Sari la conținut
Forum Roportal
mistress

Prezervativul - pacat sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti? este folosirea prezervativului un pacat? va rog sa dati si argumente

nu stiu poate din punct de vedere religios e pacat pt ca impiedici conceperea undei vieti dar eu nu as zice ca e mai bine sa faci un avort asa ca e mai bine sa fie evitata conceptia copiilor nedoriti, decit sa-i omoare mai apoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Al meu este bun si milostiv.

 

Ti-am pus o intrebare la care nu am primit raspuns!

Sunt rabdatoare, inca mai cred ca primesc raspunsul!

intr-adevar, este milostiv cu toti oamenii dar mai mult cu cei care se intorc la el. Daca nu ne bagam mintile in cap, zice Duhul Sfant prin David :"de nu va veti intoarce, sabia Sa o va luci [! ], arcul Sau l-a incordat si l-a pregatit. Si in el a pregatit unelte de moarte, sagetile Lui pentru cei ce ard le-a lucrat" [Ps 7,12]

Da, Dumnezeu e si razboinic, cu cei care persista in rele.

 

Dragostea nu e sacra prin ea insasi, ci directia in care o indrepti o face sacra sau spurcata. Pentru ca si a iubi bautura e tot dragoste, dar spurcata, si a "iubi" pe copii pentru ca-ti vor duce numele mai departe sau faima, e tot dragoste dar una spurcata si neplacuta DOmnului, la fel si a iubi partenerul pentru ca te satisface bine e tot "dragoste", dar spurcata si nerusinata.

 

Iar la ce ai intrebat, aceste lucruri nu se spun nici in public, si nici macar in privat. Daca ai un dram de intelepciune, vezi ca daca spui "da" intri in zona mandriei, iar daca spui "nu", smintesti pe altii dand exemplu rau

 

Vreau si eu sa-l cunosc pe omul care inainte de a se casatori nu s-a uitat cu dorinta la o persoana de sex opus, care nu a facut sex pana a se casatori si care dupa nunta nu a facut sex decat cu scopul de a procrea. Care dintre sfintii de pe aici sunteti asa?

cei care nu s-au uitat cu pofta la ceilalti, gasesti numai in vechime. Dar oameni virgini pana la casatorie exista si azi. Scopul nuntii nu e numai de a procrea. E si un zid impotriva desfranarii, si asta vezi la Pavel. "E mai bine de barbat daca nu se atinge de femeie. Dar ca sa nu cada in desfranare, fiecare sa-si aibe femeia lui si fiecare femeie, barbatul ei" [in 1 corinteni, 7,2]

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva

Tu crezi in niste texte care sunt sub semnul intrebarii: de cine au fost scrise, cu ce scop au fost scrise, cat din ele reprezinta adevarul etc. Domnii Preafericiti de multa vreme si-au bagat "codita" prin ele, asa ca eu personal cred

doar in Dumnezeu si ma ghidez in viata dupa constiinta si incerc sa respect cele 10 porunci (desi nu prea reusesc).

Pur si simplu nu stiu cu ce sa incep. Zici ca Biblia e alterata de oameni rai, dupa care zici ca respecti cele 10 porunci, care sunt din Biblie.... Daca accepti ca un singur verset a fost alterat, atunci toata Biblia putea fi alterata. Ce garantie am ca cine a schimbat 3 versete, n-a schimbat o intreaba evanghelie ? incepand cu versiunea greaca de la inceput, ba chiar si cu versiunile originale evreiesti. Doar preoti erau si pe vremea apostolilor. Aceasta teorie a ta iti arata ca nu crezi in DUmnezeu. Daca ai fi crezut in El, atunci credeai si ca a vegheat ca sa nu se modifice scripturile

 

Incerci sa respecti decalogul, dar nu il stii. Una din porunci zice "sa nu faci desfranare" adica ce tot zic eu de cateva mesaje. Si chiar daca am respecta asta, tot ne ducem in adancul iadului. Deoarece Hristos ne zice ca poruncile vechi nu sunt de ajuns, ca el a venit sa "completeze" legea. Porunca zice "sa nu ucizi", dar el in Matei 5 ne zice nici sa nu uram pe aproapele nostru. Porunca zice "sa nu furi" iar Hristos zice nu numai sa nu furam, dar chiar sa dam noi celorlalti. Porunca zice sa nu faci curvie, dar El zice nici macar in imaginatie sa nu facem ! Porunca zice "sa nu iei numele Domnului in desert" de ex sa nu te juri stramb, dar Hristos zice sa nu te juri nici drept, si de fapt sa nu te juri deloc [tot in MAtei 5]. Porunca zice "adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste" iar Hristos zice ca daca vii la Biserica avand ura asupra cuiva, degeaba vii, ba chiar vei fi si pedepsit. Legea veche stipula dreptul la "ochi pentru ochi", dar Hristos ne zice ca daca cineva iti fura haina, da-i si camasa fara sa-l urasti ! Cati dintre noi respecta aceste porunci ? vedeti ca sunt PORUNCI, a caror neideplinire ne arunca in gheena. Sa nu-mi zica nimeni ca astea sunt sfaturi, deci optionale. Foarte putine sunt optionale, de pilda castitatea "cine poate sa ramana cast, sa ramana" . Adica, daca ramai cast, Eu te rasplatesc, iar daca te casatoresti, nu vei fi pedepsit pentru asta.

