Sari la conținut
Forum Roportal
sultanika

Uzufruct viager

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns.In cazul unui contract de vanzare -cumparare cu uzufruct,stiu ca persoana care beneficiaza de uzufruct nu poate fi data afara din casa,dar ea poate sa ii dea afara pe ceilalti locuitori,in speta pe nudul proprietar?Eu am cumparat de la bunicii mei apartamentul cu clauza de uzufruct si acum ei vor sa ma dea afara,sa stea singuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint foarte multe aspecte de discutat ,conteaza ce clauze ai in contract.

Ce obligatii ai tu sau ei .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sint foarte multe aspecte de discutat ,conteaza ce clauze ai in contract.

Ce obligatii ai tu sau ei .

daca esti draguta si imi spui cum iti pot trimite contractul sa-l citesti

 

daca esti draguta si imi spui cum iti pot trimite contractul sa-l citesti

daca vrei putem vb pe mess.Id-ul meu este sole_del_cielo.chiar te-as ruga daca ma poti ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Am mostenit un apartament in care bunicul meu are drept de uzufruct viager, in contractul de vanzare cumparare el apare cu acest drept, iar eu ca nud proprietar, ma obliga acest lucru la intretinerea lui? merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

Am mostenit un apartament in care bunicul meu are drept de uzufruct viager, in contractul de vanzare cumparare el apare cu acest drept, iar eu ca nud proprietar, ma obliga acest lucru la intretinerea lui? merci

uzufructul viager se refera la dreptul lui de a locui in spatiul respectiv, ori asta nu implica intretinerea, desi moral...iti e bunic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uzufructul viager presupune ca nu poti sa vinzi acel apartament fara acordul lui si ca are dreptul sa locuiasca acolo pe toata durata vietii lui.

este diferit de un contract de intretinere prin care te obligi sa-l intretii in schimbul apartamentului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as avea si eu nevoie de niste raspunsuri in legatura cu ce va voi relata in continuare.e asemenea unui roman al carui sfarsit inca nu e definitivat .in anul 2000 in focsani s-a vandut un apartament si s-au cumparat 2 in bragadiru,unul pe numele fratelui vitreg si unul pe numele mamei.mama convietuia cu tatal meu dar nu erau casatoriti.dupa 4 luni s-au casatorit si la inca 6 mama a decedat fiind bolnava.s-a facut succesiune doar fratele si cu mine trebuia sa fim la masa succesorala dar dintr-o greseala a notarului a fost introdus si tatal meu. au renuntat la dreptul lor ,mai degraba doar fratele,mama purtand alt nume la momentul achizitiei imobilului acelasi cu fratele meu.s-a emis certificatul de mostenire pe numele meu cu rectificarea de rigoare si am vandut acel apartament fiind ajutata de un curator deoarece aveam 14 ani.din acei bani am cumparat in alta localitate un apartament pe numele meu insotita de curator si de tatal meu numit de notar procurator de fonduri desi el nu a participat cu alta suma in afara de banii proveniti din mostenirea mea.pe langa acest lucru de asemenea notara a impus clauza de uzufruct viager in favoarea tatalui meu.aici intervin nelamuririle mele.se pot ataca atat clauza si titlul de procurator de fonduri?

daca as vrea sa vand acest imobil el ar avea vreun drept de semnatura sau ma poate impiedica sa fac acest lucru?

va multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as avea si eu nevoie de niste raspunsuri in legatura cu ce va voi relata in continuare.

 

daca vei merge la un avocat cu problema ta prezentata in felul asta, vei plati vreo 10 consultatii si tot nu te va pricepe cineva.

incearca sa o expui detaliat, cronologic, pe puncte.

indiferent daca vei zambi sau nu, de multe ori avocatii isi astern pe hartie asemenea cazuri sub forma de schita, cu arborele genealogic, gradele de rudenie, cronologia evenimentelor, documente etc.

 

crezi ca ai reusi o asemenea schita? ti-ar fi tie insati de mare folos si cand ti-ai explica problema, ai fi rapid inteleasa si tot asa rapid ajutata.

 

spor la treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×