Sari la conținut
Forum Roportal
Berbecut

Animalele ca prevestitoare

Postări Recomandate

Fiind vorba de lucruri carora nu le putem da un inteles logic si le numim paranormale , vreau sa aflu si eu cateva raspunsuri legate de modul in care animalele prevestesc intamplarea unui eveniment nefericit in viata unei familii . Nu ma voi referii la prevestirea de catastrofe meteorologice sau de seisme .

 

Si ca sa incep , voi dadoua exemple care mi s-au intamplat . In vara anului 1979 fiind la tara in vacanta de vara am avut parte de " compania " unei cucuvele care in fiecare zi , la aceeasi ora si in acelasi loc ne " jelea " . In septembrie , acelasi an , tatal meu a murit . De-atunci am trait sub teroarea jelaniei de cucuvea .

 

7 ani mai tarziu , ne-am mutat intr-un bloc nou , iar din momentul mutarii in coltul blocului , in acelasi loc , la aceeasi ora , incepand cu ziua de luni a urlat timp de 15 min ... Sambata cand am venit de la scoala am gasit-o pe mama mea in lacrimi si cu glas pierit mi-a spus ca murise varul meu de 16 ani , calcat de tramvai.

 

A mai trait cineva intamplari asemanatoare ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si o cucuvea a cantat la geamul nostru si apoi a murit bunicul.. alta cucuvea a cantat la geamul unui vecin si acesta a murit. un caine a latrat 2 zile la rand si a urlat ca un lup , apoi o femeie a murit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand a murit varul meu , cainele a fost cel care ne-a anuntat ... Ma-ntreb ce mecanism declanseaza acest mod de prevestire .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si la geamul meu a cantat cucuveaua de 2 ori... asta inseamna ca o sa mor? :)

Nu stiu... la tara, la geamul strabunicii mele a cantat cucuveaua... cateva zile mai tarziu a murit. :) Nu cred ca animalele prevestesc intotdeauna... insa uneori ele simt ce urmeaza sa se intample...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu o chestie interesanta de revelion cu un caine.... ma simteam rau ...si m-am asezat intre-un pat ... si cainele unui prieten a venit si s-a asezat cu botul pe picioarele mele ...a stat un pic ...si s-a dus in camera unde erau celilalti si a inceput sa scheaune si sa latre.... imediat dupa aia aproape facusem soc termic....daca nu venea cineva la mine ma sufocam.....

cred ca animalele au un simt mai dezvoltat.... simt cand ceva nu este bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-as mai putea sa adaug la faptul ca animalele au un simt aparte , este si extraordinara capacitate a pisicii de a gasii locul cu energii negative precum si acela de absorbtie al acestora .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-as mai putea sa adaug la faptul ca animalele au un simt aparte , este si extraordinara capacitate a pisicii de a gasii locul cu energii negative precum si acela de absorbtie al acestora .

 

Pisica-terapeut

 

De curand, am citit despre Tom-motanul terapeut si cele citite in acel articol mi-au amintit de o intamplare petrecuta nu cu mult timp in urma.

Eu am spondiloza si, la schimbare de vreme sau anotimp, ma doare dupa cap, la ceafa. In vreo cateva randuri, in astfel de momente, s-a intamplat sa merg in vizita la prietena mea, Emilia care avea, nu de mult timp, o pisica. Nici una, nici doua, cum ma asezam pe pat sau pe fotoliu, pisica se aseza la mine dupa ceafa si statea acolo ca hipnotizata, nici nu torcea, nici nu respira, nici nu se misca. Emilia stia ca mie nu-mi plac pisicile, dar nu spuneam nimic ca sa nu o supar.

Asa se face ca intr-o atare situatie, prietena mea a facut o criza de gelozie: de ce pisica trage la mine cand ea este cea care-o hraneste, o ingrijeste, o iubeste?... Nici eu, nici Emilia nu stiam ca pisica, de fapt, imi facea terapie. Si-apoi, Emi nu avea spondiloza...

Intamplarea am povestit-o pentru ridicolul ei, sa strici o prietenie pentru o pisica, si mi s-a mai spus ca pisica simtea locul care ma doare si incerca sa-mi amelioreze durerea. Acum, dupa ce am citit acest articol, cred ca si o pisica e buna pe langa casa omului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si la geamul meu a cantat cucuveaua de 2 ori... asta inseamna ca o sa mor? :friends:

Nu stiu... la tara, la geamul strabunicii mele a cantat cucuveaua... cateva zile mai tarziu a murit. :yahoo: Nu cred ca animalele prevestesc intotdeauna... insa uneori ele simt ce urmeaza sa se intample...

 

 

 

nu neaparat sa mori u ...poate cineva din familia ta..sau poate o sa ai un necaz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu neaparat sa mori u ...poate cineva din familia ta..sau poate o sa ai un necaz

 

- sau poate ca nu ! :crazy: :friends: :yahoo:

- vorba semnaturii lui Dani_quinn, dar de Inconstientul colectiv a lui Jung ai auzit, sau de superstitii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Si la geamul meu a cantat cucuveaua de 2 ori... asta inseamna ca o sa mor? crazy.gif"

 

In orice superstitie un rol important il are si modul in care percepi ceea ce se-ntampla ... Probabil aceea pasare se ratacise , sau poate ai copaci si verdeata in fata geamului ... si pana la urma depinde si cum a cantat ... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×