Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Despre Delphin Palace am auzit numai de bine, eu nu am fost, dar mai multe cunostinte au fost acolo si au fost multumite. Este un loc potrivit si pentru familii cu copii mici.

AICI gasesti mai multe pareri despre hotel. Cred ca tot pe siteul asta poti cauta si despre celelalte hoteuri.

 

Hotelul asta era optiunea mea pentru vara asta, dar avand doi copii mici m-am gandit ca mai bine mergem numai pana in Grecia (si cu masina), pentru ca nu stiu cum ar fi reactionat la avion si vrem libertate de miscare. La noi ramane probabil pentru anul viitor Antalya. :pardon:

Mai asteptam pareri despre aceste hoteluri.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

intentionez sa-mi pretrec vacanta de anul acesta la Marmaris. Imi puteti da detalii despre locatii? A fost cineva in varianta comuna multor agentii 11 zile - circuit +sejur?

 

Legat de agentiile InfoTravelRomania.com, PHASELIS TOUR, omnia turism ce stiti? Sunt seriosi, respecta contractul?

 

Multumesc,

tt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors din Turcia unde ar fi trebuit sa fie o vacanta de vis conform tuturor celor cu care am vorbit vreodata despre aceasta tara. ... si totusi am avut o surpriza de proportii la care si-au adus contributia Agentia Maraton din Brasov si Agentia Tez Tour. Am ajuns la un hotel de 4 stele care nu avea destule camere pentru grupul nostru si ca urmare o familie a fost cazata pentru o noapte la alt hotel, a doua zi dimineata nu am avut curent si apa calda pentru cateva ore, iar apa calda a mai lipsit si in alte zile. Erau destul de putine sortimente de mancare si in plus ce nu se manca dimineata se refolosea la masa de pranz si seara, ca urmare "salatele" aveau un aspect si miros destul de dubios. Sala de mese nu avea aer conditionat si asta insemna ca trebuia sa mancam afara dar afara nu era sala speciala de mese ci se folosea terasa de langa piscina. Unii poate ar spune "si ce-i cu asta", "ce atatea pretentii" dar avand in vedere ca nu puteai sa folosesti piscina inainte de 8.00 si dupa 18.00, in conditiile in care esti in vancanta si vrei sa iti faci programul cat mai flexibil, incepe sa te deranjeze. Dar asta nu e tot, nimeni din personal nu vorbea engleza, nici macar managerul hotelului, doar un sef de la receptie stia putin, dar sa nu va imaginati ca era la un nivel satisfacator. Se vorbea turceste si... rusa. Alte doua aspecte au fost foarte suparatoare: toaletele pentru femei de la piscina au fost continuu stricate, ca urmare deveneau incredibil de murdare si imposibil de descris, dupa cateva ore de utilizare, avand in vedere calitatea apei si a mancarii si faptul ca au chemat politia pentru o situatie aparuta din vina lor. Intr-o seara am decis sa lipim 3 mese de plastic de langa piscina si sa mancam impreuna (la fel ca in seara precedenta), dar a venit un chelner care prin semne ne-a cerut una dintre mese care era mai mare, pentru managerul hotelului si ne-a adus alte 2 in loc. Apoi a venit altul care a luat mesele aduse de colegului lui sa le asese in alta pozitie, fara sa ne spuna (chiar si prin semne) ce vrea sa faca. Adica ne-a pus paharele in mana si ne-a luat masa din fata. Bineinteles ca unul dintre barbatii din grup s-a enervat si a aruncat un pahar cu vin pe chelner, deci a fost chemata politia si am fost foarte aproape sa petrecem noaptea la arest fiindca NIMENI nu vorbea engleza iar opinia clientului nu conteaza. Ni s-a spus ca suntem pe proprietate privata si trebuie sa respectam regulile! Care reguli? nu stim nici acum!

