Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Intreg albumul Unplugged e un tur de forta, o adevarata scoala de blues acustic si reprezinta, pentru mine, incununarea unei cariere exceptionale.

 

Ca informatie pentru iubitorii de blues, Clapton, in toata cariera sa, a intalnit doi chitaristi pe care i-a considerat a fi "deasupra" lui in ceea ce priveste naturaletea de a canta blues, fapt detaliat in biografia scrisa de Ray Coleman: Hendrix si Stevie Ray Vaughan. La noi se asculta mult Clapton, insa prea putini cunosc muzica lui Stevie (si chiar a lui Hendrix, care pare sa fie mai celebru la noi prin imaginea lui, si nu atat prin muzica). Acest fapt atesta insa o calitate deosebita a lui Clapton (si iesita din comun in lumea blues-ului), ca si compozitor si instrumentist, si anume abilitatea de a se adresa unui numar foarte mare de iubitori de muzica, nu neaparat specializati pe un anume stil.

ai mare dreptate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa spun... Clapton, cel mai bun chitarist al tuturor timpurilor!! Cei cu Hendrix sa ma scuteasca, asta scutura chitara ca lautarii si faptul ca nu interpreta niciodata o melodie la fel nu mi se pare o chestie iesita in comun, cu atat mai mult cat improvizatiile lui nu suna toate la fel de bine. Revenind la subiect, se vede clar in diferitele filmari cu Eric Clapton ce naturalete are omul plimbandu-si degetele pe grif, tine spatele mereu drept, ce mai! E the best! Cum spunea si fitzroy, din pacate, Clapton intra in grupul select de muzicieni de top despre care tinerii de azi stiu numai c-au fost "mari si tari" la vremea lor, insa nu prea le mai asculta muzica decat aia batrani, care au ramas la gusturile lor. Daca Zeppelin, Purple sau Beatles au reusit sa treaca peste acest "generation gap", Clapton, Hendrix, Joplin, Doors, Dylan s.a. s-au impodmolit in strecuratoare si sansele sa revina la moda in cativa ani sunt sarace rau... . Mda!

 

Apropo, daca e vreo Layla pe forum (slabe sanse) i-as dedica niste versuri, da' mai bine alta data!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Canta super! :rot:

Am downloadat discografia lui si imi plac multe melodii.

Imi plac si Hendrix, Janis Joplin, The Doors, Bob Dylan. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu mor dupa tipul ala de la percutie. Ala din spatele lui. E la costum si stie o treaba. A venit la slujba, si nu v-a dezamagi. No sir: nu el, nu astazi.

In alta ordine de idei. Clapton mie-mi pare greoi. Am neste albume cu el solo(are 8 melo proprii in total)..si le ascult destul de greu, rar.

Pentru mine a aparut in peisaj dupa `90.

Cream ca sa nu mai vorbesc de Yarbirds nu mi-a placut neam.

Zic a aparut dupa `90. Cu baladele astea arhi cunoscute..

Din doo una. Sau omu` si-a gasit doar acum identitatea artistica, sau e doar o reteta de succes pt el.

Oricum, inainte era zbanghiu rau.

Parerea mea.

Cat despre "ca chitarist" aici da. Jios palaria.

Clapton e mult mai mult decat un bluesman.

 

p.s Hai Poli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai eu mor dupa tipul ala de la percutie. Ala din spatele lui. E la costum si stie o treaba. A venit la slujba, si nu v-a dezamagi. No sir: nu el, nu astazi.

In alta ordine de idei. Clapton mie-mi pare greoi. Am neste albume cu el solo(are 8 melo proprii in total)..si le ascult destul de greu, rar.

Pentru mine a aparut in peisaj dupa `90.

Cream ca sa nu mai vorbesc de Yarbirds nu mi-a placut neam.

Zic a aparut dupa `90. Cu baladele astea arhi cunoscute..

Din doo una. Sau omu` si-a gasit doar acum identitatea artistica, sau e doar o reteta de succes pt el.

Oricum, inainte era zbanghiu rau.

Parerea mea.

Cat despre "ca chitarist" aici da. Jios palaria.

Clapton e mult mai mult decat un bluesman.

 

p.s Hai Poli.

uite o părere solidă...deşi mie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pot sa spun... Clapton, cel mai bun chitarist al tuturor timpurilor!! Cei cu Hendrix sa ma scuteasca, asta scutura chitara ca lautarii si faptul ca nu interpreta niciodata o melodie la fel nu mi se pare o chestie iesita in comun, cu atat mai mult cat improvizatiile lui nu suna toate la fel de bine. Revenind la subiect, se vede clar in diferitele filmari cu Eric Clapton ce naturalete are omul plimbandu-si degetele pe grif, tine spatele mereu drept, ce mai! E the best! Cum spunea si fitzroy, din pacate, Clapton intra in grupul select de muzicieni de top despre care tinerii de azi stiu numai c-au fost "mari si tari" la vremea lor, insa nu prea le mai asculta muzica decat aia batrani, care au ramas la gusturile lor. Daca Zeppelin, Purple sau Beatles au reusit sa treaca peste acest "generation gap", Clapton, Hendrix, Joplin, Doors, Dylan s.a. s-au impodmolit in strecuratoare si sansele sa revina la moda in cativa ani sunt sarace rau... . Mda!

 

Apropo, daca e vreo Layla pe forum (slabe sanse) i-as dedica niste versuri, da' mai bine alta data!

 

Cand vine vorba de blues, Hendrix e practic fara egal. Si nu are nici o legatura asta cu faptul ca nu interpreta miciodata o melodie la fel (de altfel, in concerte, nici un chitarist bun nu interpreteaza o melodie 100% la fel) sau ca "scutura chitara ca lautarii". Hendrix a introdus un concept nou de a te exprima muzical prin intermediul chitarii. Si o intensitate emotionala incredibila de a face asta. De altfel, dupa cum postam mai sus, Clapton a fost efectiv socat cand l-a auzit pe Hendrix cantand live, si a ramas pana astazi un foarte mare fan. Stevie Ray Vaughan e la fel... insa el l-a avut ca model si idol pe Hendrix, pe cand Hendrix a "inventat" modul asta organic de a te apropia de instrument. Asculta "Born Under a Bad Sign". Pentru mine e standardul de excelenta in ceea ce priveste expresivitatea si sensibilitatea unui chitarist de blues.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marele muzician isi vinde instrumentele mai demult folosite pentru sume exorbitante.  Pana mai poate sa se bucure de ban, se merita.  Nu stiu daca are urmas sau cine-l va mosteni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×