Sari la conținut
Forum Roportal
ShcKilly

rau si bine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rau e ceea ce are implicatii negative asupra ta si a celor din jur si bine e ceea ce are implicatii pozitive asupra ta si a celor din jur.

 

E mai mult o chestiune de constiinta, de regula cand esti pus in situatia de a alege intre bine si rau...intervine liberul arbitru. Daca alegi raul sperand ca va fi bine pentru tine - te minti singur. Totul e in minte. In fond stii exact ceea ce e bine si ceea ce e rau dar decizi cu creierul tau prin faptele tale ce actiune sa faci (pozitiva sau negativa). Pe urma suferi consecintele (iti raman in memorie pana mori, chiar daca aparent, pe afara nu se vede nimic). :roll:

 

E un fel de schimb de energie - ceea ce oferi aia si primesti - mai devreme sau mai tarziu, desigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rau e ceea ce are implicatii negative asupra ta si a celor din jur si bine e ceea ce are implicatii pozitive asupra ta si a celor din jur.

 

E mai mult o chestiune de constiinta, de regula cand esti pus in situatia de a alege intre bine si rau...intervine liberul arbitru. Daca alegi raul sperand ca va fi bine pentru tine - te minti singur. Totul e in minte. In fond stii exact ceea ce e bine si ceea ce e rau dar decizi cu creierul tau prin faptele tale ce actiune sa faci (pozitiva sau negativa). Pe urma suferi consecintele (iti raman in memorie pana mori, chiar daca aparent, pe afara nu se vede nimic). :-

 

E un fel de schimb de energie - ceea ce oferi aia si primesti - mai devreme sau mai tarziu, desigur.

ms ptr explicatie :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Rau e ceea ce are implicatii negative asupra ta si a celor din jur si bine e ceea ce

are implicatii pozitive asupra ta si a celor din jur."

 

Este cea mai elocventa definitie!

 

Cu raul facem cunostinta din momentul in care incepem sa sa avem un pic de independenta, adica de pe la 1 anisor, iar mama spune: - "nu e bun, e caca!";" nu pune mana, ca te arzi" etc.

Cu binele facem cunostinta un pic mai tarziu, si acela (daca privim in copilarie) este o forma de "egoism", de cultivare a mandriei!

..... dar nu aceasta este tema deschisa de tine!

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi poate da si mie cineva o definitie ptr rau? dar ptr bine?

ps: nu aia din dex pls :))

 

 

De ce ti-ar trebui tie definitie? te-at ajuta intr-u ceva? NU prea cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi poate da si mie cineva o definitie ptr rau? dar ptr bine?

 

Personal cred ca raul nu exista... desi sunt cazuri de psihopati care fac diverse lucruri care ar argumenta pentru existenta raului... eu cred ca nu exista... Tot ce exista e binele... iar raul este perceput doar ca o ABSENTA a binelui... sufletul percepe absenta asta si-i spune RAU.

 

Binele este implinirea naturii divine din noi.... momentul in care incetezi sa te mai lupti cu partea buna din tine si te abandonezi complet vointei ei... devii un om bun... automat... fara nici un efort...

Efortul, oboseala... astea sunt prezente doar daca lupti impotriva binelui din interior...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce ti-ar trebui tie definitie? te-at ajuta intr-u ceva? NU prea cred.

da m-ar ajuta foarte mult. toata lumea spune nu e bine ce faci, nu fa aia ca nu e bine, e rau ce faci si lista ar putea continua. de multe ori crezi ca faci bine, dar toata lumea iti spune ca faci rau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da m-ar ajuta foarte mult. toata lumea spune nu e bine ce faci, nu fa aia ca nu e bine, e rau ce faci si lista ar putea continua. de multe ori crezi ca faci bine, dar toata lumea iti spune ca faci rau...

 

Daca esti convins/a ca faci un bine , fa-l . Daca in final constati ca nu a fost chiar un bine si a iesit rau , nu-i nimic . Omul din greseli invata si nimeni nu e perfect ! Daca te duci mereu la judecata altuia ( ca sa te indrume ) nu ai sa faci niciodata ceea ce simti tu. Important e sa faci , pe cat posibil , in asa fel incat sa nu sufere cei din jurul tau. Adevaratul " bine " se face din iubire neconditionata. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rau... poate ce e rau pentru altul e bine pentru tine... si tot asa... poate ce e bine pentru altul e rau pentru tine... Depinde cum privesti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×