 

A cui e vina? A mea fiindca nu m-am uitat pe Forumuri? (fiindca pe site-ul hotelului totul e ok!), a agentiei Maraton din Brasov fiindca nu a verificat hotelul si nu ne-a pus la curent cu reclamatiile altora despre care am auzit ulterior ca au fost destule si pentru ca nu are un sistem clar de evaluare a hotelurilor chiar daca aceasta evaluare ar trebui facuta si semnata de partenerul din Turcia, adica agentia Tez Tour? sau a agentiei Tez Tour fiindca stia ca sunt probleme cu acest hotel dar a tacut si si-a luat banii?

 

Voi decideti cu cine vreti sa lucrati si cu cine nu! Eu va doresc sa NU aveti parte de asa vacante!

Paula

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blauhimmel ? In deutsch, cer albastru ?

 

 

A, pai legat de toalete, bude turcesti, nu? Ca doar erai in Turcia. :cry:

 

Uhm...nasol, nasol... porcii iti iau toti bani si confortul ia-l de unde nu-i...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la cele povestite de Paula. Am fost un grup de 4 persoane din Bucuresti cazate la Hotel Baluhimmel pentru 7 nopti cu "all inc" - biletele fiind cumparate de la agentia Europa Tavel. A fost cu totul altceva fata de ce ne asteptam de la o tara precum Turcia si de la un hotel de 4****. In afara de ce s-a mai scris as dori sa mai adaug cateva precizari:

- asternuturi inzilizite, necalcate/apretate si pe alocuri pareau murdare;

- in prima seara nu erau camere libere si am fost cazati toti intr-un apartament, iar in a2a zi au incercat sa ne amane mutarea in camere duble dar am facut scandal si s-a rezolvat;

- in minunatul apartament care ne-a fost oferit prima oara am gasit o pereche de chiloti sub perna... va dati seama cu cata grija a fost pregatita camera si cat de curat era (am si o poza drept marturie).

- tot ce o sa gasit in oferte sunt oferite, dar la standardele lor sau poate ale rusilor pe care oricum se pare ca nu ii deranjaza nimic daca exista vodka, de ex: bauturi numai de la dozator, inclusiv apa plata si minerala (sifon...); jocuri la piscina cate 30 de minute din fiecare (program comunist), daca ratai cele 30 de minute in care era scoasa tablita pt dart nu puteai sa mai joci, la fel si cu "polo" sau topoganul cu apa; internet cafe in cadrul hotelului insemnau 2 calculatoare care abia mergeau, inchise intr-o cusca de termopan unde nu aveai aer conditionat parca nu erau de ajuns cele 45-47 de grade de afara;

- daca doreai sa cumperi ceva de la hotel, incepand cu o pasta/periuta de dinti care orice hotel de 2 stele din Romania o are la receptie, sau ceva de mancare/baut in afara de ce iti ofereau ei la "all inc" nu aveai aceata posibilitate;

- cele 4 stele nu erau afisate pe nicaieri ceea ce ma face sa cred ca totul este un mic aranjament, deoarece eu personal nu cred ca avea nici macar 3;

- plaja "privata" a hotelului era in ultimul hal...

 

Mai sunt multe lucruri de povestit... concluzia este sa va ganditi de 10 ori inainte sa va duceti la acest hotel, eu personal nu recomand nici statiunea care este destul de mica si plictisitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !As vrea sa stiu daca a fost cineva in Didim caci noi plecam peste 2 luni acolo. Sunt tare curioasa la ce surprize sa ne asteptam caci este o statiune care s-a format de curand . Ma puteti ajuta cu ceva informatii ??? :wacko:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, lume. Saptamana trecuta am revenit dintr-o vacanta de doua saptamani in Belek, la hotelul Belek Beach Resort. Voi transcrie textul pe care l-am publicat si pe blogul meu. Varianta completa, cu foarte multe poze, se gaseste aici: Belek-Antalya 2009: Imbratisand valurile Mediteranei