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hyouma, ai dreptate.

 

Aceste lucruri le cunosc foarte bine - singura diferenta este ca eu le interpretez altfel.

Nu cred in tot ce se scrie.

Nu cred in iad, nu cred in pedeapsa vesnica si chinurile iadului.

Daca lucrurile ar sta asa, atunci acea Divinitate in care credem noi nu ar fi mai presus

de legile noastre pamantesti, de firea noastra, de mintea noastra.

 

Eu cred in ceva mai presus de ceea ce suntem noi, ceea ce gandim noi,

ceea ce percepem noi. Acolo, unde exista acea Divinitate in care credem fiecare (nu conteaza numele),

nu exista o societate bazata pe un sistem punitiv, coercitiv si pe rasplata,

pentru ca altfel nu ar fi diferita de a noastra. In textele respective nu exista decat

oglindirea societatii pamantesti de-a lungul veacurilor.

 

Eu cred in ceva mult mai inaltator, ceva inefabil, ceva ce mintea noastra nu poate cuprinde.

Imi place sa cred ca exista un loc in care (asa cum se spunea la inceput in scrierile sacre) - nu exista bine, nu exista rau.

Daca citesti Coranul vei vedea si alte "grozavii" de razbunare, de "las' ca platesti tu" etc.

NU CRED IN ASA CEVA!

 

Iar referitor la ceea ce te-am intrebat, nu vad nici un motiv de a raspunde da sau nu.

Este o intrebare simpla, banala.

Sunt o persoana asexuata sau nu.

Nu exista motiv nici de mandrie, nici de sminteala.

Este ca si cum as spune sunt bruneta. E doar o caracteristica! :>

 

:pleasantry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pur si simplu nu stiu cu ce sa incep. Zici ca Biblia e alterata de oameni rai, dupa care zici ca respecti cele 10 porunci, care sunt din Biblie....

poruncile alea sunt in marea majoritate niste linii de demarcatie de bun simt si se gasesc si in alte coduri de legi antice. YHWH n-a inventat nici roata si nici mersul pe jos, stai tu linistit. in schimb a introdus obiceiuri care sa-i diferentieze pe evrei de celelalte popoare: interzicerea inchinarii la infatisari ale divinitatii si pauza in ziua a saptea. adica a luat codul bunelor maniere si l-a personalizat.

 

Daca accepti ca un singur verset a fost alterat, atunci toata Biblia putea fi alterata. Ce garantie am ca cine a schimbat 3 versete, n-a schimbat o intreaba evanghelie ? incepand cu versiunea greaca de la inceput, ba chiar si cu versiunile originale evreiesti. Doar preoti erau si pe vremea apostolilor. Aceasta teorie a ta iti arata ca nu crezi in DUmnezeu. Daca ai fi crezut in El, atunci credeai si ca a vegheat ca sa nu se modifice scripturile

alta logica in trei picioare fracturate. VT e compilatie iar NT e "1000 de magazine intr-unul singur". asta e realitatea pe care nu vrei s-o accepti. dar a intelege modul in care a aparut biblia nu are nici o legatura cu a crede sau nu in Dumnezeu. si tocmai pentru ca am credinta in Dumnezeu nu pot accepta ca a putut inspira prin Duhul sau o asemenea varza.

