Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Rutina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rutina

Rutina este malefica, este arma de manipulare numarul 1 in lume - habar nu ai cum te schimba, cum iti schimba personalitate si idealurile - o face incet, pe nesimtite, subtil... blestemati cei care propovaduiesc rutina. Rutina face din frumos obisnuit, din neobisnuit banal, iar din oribil cotidian.

 

Ce este nevroza ?

O rutina, o repetarea a aceleasi actiuni cu speranta ca finalitatea va fi alta !

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rutina

Rutina este malefica, este arma de manipulare numarul 1 in lume - habar nu ai cum te schimba, cum iti schimba personalitate si idealurile - o face incet, pe nesimtite, subtil... blestemati cei care propovaduiesc rutina. Rutina face din frumos obisnuit, din neobisnuit banal, iar din oribil cotidian.

 

Ce este nevroza ?

O rutina, o repetarea a aceleasi actiuni cu speranta ca finalitatea va fi alta !

 

Asta imi aduce aminte de filmul lui Charlie Chaplin, in care el lucra la o fabrica de suruburi, si care prinsese acelasi tic obsesiv si in viata lui cotidiana.

 

Da, rutina reduce potentialul creativ, face ca existenta sa nu mai aiba acel mister si sens acuns pe care il cautam mereu, face ca totul sa fie banal, tangibil si inhiba nasterea intrebarilor- dupa mine, aici intervine manipularea: un om "rutinat" nu mai scoate capul din carapace, fara intrebari, fara indoieli. Traieste "in virtutea intertiei".

 

Dar*, o anumita doza de rutina confera un sentiment de stabilitate si... siguranta. Desi in esenta ea este ucigatoarea spiritului, cum bine a zis Nelinistita, ii poate oferi omului putina... liniste.

E ceva mai mult de discutat la capitolul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt o alergatoarea de cursa lunga dupa stabilitate si siguranta ( in sensul ca e poate ceea ce mi-am dorit cel mai mult in viata).

Rutina nu confera nici stabilitate, nici siguranta. Rutina amorteste simturile si atunci ti se pare ca esti in siguranta.

Rutina aduce liniste, dar de cele mai multe ori e linistea dinaintea furtunii.

 

Pentru mine rutina apare in momentul in care obosesc, in momentul in care nu mai am chef sa gandesc si prefer sa fac mecanic ce-am facut si ieri. Dar in clipa in care nu imi dau seama daca azi e joi sau marti ma trezesc brusc si-mi dau seama ca am facut o pauza de viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as fi la fel de radicala, pentru ca depinde la ce nivel se instaleaza rutina, si ce tip de om este prins uneori sau se lasa in voaia rutinei. La fel e si cu singuratatea: nu e bine sau rau sa fii singur, depinde daca tu alegi sau nu sa fii, si ce sens ii dai acelei singuratati.

Pe mine, de exemplu, activitatile rutiniere ma ajuta sa imi pun ordine in ganduri, si imi aleg acele momente, pentru ca simt ca ma pierd in detalii, in lucruri pe care nu le pot gestiona. Si atunci, un lucru grav ar fi doar daca rutina ar fi o stare de fapt constanta, si nu pasagera sau aleasa dupa bunul plac.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca anumite lucruri le facem din rutina. Ideea de rutina - te scoli, te duci la munca, vii acasa, faci treburile casnice, te culci, astepti week end-ul, astepti Pastele, astepti concediul, astepti Craciunul si o iei de la capat - fara a te bucura de fiecare zi, fara a vedea ca nici o zi nu seamana cu alta - asta e RUTINA care ne ucide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa lupti impotriva ei zi de zi... dar sa ai grije sa nu cazi prada hedonismului.

buna sunt winter ..ce este hedonismul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concepţie etică, conform căreia scopul vieţii ar fi plăcerea, desfătarea.

 

 

 

Adica ( asa inteleg eu cel putin) nu fugi de responsabilitatile care pot deveni rutina cautand sa-ti satisfaci doar poftele, placerile ci gaseste o cale sa-ti indeplinesti responsabilitatile cu placere. Bucura-te de ele si de rezultatul muncii tale fara a deveni robul muncii.

 

Schimabre 2012 - crezi ca e important cum ne traim viata ( adica ca niste pinguini sau ca oameni liberi) tinand cont ca in final tot acolo ajungem toti? Este sau nu este totul desertaciune?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Concepţie etică, conform căreia scopul vieţii ar fi plăcerea, desfătarea.

Adica ( asa inteleg eu cel putin) nu fugi de responsabilitatile care pot deveni rutina cautand sa-ti satisfaci doar poftele, placerile ci gaseste o cale sa-ti indeplinesti responsabilitatile cu placere. Bucura-te de ele si de rezultatul muncii tale fara a deveni robul muncii.

 

Schimabre 2012 - crezi ca e important cum ne traim viata ( adica ca niste pinguini sau ca oameni liberi) tinand cont ca in final tot acolo ajungem toti? Este sau nu este totul desertaciune?

da' unde "tot acolo ajungem toti"? si de ce ar fi totul desertaciune?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×