 

th_Antalya01182.jpg th_Antalya03168.jpg th_Antalya01132.jpg th_Antalya01203.jpg th_Antalya01192.jpg th_Antalya02009.jpg th_Antalya01247.jpg

 

Primul meu contact cu Turcia a fost chiar anul trecut, cand am mers o saptamana in Kusadasi. Am descoperit o tara destul de saraca si trista, dar care stia sa isi trateze corect turistii si sa le ofere adevarate oaze in pustietate. Cei care au impresia ca Turcia este o tara-paradis, plina de plaje si de oameni zambitori - vor avea o mare deziluzie de indata ce pun piciorul pe pamant otoman. Adevarul e ca Turcia este o tara imensa, dar vitrega din punct de vedere al vegetatiei.

 

Ceea ce mi-a placut in mod deosebit, dincolo de excelentul resort in care am fost cazati, a fost inteligenta locuitorilor. Sunt convins ca e valabil doar pentru partile turistice si comerciale, dar e incantator sa vezi ca oricare dintre localnici te intampina cu zambetul pe buze si participa activ la o discutie - oricat de grabit ar fi. In cele din urma, va incerca sa iti vanda ceva, dar aproape ca iti este jena sa il refuzi. Acest gen de comert este atat de indepartat de cel cu care sunt obisnuit din eterna si fascinanta Romanie, incat aproape ca nu mi-am revenit cand m-am intors.

 

Cu toate ca am fost extrem de multumiti de locatia de anul trecut, am decis sa schimbam putin "decorul", destinatia fiind Belek, Antalya. Gandita ca o statiune pentru iubitorii golfului, Belek e potrivita mai mult pentru cei care doresc sa se relaxeze fara a fi deranjati de prea mult zgomot, tineret si alte lucruri similare. Acestea fiind spuse, ne-am imbarcat pentru o (binemeritata) vacanta de doua saptamani, scopult principal fiind acela de a ne petrece cat mai mult timp pe malul marii. Deja familiarizati cu "zumzetul" bazarului, vizitatul orasului urma sa cada pe planul secund.

 

Belek Beach Resort este, cel putin teoretic, in Belek. Practic este la vreo 15 Km de acesta, intr-un sat care mi-a adus aminte de cum arata Vama Veche cu multi ani in urma. Dar, dupa cum am mentionat anterior, distanta fata de oras era oarecum insignifianta - din moment ce aveam marea aproape de fereastra.

 

Hotelul are atat lucruri bune, cat si rele. Noi am fost intampinati de cele rele, din pacate - check-in-ul a durat extrem de mult, cu toate ca nemtii si rusii din jurul nostru erau cazati aproape instantaneu. Acesta ar fi, de fapt, marele neajuns al hotelului - tratamentul se face dupa tara de origine. Probabil ca marea majoritate a turistilor le vin din Rusia si Germania, pentru ca altfel nu imi explic de ce, in anul 2009, receptionerele si marea majoritate a chelnerilor nu au nici cea mai vaga notiune de limba engleza.

 

Dupa ce am primit o camera cu doua paturi in loc de pat dublu (cu toate ca pe voucher era specificat, pentru a evita astfel de incurcaturi, Honeymoon Suite) si am fost nevoiti sa facem doua-trei reprize de scandal la receptie pentru a primi camera corecta, vacanta propriu-zisa a inceput. Ne-am mai lovit de bizonii de la receptie atunci cand cardul suplimentar de energie "disparea" subit din camera o data la cateva zile si era nevoie sa il recuperam de la ei (aparent, hotelul trece si el prin criza si cameristele s-au hotarat sa contribuie la reducerea cheltuielilor de electricitate). Jenant in primul rand pentru ei, pentru ca un hotel de 5 stele n-ar trebui sa recurga la astfel de practici penibile.