 

Una din porunci zice "sa nu faci desfranare" adica ce tot zic eu de cateva mesaje.

desfranarea se refera la decaderea morala, la coruptie, nu la a face dragoste cu persoana iubita inainte de nu stiu ce ritual cu "isaia dantuieste". altfel te intreb ceva si chiar doresc sa-mi raspunzi, pentru ca n-a facut-o nimeni pana acum - de ce nu te cununa preotul decat daca ai hartie de la primarie ? :suicide:

 

Si chiar daca am respecta asta, tot ne ducem in adancul iadului.

hehe... ce perspectiva ! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
desfranarea se refera la decaderea morala, la coruptie, nu la a face dragoste cu persoana iubita inainte de nu stiu ce ritual cu "isaia dantuieste". altfel te intreb ceva si chiar doresc sa-mi raspunzi, pentru ca n-a facut-o nimeni pana acum - de ce nu te cununa preotul decat daca ai hartie de la primarie ?

si coruptia e o desfranare a constiintei, da. Insa acolo se avea in vedere desfranarea fizica. Asta se vede din regulile draconice de pastrare a puritatii morale a neamului: stii doar ce pateau cei prinsi in adulter, ca si fecioarele care se spurcau inainte de casatorie.

 

sa nu crezi ca e din aceea ca Biserica ar fi "bratul religios" al statului. Nu oamenii politici au zidit Biserica, ci Dumnezeu, incepand inca de la Petru [Matei 16,18]. Poate ca preotii au nevoie si de confirmarea institutiilor laice ca acei tineri sunt liberi la a se casatori, ca adica n-au interdictie de tip incest, care e faradelege si in Biserica, ca mirele nu-i un puscarias evadat din grecia care se casatoreste in Romania sau alte impedimente. Dar si pentru ca, noi crestinii, suntem datori a asculta si de stat, dupa cele spuse de Pavel, dar mai degraba de Hristos insusi prin mana lui Pavel, in Romani, 13,13

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa acolo se avea in vedere desfranarea fizica.

 

A iubi cu adevarat nu e desfranare fizica ... e Dar de la Dumnezeu!

 

Asta se vede din regulile draconice de pastrare a puritatii morale a neamului: stii doar ce pateau cei prinsi in adulter, ca si fecioarele care se spurcau inainte de casatorie.

 

Asa cum spui regulil erau draconice ...si cred ca astfel le-ai definit si originea !

 

sa nu crezi ca e din aceea ca Biserica ar fi "bratul religios" al statului. Nu oamenii politici au zidit Biserica, ci Dumnezeu, incepand inca de la Petru [Matei 16,18].

 

Aici zau ca ai dat cu batul in balta si te-ai stropit !

Pai crestinismul la inceput se petrecea prin cimitire si catacombe si nu prin Biserici!

 

Tocmai clerul ca brat religios de nadejde al statului "sfant" a impus construirea de biserici in toate asezarile omenesti si astfel religia pitita in catacombe a devenit BISERICA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e clar, lumea si-ar pierdut complet mintile. Se descuta daca e "pacat" folosirea prezervativului, cand MAI INTAI ACTUL SEXUAL insusi, daca e in afara familiei, e pacat. Nu ne mai dam dupa cires: Dumnezeu da voie numai la raporturi intre sot si sotie, pentru inmultirea neamului, iar tot ce se face in afara casatoriei este faradelege. Iadul e plin in primul rand de desfranati si curve

 

iar daca vorbim de familie, aici ar mai fi ceva dubii. Din cate stiu, Biserica opreste 2 ani de la impartasire pe "cei ce se pazesc de a face copii".

 

mistress e o pustoaica, crescuta in familie crestina, educata corespunzator, care vrea sa-si inceapa viata sexuala si ii e rusine de prezervativ. Rusinea e un lucru bun; lucru rau e cand incepe mistress sa se amageasca pe sine insasi, gandind cu voce tare inaintea unei ipotetice judecati a lui Hristos, asa cum face in [http://www.roportal.ro/discutii/index.php?s=&showtopic=28434&view=findpost&p=759289}, judecata de care nu va scapa daca nu traieste viata in cumintenie.

 

stiu ca veti rade de toate astea, ca o sa ma considerati descreierat; dar eu ma simt ca profetul Iezechiel: "Ori de te asculta, ori de nu te-asculta, tu sa le spui !" ii zicea DUmnezeu [iezechiel 2,7]

 

iar pentru cine nu intelege de ce e pacat sa curvesti, ii spun doar atat pentru inceput : oamenii nu sunt simple animale, iar cine se comporta ca un animal spurcand templul Duhului SFant care este trupul, va primi pedeapsa. Pai ce, daca ai merge cu niste vopsea si ai mazgali o biserica, nu meriti pedepsit ? Biserica nu-i a ta. Trupurile nu sunt ale noastre ! nu noi ne-am creat singuri !

