru cei din puscarie, cei de la tara, cei de la oras si cei plecati pe afara in egala masura... trebuie sa ai un comportament de cara sa fie multumiti si ce-i cu 4 clase dar si cei cu ceva pregatire, ca sa nu mai zic de intelectuali...

sunt sigur ca in alte functii ar fi foarte bun, dar in asta, de presedine pentru o tara memebra NATO si membra a Uniunii Europene nu face fata! chiar daca va fi reales, ma bucur ca a primit o lectie si sper ca are capacitatea de a invata din tot ce i se intampla! nimeni nu e presus de lege, nimeni nu face ce vrea, presedintele trebuie sa aiba aceeasi masura pentru toti si pentru toate...

a vrut sa fie presedinte jucator, dar dupa mine a inteles gresit acest termen si a atras toata clasa politica in interminabile scandaluri... dupa mine, tot el este vinovat ca guvernul nu si-a facut treaba cum trebuie!

de ce de 2 ani si ceva apare repetat la TV-eu si arunca cu noroi in toata clasa politica iar pe POPOR, pe ROMANI ii vrajeste cu texte de presedinte de C.A.P.?

politica nu se face nici la televizor si nici in strada, sub presiunea maselor, cu toate ca ce s-a intamplat ieri a fost doar un mare fas... ma bucur ca romanii au si altceva mai bun de facut decat sa dea crezare la tot ce se arata pe posturile de televiziune... ma bucur ca romanii constientizeaza faptul ca au trecut vremurile in care poti face ce vrei, cand vrei, cum vrei "piata universitatii"! bravo!

....................................................

de ce il parasesc toti?

de ce nu e capabil sa fie un adevarat diplomat, un adevarat presedinte?

de ce el are impresia ca toti gresesc, toti sunt corupti si doar el are dreptate?

de ce are discursuri si iesiri demagogice, populiste?

de ce nu e coerent in declaratii? ?

de ce?... de ce?... de ce?...

 

PS: stiu ca or sa apara reactii acide la ceea ce am scris... eu am spus ce am avut de spus si o sa-mi rezerv dreptul de a nu raspunde la provocari! :-

 

Exact asta e ceea ce cred si eu. Pana la urma el e om politic si stia foarte bine ce atributii va avea ca Presedinte. Daca vroia alte atributii ii trebuia alta Constitutie. Nu modificam Constitutia de cate ori avem un nou Presedinte - ii dam mai multe sau mai putine drepturi.

Iar Stolojan o alta fata palida a politicii romanesti - pentru care Basescu lacrima ca e bolnav si nu poate continua cursa pentru Presidente si-a revenit acum miraculos si e foarte bine mersi sanatos sa faca un alt partid , sa o ia de la capat. Pana il ia iarasi o criza de fiere.

Ce naiba - voi nu vedeti ca ne joaca si Basescu cum vrea el?

Editat de Asfaloth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce naiba - voi nu vedeti ca ne joaca si Basescu cum vrea el?

 

 

Explicatia e simpla :

 

Dusmanii dusmanilor mei imi sunt prieteni

Oricine se impotriveste broastei bolsevice si grupului lui de securisto kaghebisti vanzatori de tara - trebuie sustinut !

Restul e doar vorbarie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Explicatia e simpla :

 

Dusmanii dusmanilor mei imi sunt prieteni

Oricine se impotriveste broastei bolsevice si grupului lui de securisto kaghebisti vanzatori de tara - trebuie sustinut !

Restul e doar vorbarie

 

 

Pentru tine o fi simpla - eu nu inteleg ce vrei sa spui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa ii vedeti pe aia aseara la antena 7 ce bucurosi erau. Zicea unu : "Basescu e terminat, gata nu mai conteaza, orice ar face da parlamentul lege sa nu mai candideze". Ar fi in stare cum sunt toti acolo prieteni si tovarasi fac ce au chef. Ceva ca votul uninominal nici vorba sa se apuce sa faca

Imi spune si mie cineva pentru ce l-au suspendat ? In afara ca nu era de-al lor ? Si incepuse procesul lui Iliescu dupa 17 ani ?

 

 

Toata lumea din afara tarii a vazut mineriada asa cum a fost : oameni din vechea organizare si-au pastrat puterea, si o au si azi si o lasa mostenire copiilor lor. Numai romanii nu au vazut si nici azi nu isi amintesc

 

Pentru cine vrea sa stie cum arata mass media controlata de politicieni vedeti aici :

 

http://video.google.com/videoplay?docid=58...689805144&q

 

Nelinistita - au murit oameni ca eu sa votez stiai ? Cine indrazneste sa imi spuna mie cu cine votez ? Pot sa votez pe cine vreau pentru asta au murit oamenii aia, oricum ar fi cel pe care il votez nimeni nu poate sa imi zica "nu e bun, alegem noi altul". Pentru cine nu stie : parlamentul Romaniei e angajatul nostru, toti de acolo iau salarii de la stat, si ieri tocmai au negat vointa oamenilor exprimata la alegeri pentru ca asa au avut chef

Il sustin pe Basescu pentru ca vrea vot uninominal, asta e un lucru care ar schimba mult politica, nu s-ar mai umple parlamentul de necunoscuti ajunsi acolo pe prietenii, fiecare ar avea niste alegatori de convins la el in judet

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuia sa ii vedeti pe aia aseara la antena 7 ce bucurosi erau. Zicea unu : "Basescu e terminat, gata nu mai conteaza, orice ar face da parlamentul lege sa nu mai candideze". Ar fi in stare cum sunt toti acolo prieteni si tovarasi fac ce au chef. Ceva ca votul uninominal nici vorba sa se apuce sa faca

Imi spune si mie cineva pentru ce l-au suspendat ? In afara ca nu era de-al lor ? Si incepuse procesul lui Iliescu dupa 17 ani ?