 

Daca fac abstractie de personal, nu am mare lucru de reprosat hotelului. Foarte mare, cu trei sau patru restaurante asezate inteligent, plus o cafenea (cu narghilele contra cost), Belek Beach Resort e un loc bun pentru vacantele lungi.

 

Langa plaja e o cafenea cu doar trei produse pe meniu: ceai (normal sau turcesc), cafea "la nisip" si narghilea (contra cost, 5E). Aici ne-am imprietenit si cu cel mai simpatic chelner al hotelului, denumit cum altfel decat Mehmet?:cheer:

Pe langa faptul ca o "rupea" destul de bine in engleza, invatase o serie impresionanta de cuvinte in romaneste. Cele pe care nu le stia inca le nota pe o foaie (murdara de cafea :tease: ) si exersa cu noi.

 

Mancarea este OK. Nu extraordinara (cum era cea de anul trecut, de la Ephesus Princess), ci doar OK. In general, bucatarii nu si-au asumat mari riscuri si au preparat ceea ce stiau ca va placea tuturor. Organizarea lasa de dorit rau de tot, cozile la mancare sunt la ordinea zilei (pentru ca nu exista randuri pentru fiecare mancare, trebuie sa astepti la aceeasi coada cu toata lumea). Ca sa gasesti masa libera pe terasa (pe marginea piscinei de langa restaurant) trebuie sa vii in prima jumatate de ora - in caz contrar, restaurantul are suficient loc pentru toata lumea, dar in interior.

Exista si varianta mesei de pranz la restaurantul-cafenea de langa plaja, cu un meniu oarecum restrans.

 

Plaja este si ea OK. Trebuia sa te trezesti destul de devreme ca sa reusesti sa "prinzi" loc in primele randuri de sezlonguri, pentru ca in jur de 08:00 apareau nemtii si rusii cu cate 20 de prosoape. Dupa ce ocupau cate un rand intreg, ii vedeam aparand la plaja abia pe la ora 12:00, cand noi eram deja satui de soare :spiteful:

Cat despre populatia de pe plaja, cu greu vedeai cate doi-trei oameni la 20-25 de ani, media de varsta fiind apropiata de 40. Multe familii cu la fel de multi copii, multi batrani si doi-trei tineri, ascunsi printre ei.

 

Am fost placut impresionant de cat de calda este Mediterana - incomparabila cu Marea Egee. Placuta, parca facuta pentru oamenii care se "balaceau" in ea, dar extrem de sarata. Plaja e normala, cu nisip, dar are cam 25% din latime restrictionata pentru sezlonguri - acolo sunt cuiburile de broaste testoase, pe care teoretic le poti vedea cum se clocesc si se indreapta agale catre mare - daca esti norocos sa fii acolo noaptea, prin iulie. Primii metri din apa sunt foarte neplacuti, plini de pietre - de aceea eram obisnuit cu intrare "pe burta", pentru a evita contactul cu ele.

 

Dupa ce ne-am intins cu burta la soare in reprize de cate 2-3 ore, intrerupte doar de sarituri in apa marii, ne-am hotarat ca e cazul sa vedem si imprejurimile. Drumul pana in Antalya este intortocheat si lung, si se face din doua "bucati" cu ajutorul dolmusurilor atat de populare in Turcia: intai pana in Serik, un oras mic si sarac, apoi schimbi pana la Antalya. Noi nu am avut know-how-ul necesar ca sa ajungem in partea turistica a Antalyei - in schimb, am vizitat cateva cartiere din partea "rezidentilor", am mancat o prajitura la o cofetarie si am nimerit intr-un magazin de Turkish Delight. Acolo am avut parte de un show realmente delicios - nici una din angajate nu stia alta limba decat turca, discutia dintre noi si ele fiind demna de un comedy show de pantomima. Am reusit, totusi, sa plecam cu mainile impovarate de cumparaturi.

