Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

2% pentru alcool si droguri :)

Postări Recomandate

Buna ideea. Din pacate, am multe cunostinte care au probleme cu drogurile.

3 fosti prieteni - 2 baieti si o fata - sunt morti .toti au inceput cu fortral si au terminat cu heroina...urcam in bloc intre etajele 2 -3 - imi aduc aminte perfect desi au trecut ani - si ne rugau pe noi cei care nu ne dogam sa tragem de curea ...cand ajungea la parter erau alti oameni...nici macar de 1 minut nu avea nevoie drogul pentru a si face efectul...imediat dupa se cumpara un helas care se varsa intr o sticla de apa minerala...beau helas cu apa minerala ,mancau ff. mult in timp scurt si la nici jumatate de ora dupa vomau tot...asa se intampla de fiecare data...acum sunt morti iar de curand am aflat ca fratele ei e pe duca...mor pe capete ,doar ca nu se aude pe la tv si nu stiu de ce...

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut prieteni care au murit din cauza supradozelor. Eu una, am incercat mai multe droguri dar nu am ajuns dependenta. Si de vina nu a fost anturajul, nimeni nu m-a obligat sa le incerc, eu am fost cea care a vrut. Dar nu am continuat (recunosc ca mai "fumez" din cand in cand cu prietenii, sa mai destindem atmosfera, dar m-am oprit aici). Si stiti de ce? Pentru ca am considerat ca am destula minte incat sa-mi rezolv singura problemele fara sa disper, pot lucra, pentru ca pot dansa toata noaptea si fara o nenorocita de pastila si pentru ca am stiut ca daca voi ajunge dependenta nu voi mai fi ceea ce mi-am dorit si ca tot ceea ce am "construit" se va prabusi. Pacat ca multi nu realizeaza asta...iar cei care se apuca "din cauza depresiilor" ar trebui sa se gandeasca la faptul ca nu le va fi mai bine, ci mult mai rau...in primul rand, cei ce se considera "singuri" vor ajunge si mai singuri, vor fi discriminati...iar problemele sociale si un psihic distrus sunt mai rele decat moartea.

 

 

De ce sunt oamenii indiferenti? De la "mici" pana la "mari", oamenii nu cauta sa patrunda in mintea unui dependent, totul se reduce la critica, marginalizare. Iar acum, se colecteaza seringile pentru ca macar cei "curati" sa fie in siguranta...este foarte trist ceea ce se intampla. Succes echipei ALIAT, desi nu cred ca va da prea mari rezultate campania lor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sunt oamenii indiferenti? De la "mici" pana la "mari", oamenii nu cauta sa patrunda in mintea unui dependent, totul se reduce la critica, marginalizare. Iar acum, se colecteaza seringile pentru ca macar cei "curati" sa fie in siguranta...este foarte trist ceea ce se intampla. Succes echipei ALIAT, desi nu cred ca va da prea mari rezultate campania lor.

Pentru ca cei ce se drogeaza - nu numai ei,practic e un soi de discriminare - sunt dovada ca societatea in care traim este bolnava iar omul respinge instinctiv ideea ca normalitatea sa e una corupta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 fosti prieteni - 2 baieti si o fata - sunt morti .toti au inceput cu fortral si au terminat cu heroina...urcam in bloc intre etajele 2 -3 - imi aduc aminte perfect desi au trecut ani - si ne rugau pe noi cei care nu ne dogam sa tragem de curea ...cand ajungea la parter erau alti oameni...nici macar de 1 minut nu avea nevoie drogul pentru a si face efectul...imediat dupa se cumpara un helas care se varsa intr o sticla de apa minerala...beau helas cu apa minerala ,mancau ff. mult in timp scurt si la nici jumatate de ora dupa vomau tot...asa se intampla de fiecare data...acum sunt morti iar de curand am aflat ca fratele ei e pe duca...mor pe capete ,doar ca nu se aude pe la tv si nu stiu de ce...

 

 

Pai daca cei rugati ii ajutau, unde mai este interesul? prefer sa-l vad ca sufera decat sa-l ajut sa se drogheze! nimic bun nu poate iesi atunci cand este dependent de o substanta, de bautura si chiar de altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca cei rugati ii ajutau, unde mai este interesul? prefer sa-l vad ca sufera decat sa-l ajut sa se drogheze! nimic bun nu poate iesi atunci cand este dependent de o substanta, de bautura si chiar de altcineva.

La concluzia asta am ajuns si eu insa mult mai tarziu...am gresit tragand de cureaua aia ajutandu i sa si gaseasca venele insa poti sa fi sigur ca o puteau face si singuri - se leaga si trag cu dintii de ea - ...binenteles ca nu e o scuza asta ...poate fi o scuza faptul ca eram copil si ca nici prin cap nu mi trecea ca vreunul din cei cu care imparteam tigarea va fi mort peste cativa ani...si eu am fost supus teribilismului varstei.

daca nu as fi avut oroare de ac poate acum as fi fost langa ei...frica de ac a fost cea care nu m a lasat sa ma droghez si nu o luciditate a mea,o inteligenta superioara sau ceva de genu...de fumat fumam de mi rupeam capu - cel putin de 2 ori pe saptamana in functie de banii pe care i aveam - dar la grele n am trecut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×