Sari la conținut
Forum Roportal
Llonelly

casatoria si problemele ei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce de "poiete" avem pe aici!

Iarasi ne dam cu parerea despre lucruri care habar n-avem!

Am o veste EXTREM de proasta pentru voi: in orice societate/comunitate/grup/gramada/multime umana, chiar daca este vorba doar de doi oameni se stabileste, inca de la inceput, o ierarhie. Mai pe limba voastra, "poietelor", ESTE O LUPTA pentru control/putere/impunere a vointei. Faptul ca exista sau nu "iubire" nu are nici o importanta, CINEVA in ORICE cuplu/societate/etc. este individul ALFA adica, Seful, Der Fuehrer, The Leader, Tatuka, etc.

Aceasta stabilire a unei ierarhii intr-o comunitate este intrinseca primatelor (din care si omul face parte!). Orice incercare de a contesta/schimba cetrele de putere se soldeaza cu represalii. Adica daca doresc sa-l "dau jos" pe Presedinte, trebuie sa fac o...revolutie.

Si pentru ca tot veni vorba, adesea, femeile uzeaza de sex ca de o arma pentru a-si impune vointa (asta daca nimeresc un fraier care sa pun botul la asa ceva!). Sau adopta o alta strategie: strategia woody woodpecker te piseaza la cap pana...cedezi. Strategia asta da, pe moment, rezultate, dar, in timp, duce la erodarea relatiilor din cuplu.

Barbatii sunt mai directi, fac presiuni pentru a-si impune vointa, si adesea uzeaza de forta. Mai mult: sunt mai abili decat femeile, deoarece ei uzeaza si de puterea financiara pentru a obtine suprematia intr-un cuplu. Femeile care detin puterea economica intr-un cuplu - in general - nu fac uz de acest atuu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect

 

chiar si filosofand despre intrecorelatie, omul zilelor noastre instinctiv lupta (uneori far sa isi recunoasca siesi) pentru suprematie in cuplu ...

 

tre sa recunosc ca filosofez despre intercorelatie in cuplu dar lupt pt suprematie si control

 

rusinica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: Nu inseamna ca nu exista cupluri in care conduce femeia, popular/vulgo: "in casa ei/lui canta...gaina": am fost de curand, in casa unor cunostiinte noi: m-a intapinat Ea, a vorbit Ea, a comentat Ea, m-a condus Ea, m-a intrebat Ea. Imi era frica sa dau mana cu ea ca nu cuva sa simt o palma aspra, de tarnacopier sau cazmalagiu. El? Era ca o umbra dezorientata (in sensul ca, desi era lumina, nu stia sa se aseze in pzitia care...trebuie pe podea), nici macar nu avea curajul sa o aprobe! Am fost absolut dezgustat de acel exemplar! Cred ca i-ar fi trebuit o...fusta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si inca ceva: Nu inseamna ca nu exista cupluri in care conduce femeia, popular/vulgo: "in casa ei/lui canta...gaina": am fost de curand, in casa unor cunostiinte noi: m-a intapinat Ea, a vorbit Ea, a comentat Ea, m-a condus Ea, m-a intrebat Ea. Imi era frica sa dau mana cu ea ca nu cuva sa simt o palma aspra, de tarnacopier sau cazmalagiu. El? Era ca o umbra dezorientata (in sensul ca, desi era lumina, nu stia sa se aseze in pzitia care...trebuie pe podea), nici macar nu avea curajul sa o aprobe! Am fost absolut dezgustat de acel exemplar! Cred ca i-ar fi trebuit o...fusta.

