Sari la conținut
Forum Roportal
jason

probleme hard

Postări Recomandate

Am si eu o problema cu calc...in ultimul timp cand deschid task manager-ul si dau la processes si ma uit care proces foloseste mai mult din cpu ...si observ k System Idle Process imi utilizeaza din CPU 95....97...99...foarte rar scazand sub 95...chestia asta nu ma dreanja deloc..pana cand mi-a aparut problema..daca vreau sa downloadez ceva cu ajutorul odc-ului sau cu bitcomet...dupa ce deschid odc-ul...sa zicem...daca vreau sa downloadez un film spre ex..dupa cateva secunde aud niste pocnituri ciudate care se aud la hard...asemanator sunetului cand inchizi calcul...numai k aici pocniturile alea se repeta la un interval constant de timp...culminand cu o eroare prin care imi spune k odc nu a putut sa salveze toate datele..sau imi apare eroarea aia cu ecranul albastru si..zice nush ce..si tre sa.i dau restart..

Prin urmare nu mai pot downloada nimic de pe odc sau bitcomet pt k mi se tot blocheaza calc..si se repeta faza cu pocniturile..si mi-e frica sa nu se duca hardul..Eu banuiesc k se intampla din cauza procesului aluia..insa nu`s sigur..

Asa ca..daca a mai trecut careva prin faza asta...stie despre ce e vorba...sau imi poate zice cum o rezolv cu procesul ala..ca sa nu mai utilizeze asa mult..dati-mi si mie o idee pls.. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

System idle process este fix cel care iti arata cat ai liber din procesor pentru alte taskuri. Ar trebui sa te ingrijoreze cand e mic, nu cand e mare :P

Cat despre pocnituri, fi sigur ca nu-s semn bun. Fa o copie de siguranta (backup) tuturor fisierelor importante, si scaneaza discul pentru baduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
System idle process este fix cel care iti arata cat ai liber din procesor pentru alte taskuri. Ar trebui sa te ingrijoreze cand e mic, nu cand e mare :yahoo:

Cat despre pocnituri, fi sigur ca nu-s semn bun. Fa o copie de siguranta (backup) tuturor fisierelor importante, si scaneaza discul pentru baduri.

 

 

Nu cred ca am bad-uri pt k n.am scos hardul din calc niciodata...nu l.am trantit..poti sa ai baduri si din alte cauze?? :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa dai cam o data la saptamana daca nu la luna cate o defragmentare(iti sugerez programu TuneUp Utilities ptr ca dureaza foarte putin).

 

Baduri pot apare si daca HDD e mai vechi...daca iti tii calculatorul pe jos (vibratiile din camera cand mergi il pot afecta dupa o vreme)

ok...deci nu tre sa mai tin unitatea jos :-)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie niste bad-uri pe hard. Nu este nevoie sa scoti hard-ul din calculator sau sa-i faci altceva ca sa faca bad-uri. Bad-urile pot aparea si in urma unei pene de curent deoarece capul de citire-scriere nu are intotdeauna timp sa se mute in pozitia de stationare si atunci poate zgaria hard-ul. De asemenea pot aparea si bad-uri virtuale care se rezolva cu un scan-disk.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema cu calc...in ultimul timp cand deschid task manager-ul si dau la processes si ma uit care proces foloseste mai mult din cpu ...si observ k System Idle Process imi utilizeaza din CPU 95....97...99...foarte rar scazand sub 95...chestia asta nu ma dreanja deloc..pana cand mi-a aparut problema..daca vreau sa downloadez ceva cu ajutorul odc-ului sau cu bitcomet...dupa ce deschid odc-ul...sa zicem...daca vreau sa downloadez un film spre ex..dupa cateva secunde aud niste pocnituri ciudate care se aud la hard...asemanator sunetului cand inchizi calcul...numai k aici pocniturile alea se repeta la un interval constant de timp...culminand cu o eroare prin care imi spune k odc nu a putut sa salveze toate datele..sau imi apare eroarea aia cu ecranul albastru si..zice nush ce..si tre sa.i dau restart..

Prin urmare nu mai pot downloada nimic de pe odc sau bitcomet pt k mi se tot blocheaza calc..si se repeta faza cu pocniturile..si mi-e frica sa nu se duca hardul..Eu banuiesc k se intampla din cauza procesului aluia..insa nu`s sigur..

Asa ca..daca a mai trecut careva prin faza asta...stie despre ce e vorba...sau imi poate zice cum o rezolv cu procesul ala..ca sa nu mai utilizeze asa mult..dati-mi si mie o idee pls.. :D

 

 

Era hdd-ul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era hdd-ul?

 

dap :ok: ...e dus hdd...nu mai poate sa-mi citeasca unele foldere de pe o partitie...

tre sa ma uit in garantie sa vad daca mai e valabila ca sa il schimb :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×