Sari la conținut
Forum Roportal
tepes_voda

bah..care mi-ai furat...sunetul onboard?

Postări Recomandate

salut...mare problema mare...am placa de baza gigabyte 7vt600p-rz cu sunet onboard....dar surpriza...dupa ce am schimbat-o pe alta carcasa...am reinstalat windowsul...si surpriza...cu nici un driver pt placa de mai sus nu reusesc sa am sunet...da-ti-mi va rog un sfat...sau o idee...parca nu mi-as cumpara placa de sunet acum:P...nu ma lasa buzunarul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a venit babau si i`a papat limba :lol: poate nu ai instalat aceeasi versiune de windows, sau poate driverele dau coliziuni .... incearca un update ceva... chiar si sunetul integrat trebuie sa stii de la cine e... ar trb sa scrie pe placa de baza sau pe cd-u cu drivere de la placa de baza.. :)) success.. sa ne anunti cand poti sa muzica la max din nou :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

verifica daca in "device manager" ai un "unknown multimedia device" in cazul acesta e cu semnul intrebari galben, daca e asa atunci cauta driver pentru placa pe sit-ul producatorului

daca nu exista asa ceva in device manager atunci mergi in BIOS si dai enable la placa de sunet.

verifica placa ca nu cumva in timpul "mutarii" in alta carcasa nu ai uitat sa pui vrun jumper, sau sa nu o fi lovit-o iremediabil :friends:

succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in device manager recunoaste placa si spune ca functioneaza normal....dar sunet ioc,,,placa e un realtek ac97...la jumperi nu am umblat....i-am instalat driverele corecte direct de la gigabyte....nu stiu ce sa mai cred..ceva idei?

Editat de tepes_voda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da sonorul mai tare...sau schimba boxele...

imi vine sa rad, dar trebuie sa elimin orice eroare ar putea apare in modificarile pe care le-ai facut tu...

Verifica si in Ctrl Panel -> Sounds -> Advanced (cel de jos) la tipul de boxe pe care este pusa placa sa scoata semnal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca pinurile respective sa aiba jumperi pe ele ....

post-45581-1176980441_thumb.jpg

Editat de aditm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca totul e Ok in windows atunci prblema ta e pe iesire, verifica daca nu cumva ai pus in scurt iesirea cand ai mutato in carcasa noua sau daca nu sta cumva direct pe metalul din spatele placi de baza, daca ai un aparat de masura poti sa opresti calculatorul si sa bagi un jac de casti si sa masori daca nu sunt in scurt (nu uita sa scoti si alimentarea)

 

Bafta, daca e defecta e 30 RON o placa noua :crazy: cei- drept e de la C-media ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spunemi te rog de unde sa iau o placa de sunet ca am dezinstalato fara sa vreau .... ede wondows xp , dar inainte am avut wondows vista si mia schimbat cineva cu xp.......va rog am nevoie de ajutor nu aud nimic

 

vas rog de unde sa iau o placa de sunet pt windows xp ca lam dezinstalat fara sa vreau.....plssssssssss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×