Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Bombarghirov

Mi se blocheaza PC-ul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un Duron la 1300MHZ, cu o placa de baza V4MDMP, 512 MB DDR la 333 MHz si un HDD 80GB cu ATA 133,cu Win XP si SP2.In urma cu citeva luni cind vizionam filme cu winamp se cam bloca pe la jumatatea filmului.Inainte putem deschide 3 sesiuni pe youtube si chiar scrie un cd/dvd sau copia un fisier mare de 3-4 GB.Acum acest duce la blocarea calc , care trebuie resetat. De citeva ori dupa ce resetam calculatorul nu se ami incarca WinXp.Aparea imaginea de generica Win Xp dar nu mai rula indicatorul albastru.Imaginea era cetoasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prea putine detali sa ne dam seama care este prblema, dar iti recomand urmatoarele

-verifica tensiunile si temperaturile la care lucreaza sistemul (apesi tasta DELETE si intri in BIOS)

-scanare de virusi

-salvat date si formatat full tot hardiskul (refaci partitiile)

-reinstalat windows +update la tot ce inseamna drivere (nu le folosi pe cele de pe Cd care au venit cu placa)

daca dupa toate astea tot asa face fa si un update la BIOS

in cazul in care nu e nici o schimbare problema e hardware, foarte posibil ca una din componentele tale sa se fi devalorizat si nu mai lucreaza la paramatri normali (blocatul este foarte frecvant cand anumiti condesatori de pe placa de baza se unfla de la temperatura ridicata a sistemului)

 

bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dat cam putine detalii dar exact cum a spus si BlackAngel verifica temperatura procesorul si a intreg sistemului din BIOS Hardware Monitor. S-ar putea sa fie si ram-ul asa ca verifica-l.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema Asemanatoare:

Cand fac ceva care solicita placa video la un joc ceva.. [Metin2 un joc care solicita putin] calculatorul se blocheaza instantaneu (nu se aude nimik mai tare la el nu proceseaza nimik) doar ingheatza imaginea si trebuie sa dau restart [placa video e sigur problema ] de multe ori pt 2 sec se face negru monitorul apoi isi revine si imi apare jos o problema de la Nvidia

PC-ul meu e noutz are cam 4 luni si problema o am de cam 1-2 luni

Informatii PC:

HP TouchSmart 600-1140uk Intel Core i3 330M 2.13GHz / 4GB / 1TB / Win 7 Home

nVidia GeForce G210 Graphics with PureVideo HD technology

Dupa ce il inchid si il redeschid piue de 2 ori si odata lung (3 ori ) apoi sta 2 sec si iar piue asa.. cam de vro 4 ori si m-am imformat ce inseamna 3 bipuri si zice ramii dar am facut test cu memtes [si am tinut 4 ore pana a ajuns la 108% si aveam 0 eror] va rog frumos ajutati-ma daca stiti ce ar putea avea

dupa cum observati nu are unitate.. si nu prea`l pot desface sa`mi dau seama:|

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un Duron la 1300MHZ, cu o placa de baza V4MDMP, 512 MB DDR la 333 MHz si un HDD 80GB cu ATA 133,cu Win XP si SP2.In urma cu citeva luni cind vizionam filme cu winamp se cam bloca pe la jumatatea filmului.Inainte putem deschide 3 sesiuni pe youtube si chiar scrie un cd/dvd sau copia un fisier mare de 3-4 GB.Acum acest duce la blocarea calc , care trebuie resetat. De citeva ori dupa ce resetam calculatorul nu se ami incarca WinXp.Aparea imaginea de generica Win Xp dar nu mai rula indicatorul albastru.Imaginea era cetoasa.

 

 

deci in primul rand cel mai usor este sa intri in bios , sa verifici tensiunile si temperaturile. sa te uiti pe linia de 12 volti mai ales daca ai valori sub 12 v cu mult atunci ai probleme cu sursa, ti se va duce in scurt timp. daca nu ai probleme cu tensiunile si nici cu probleme termice ( procesor/placa de baza supraincalzite) , instaleaza o copie noua de windows , vezi sa nu instalezi toate update-urile, in special WGA , instaleaza driverele , vezi cum se comporta.poti testa hdd cu hdsentinel, hd tune. daca nu ai probleme cu hdd si tot ti se blocheaza pc iti mai ramane sa verifici memoriile ram ( poti face cd bootabil cu memtesT) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×