 

 

Her,eu cred ca exagerezi putin.De acord,exista cupluri in care "conuce" femeia.Dar exista foarte multe in care femeie nu numai ca este condusa,ci este si abuzata din toate punctele de vedere.Cu efecte nefaste, in primul rand,asupra copiilor.Desi am observat ca esti un pic antifeminist,totusi sper ca nu etsi de acord cu asa ceva.Dupa parerea ta,cum crezi ca ar trebui armonizate relatiile intr-un cuplu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Her,eu cred ca exagerezi putin.De acord,exista cupluri in care "conuce" femeia.Dar exista foarte multe in care femeie nu numai ca este condusa,ci este si abuzata din toate punctele de vedere.Cu efecte nefaste, in primul rand,asupra copiilor.Desi am observat ca esti un pic antifeminist,totusi sper ca nu etsi de acord cu asa ceva.Dupa parerea ta,cum crezi ca ar trebui armonizate relatiile intr-un cuplu?

1. Nu sunt misogin si nici antifeminist. Dar tot nu mi-a placut ce am vazut in casa aia.

2. Nu am dat decat o singura data intr-o femeie si atunci...fara voia mea. A vrut sa-mi dea o plama peste fata, si din reflex (fara ca sa constientizez ca ii dau o plama, la randul meu), i-am dat eu una (totul a fost fulgerator!). A ramas surprinsa...Mi-a parut rau instantaneu, si m-am si scuzat pe loc. Este mult sub demnitatea mea sa abuzez de: o femeie, pozitia mea ca sa obtin favoruri sexuale de la o subalterna, sa dau intr-o femeie, sa profit in vreo forma de nestiinta ei (daca este cu stiinta ei, este alta problema!)

Armonizarea...you make me smile...

Raspuns corect DEPINDE. In principiu, sarcinile trebuie impartite echitabil, si puterea la fel. De exemplu nu ma bag la cumparaturi curene, nu te bagi la investitii. Nu inseamna ca nu ascult parerea ei, dar decizia este la mine. La fel si la ea, ea decide in privinta cumparaturilor curente. Este doar un exemplu...La fel si cu puterea: iau decizii cu privire la...iar in privinta...decizi tu.

Insa aceasta este o teorie, practica ne...omoara. La mine a fost ceva ai smplu: cand am hotarat sa ne mutam fiecare si-a spus conditiile. Au fost acceptate, iar o data acceptate, nu s-a revenit NICIODATA asupra lor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Her, ce sa zic, daca tu ai investi numai banii tai, numai munca ta n-as avea nimic impotriva. Dar daca vrei sa investesti si munca mea ( ca femeie vorbesc) atunci cred ca trebuie sa decidem impreuna, nu crezi? Asat ca sa nu avem discutii mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Her, ce sa zic, daca tu ai investi numai banii tai, numai munca ta n-as avea nimic impotriva. Dar daca vrei sa investesti si munca mea ( ca femeie vorbesc) atunci cred ca trebuie sa decidem impreuna, nu crezi? Asat ca sa nu avem discutii mai tarziu.

NIET! Eu decid! Poti sa iti spui parerea, pot sau nu sa tin cont de ea. DAR am de partea mea puterea de expertiza. Remeber! Nici eu nu ma bag acolo unde decizi tu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:suicide: Imi plac barbatii hotarati dar nu cred ca as putea convietui cu unul. Dar cand investesti gresit? Si investitia ta gresita imi afecteaza viata?

 

Acum - ce ai vazut tu in casa aia - era o extrema - nici mie nu-mi place.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:suicide: Imi plac barbatii hotarati dar nu cred ca as putea convietui cu unul. Dar cand investesti gresit? Si investitia ta gresita imi afecteaza viata?

 

Acum - ce ai vazut tu in casa aia - era o extrema - nici mie nu-mi place.

Cand investesti gresit...No pain, no gain!

Obisnuieste-te cu gandul ca NU exista certitudine pe lumea asta, si exista, IN PERMANENTA posibilitatea sa mai si pierdem...Bineinteles ca investitia iti AFECTEAZA viata: daca este bine calculata si avem NOROC iti creste nivelul de trai. Daca nu avem NOROC, iti scade nivelul de trai. Simplu, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×