 

Inapoi la hotel, satui de caldura si drum prin satele lor de carton, am decis sa reluam sesiunile de "peace, sun and relaxation". Ne-am imprietenit cu diverse personaje mai mult sau mai putin vesele - din Neamt, Iasi, Bulgaria, Austria.

 

Si, atunci cand deja reusisem sa ne intram in ritm si sa ne acomodam cu placutul program zilnic (masa-plaja-masa-somn-plaja-masa-somn), am descoperit ca cele 14 zile s-au incheiat. A fost infinit mai relaxant decat obisnuitele vacante de o saptamana, cand nu apuci sa ajungi si aproape ca te pregatesti sa te intorci - dar nu ar fi stricat sa fie o idee mai lunga.

In drumul spre aeroport am ajuns si in adevaratul Belek, plin de hoteluri-club cu tematica de golf (terenuri tunse la milimetru, cat vezi cu ochii), dar am fost si surprinsi sa vedem un grup de ~10 femei care plantau flori in mijlocul strazii, la ora 14:00. Comparativ, la noi s-ar fi dormit/mancat la umbra/baut la carciuma in conditii similare. Pana la urma, turcii nu sunt la fel de "cu mot" ca noi si prefera sa faca lucrurile asa cum trebuie, nu sa "taie colturile" cum facem noi.

 

Tot ca o comparatie Turcia - Romania in materie de operativitate: atunci cand am ajuns, tocmai se demarau lucrarile pe aeroport, se sapau la greu "transee". Cand am plecat, nu numai ca erau gata - dar asfaltul aproape ca se uscase de tot pe unde lucrasera si cu greu se vedea ca portiunile respective sunt acolo de putin timp. La noi, langa Baneasa se circula in continuare pe o banda, cu toate ca lucrarile au inceput candva prin 2008 (sau era 2007?).

 

Am lasat cel mai neplacut lucru pentru final: transportul. Romavia a fost cea mai proasta experienta aeriana de pana acum - atat modul de a zbura, cat si mancarea au fost sub orice critica. Nu credeam ca un avion poate avea intarziere - cu atat mai mult, 30 minute inseamna enorm si pentru un tren.

Alaturi de un copil care mi-a dat ghionturi in rinichi tot zborul, aceasta companie cu adevarat low-cost (si low-service) nu este de recomandat nimanui. Cand am facut primii pasi pe Otopeni aveam impresia ca am condus, nu ca am zburat.

 

Ca o concluzie, Belek Beach Resort nu este o destinatie de recomandat. Cu toate ca locatia este frumoasa si are multe atractii, neajunsurile legate de personal ma fac sa va sugerez sa alegeti alt hotel. Cat despre Belek - nu sunt foarte in masura sa ma pronunt., orasul in sine imi este inca strain. Iubitorii golfului nu ar trebui sa il rateze, asta e clar.

 

De anul viitor voi alege o alta tara - intentiile mele sunt orientate oarecum spre America Latina sau Caraibe. Dar mai e suficient timp pentru asta. Stiti cum e, time will tell...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cumnatul meu cu familia a fost anul trecut in Belek.Au fost cazati la Calista Resort si s-au declarat foarte multumiti de absolut tot,de la calitatea serviciilor,mancare,camera,aspectul hotelului,plaja,etc.

 

Ca sa aveti idee despre acomodatii:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca o sa merg si eu intr-un an in Turcia. Numai ca nu prea agreez ideea asta "toata lumea la turci". Mie imi place sa si vizitez orasele, sa aiba multe obiective turistice, sa aflu cat mai multe, ca nu ma intereseaza sa stau la 5 stele, sa mananc pe rupte si sa ma arda soarele zilnic, sa arat ca o pitipoanca abia iesita de la solar.

Judecati-ma, stiu, poate multi nu sunteti de acord cu mine, dar asa vad eu lucrurile. Poate si pentru ca mi s-a intamplat sa vorbesc cu cineva care a fost la Istanbul si nici nu auzise de Moscheea Albastra. What the fuck?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×