Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Salutari tuturor!

Scuze daca repet mesajul! Nu prea stiu cum sa procedez!

Mergem in concediu in Turcia (doua masini) in iulie si vrem sa ne luam un set de statii emisie-receptie; nu cunoastem drumul (traversam Bulgaria, si trecem in partea asiatica a Turciei), vor fi si copii cu noi. Daca puteti, va rugam sa ne sfatuiti:

1. ce sa cumparam, astfel incat sa nu "ne pierdem" din cauza interferentelor, bruiajelor etc ;

2. sunt permise detectoarele de radar in Bulgaria si Turcia?

3. un GPS cu hartile necesare traseului de mai sus (marca, pret), eventual inchiriere 2 saptamani (conditii).

Orice informatii despre traseu, cazare (1 noapte) in Canakkale, hotel, "atentii" , pericole (oricare ar fi ele) etc sunt foarte apreciate, ne dorim sa aflam cat mai mult despre aceste subiecte, multumim anticipat si va uram tuturor vacanta placuta!

Editat de Enki

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Da-le incolo de statii, cele din comert sunt in general slabute. Foloseste mobilul, oricum banuiesc ca nu o sa va intindeti la povesti in roaming :cheer:

 

2. Degeaba iti iei detector de radar. Daca politistul bulgar vrea sa te arda, o sa te arda. Cearta-te cu el daca nu iti convine si vezi ce va iesi..mai bine ii dai un banut si scapi. La urma urmei, de-aia te va opri (daca te va opri). Pe mine m-au oprit de 2 ori (in doi ani diferiti). Am fost de mai multe ori in Turcia si nu m=au oprit de fiecare data. Asadar detectorul de radar-useless.

 

3. Despre GPS nu pot sa iti spun nimic, m-am dus cu o harta clasica si m-am descurcat excelent.

 

Cazare vei gasi in Cannakale, acolo am innoptat si eu, am gasit cazare ieftina ( vreo 20-30 de euro parca , o camera/noapte, cu mic dejun inclus , aer conditionat, tv in camera, dus, etc...)

 

Asta despre drum.

 

Per total insa, pot sa spun cu mana pe inima ca Turcia a devenit acum mult prea scumpa pentru ceea ce ofera si nu prea mai merita toata aventura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrea sa mergem in concediu anul acesta mai precis in iunie in Antalya (Turcia), insa nu stim prea multe decat din auzite ca e foarte frumos. As avea cateva intrebari pentru cei care au fost: ce statiune recomandati? ce hotel recomandati? si foarte important daca apa din piscina interioara este incalzita? cam cate grade?

multe intrebari dar chiar nu stim ce sa facem.

va multumesc mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,e frumos.Din litoralul turcesc,in Antalya e cel mai frumos ,dupa parerea mea.

Nu stiu de ce suma dispuneti, dar eu va recomand hotelul Porto Bello Beach , este de 5 stele(oricum nu e foarte scump,singurul inconvenient ar fi ca desi este pe plaja, nu e chiar in Antalya ci la vreo 7 km departare), are piscina interioara si apa este incalzita,nu stiu cate grade,dar daca sunati la hotel se poate afla.

 

Numarul il puteti afla de la o agentie de turism.Sau poate pe Google.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Antalya este superba , dar si Bodrumul,care este mai la vest langa izmir .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ai sa dai cautare pe google banuiesc ca vei gasi o sumedenie de informatii despre alanya. atat de multe incat nu vei mai stii ce sa alegi. in antalya si zonele de litoral in general, sunt multe hoteluri pe plaja, cu piscina, spatii de distractii, spectacole, discoteci, magazine e.t.c. de obicei sunt in afara orasului si preturile pentru diverse produse (apa, inghetata e.t.c.) sunt duble fata de oras.

eu una am fost in alanya si nu mi-a placut plaja. nu era nisipoasa, apa se adancea destul de aproape de mal si marea era agitata. asa ca am stat la piscina pe durata vacantei.

bodrumul este o statiunea mult mai distractiva, stilata e.t.c. ca sa zic asa. este statiunea unde mergeau de obicei elita societatii, artistii cand nu plecau din tara. din cate imi aduc aminte era una dintre statiunile destul de scumpe de pe litoralul turcesc.

dar una peste alta, se merita. daca te decizi si din statiunea in care vei sta exista tururi spre Pamukkale, iti recomand sa mergi neaparat, chiar daca va fi scumput. nu vezi oriunde "gheturi" in plina vara, e un peisaj splendid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din statiunea in care vei sta exista tururi spre Pamukkale

 

Da,de Pamukkale am uitat,musai sa mergeti!Din aproape toate statiunile se merge spre Pamukkale (daca nu chiar din toate)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pammukale este unica ,pare "ninsa " dar de fapt sunt depuneri calcar , acum este limitata "circulatia " am auzit ,in anumite locuri ,cand am fost eu era fara interdictii.

Da,Bodrumul(Halicarnasul antic ,una din cele 7 minuni ale antichitatii se afla aici ) era si este locul preferat al elitei.

 

Teatrul Hierapolis din Antalya :Antalya -Perge ; Bodrum ; Hotelul Titanic din Antalya ;Bodrum ;Kaleici (Antalya )

 

Pamukkale

post-87259-1211581879_thumb.jpg

post-87259-1211581913_thumb.jpg

post-87259-1211581981_thumb.jpg

post-87259-1211582047_thumb.jpg

post-87259-1211582079_thumb.jpg

post-87259-1211582209_thumb.jpg

post-87259-1211582527_thumb.jpg

post-87259-1211582548_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru promptitudine, inca nu ne-am decis asupra hotelului, insa sotul meu vrea sa fie antalya, iar eu vreau ca piscina sa aiba apa incalzita pentru ca eu nu intru in mare.

sa aveti weekend placut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce spuneti despre aceste hoteluri (pentru cunoscatori), noi mergem anul asta prima data la turci si am vrea sa nu dam gres, deci care ne recomandati : Hotel Barut Lara Resort Spa & Suites, Hotel Royal Wings, Hotel Delphin Palace Deluxe Collection, Hotel Concorde de Luxe Resort, Hotel Venezia Palace De Luxe Resort, SPICE HOTEL & SPA 5*, si ma refer la facilitati, servicii...

va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×