 

 

Toata lumea din afara tarii a vazut mineriada asa cum a fost : oameni din vechea organizare si-au pastrat puterea, si o au si azi si o lasa mostenire copiilor lor. Numai romanii nu au vazut si nici azi nu isi amintesc

 

Pentru cine vrea sa stie cum arata mass media controlata de politicieni vedeti aici :

 

http://video.google.com/videoplay?docid=58...689805144&q

 

Nelinistita - au murit oameni ca eu sa votez stiai ? Cine indrazneste sa imi spuna mie cu cine votez ? Pot sa votez pe cine vreau pentru asta au murit oamenii aia, oricum ar fi cel pe care il votez nimeni nu poate sa imi zica "nu e bun, alegem noi altul". Pentru cine nu stie : parlamentul Romaniei e angajatul nostru, toti de acolo iau salarii de la stat, si ieri tocmai au negat vointa oamenilor exprimata la alegeri pentru ca asa au avut chef

Il sustin pe Basescu pentru ca vrea vot uninominal, asta e un lucru care ar schimba mult politica, nu s-ar mai umple parlamentul de necunoscuti ajunsi acolo pe prietenii, fiecare ar avea niste alegatori de convins la el in judet

 

 

In primul rand - si mie mi-au displacut comentariile celor de la Antena - erau clar partinice.

In al doilea rand - eu am vazut mineriada - eram studenta in Bucuresti atunci si eram in Piata Universitatii - au trecut atat de multi ani. Iliescu a fost condamnat moral pentru mineriada - sincer nu-mi pasa daca baga un mosulica in inchisoare. Iliescu nu mai are putere si de altfel nimeni nu are putere decat daca i-o dam noi - cei care votam.

Au murit oameni - iar eu am fost acolo - ca sa avem democratie - te opreste cineva sa votezi? Te opreste cineva sa fii informat? Votezi iar votul majoritatii alege conducatorii - aici nu e loc de pasiune. Minoritatea se supune majoritatii - frustrant uneori dar asta e democratia.

Exista mecanisme democratice dar noi preferam sa folosim scoaterea poporului in strada - asta ma deranjeaza.

Ma deranjeaza discursurile populiste, ma deranjeaza agitatia creata in scopuri electorale in afara perioadei electorale.

Perioada revolutiilor, perioada manifestarilor de la Universitate ar fi trebuit sa treaca. Dupa 18 ani am pretentia sa ne comportam civilizat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Off topic:

MARFA!!!!

La Cluj s-a scandat:

"N-aveti minte???

Vacaroiu...Presedinte?!"

Eu n-am auzit. Asa scrie in Constitutie ca interimatul functiei de Presedinte revine presedintelui Senatului sau daca acesta refuza presedintelui Camerei Deputatilor.

 

Am puternica impresia (si sint uimita chiar daca a facut asa ceva) ca Marko Bela a votat impotriva suspendarii lui Basescu...d'aia poate nici nu a vrut sa spuna ce a votat...a spus ca e secret votul lui...avea fata plina de remuscari din trecut...poate mi s-a parut dar s-ar putea sa avem surprize placute din partea lui si a partidului lui, pe viitor.

Mi-a placut ideea unor conducatori de partide mai mici sa nu impuna membrilor lor obligatia de a vota ceva ce poate nu simt...asa cum s-a intimplat la partidele mai mari... parca, nu?...unde e democratia pina la urma?

Eh, sa fim seriosi fiecare a votat cum a vrut, puteau sa aleaga si sa voteze secret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nelinistita - au murit oameni ca eu sa votez stiai ? Cine indrazneste sa imi spuna mie cu cine votez ? Pot sa votez pe cine vreau pentru asta au murit oamenii aia, oricum ar fi cel pe care il votez nimeni nu poate sa imi zica "nu e bun, alegem noi altul". Pentru cine nu stie : parlamentul Romaniei e angajatul nostru, toti de acolo iau salarii de la stat, si ieri tocmai au negat vointa oamenilor exprimata la alegeri pentru ca asa au avut chef

 

uite de asta ma enervez..vorbiti in necunostiinta de cauza...calmati-va..nu l-a dat nimeni jos pe iubitul vostru presedinte..suspendarea este urmata de un referendum..acolo te duci si votezi, il vrei, bine, nu-l mai vrei, la revedere...parlamentul nu a facut decat "sa-l trimita la popor" ca tot tipa el ca vrea la popor..nu inteleg de ce se face atata caz...

Editat de AndreeaCristina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×