Adevarat, sunt o pustoaica si adevarat, ink nu m-am hotarat daca sa imi incep viata sexuala. Un lucru e fff clar: nu mi-e rusine de prezervativ. In ziua de zi mi se pare normal a il folosesti...... dar am auzit multe pareri de genu k e pacat sa il folosesti/ k nu e pacat sa il fol. E adevarat ce ai zis si cu relatiile in afara casatoriei. Si crede-ma k multi poate au gandit asa inainte de a ajunge la 15-16 ani cand au inceput sa aiba ispitele corespunzatoare varstei. Eu una voiam sa imi incep viata sexuala dupa casatorie. Singurele persoane care le stiu sa practice acest lucru sunt protestantii(pocaitii) poate mai sunt si altii da eu de ei stiu. Si eu, fiind ortodoxa, nu vreaus a ma convertesc la alta religie. Si sa imi zica si mie cineva o persoana de religie ortodoxa care c\vrea sa faca sex prima data dupa casatorie... si na, in ziua de azi, nu prea se mai impaca religia, Biblia cu societatea. Multi dau sfatul k e mai bine sa o faci inainte de caatorie, k daca nu te potrivesti la pat cu acea persoana, poate duce la divort. SI nimeni nu vrea asta nu? e destul de confuiz pt o fata de 17 ani, care e pusa in situatia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prezervativ-pacat sau nu?

 

Nici una nici alta... ci.. cauciuc ...si atat

Intr-o era in care domina bolile cu transmisie sexuala si lipsa de informare a tinerilor asupra riscurilor unei sarcini prezervativul nu este o optiune ci o obligatie

Keep it safe kids...and have fun :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarat, sunt o pustoaica si adevarat, ink nu m-am hotarat daca sa imi incep viata sexuala. Un lucru e fff clar: nu mi-e rusine de prezervativ. In ziua de zi mi se pare normal a il folosesti...... dar am auzit multe pareri de genu k e pacat sa il folosesti/ k nu e pacat sa il fol. E adevarat ce ai zis si cu relatiile in afara casatoriei. Si crede-ma k multi poate au gandit asa inainte de a ajunge la 15-16 ani cand au inceput sa aiba ispitele corespunzatoare varstei. Eu una voiam sa imi incep viata sexuala dupa casatorie. Singurele persoane care le stiu sa practice acest lucru sunt protestantii(pocaitii) poate mai sunt si altii da eu de ei stiu. Si eu, fiind ortodoxa, nu vreaus a ma convertesc la alta religie. Si sa imi zica si mie cineva o persoana de religie ortodoxa care c\vrea sa faca sex prima data dupa casatorie... si na, in ziua de azi, nu prea se mai impaca religia, Biblia cu societatea. Multi dau sfatul k e mai bine sa o faci inainte de caatorie, k daca nu te potrivesti la pat cu acea persoana, poate duce la divort. SI nimeni nu vrea asta nu? e destul de confuiz pt o fata de 17 ani, care e pusa in situatia asta.

mai fata, una-i una si doua-s mai multe.

contactul sexual in afara casatoriei este pacat dpdv religie. daca respecti dogmele, stai cuminte pana dupa ce zici "da". daca nu, atunci cateva sfaturi:

- ai grija cu cine iti incepi viata sexuala, sa nu o faci doar pentru ca el ti-a cerut-o sau pentru ca doar asa il tii langa tine. astea sunt motive invocate de golani ca sa se culce cu tine. iar tu pentru ei vei reprezenta doar o oarecare din marea multime de gagicute bune la pat si fraiere sa-i creada.

- bucura-te de aceasta parte a vietii impreuna cu partenerul tau, dar nu o face ca pe un test premarital. sexul poate fi grozav si relatia jalnica. partea sexuala in cuplu reprezinta un segment important, dar nu decisiv.

- crestinismul in general inseamna castitate la altar, n-are treaba cu cultul de care apartii. preotii ortodocsi sunt mai permisivi din varii motive, asta nu inseamna ca se schimba regulile.

- foloseste prezervativul. e bun impotriva bolilor si te fereste de o sarcina intr-un moment nepotrivit. e bun chiar si cand crezi ca stii pe cine ai langa tine.

 

oricum ar fi, religia considera pacat si actul sexual intre soti dar fara scop de procreare asa ca...wtf...crezi, sezi, nu crezi, enjoy.

sper ca te-am putut ajuta cat de cat sa-ti lamuresti o parte din intrebari.

17 ani e o varsta frumoasa. parerea mea ar fi sa nu-ti mai bati capul cu inceperea vietii sexuale. cand o fi sa se intample, o fi si gata. bucura-te de perioada asta, nu te grabi sa iti faci probleme singura. ocupa-te de scoala, iesi cu prietenii, citeste carti... este un timp pentru orice, inclusiv pentru relatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×