Sari la conținut
Forum Roportal
DarkBringer

gratuitati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nici lepadarea pacatelor nu e de ajuns ! pentru ca inca poti iubi pacatul desi nu-l mai faci. Dumnezeu vrea sa URAM pacatele, asta e singura ura care nu numai ca este permisa, ci si raplatita. Dar nici a ura pacatul nu e de ajuns ! Sfantul Ioan Gura de Aur , plecat la Domnul acum fix 1600 de ani, zice ca pocainta completa inseamna toate cele mentionate PLUS A FACE FAPTE BUNE CONTRARE PACATELOR SAVARSITE. Daca injurai, de acum vei deschide gura numai ca sa dai sfaturi bune. Daca erai lacom la mancare, de acum te vei abtine si in zilele de frupt. Daca ai fost curvar, de acum te vei abtine anumite zile chiar si de la femeia ta legiuita. Daca ai rapit averi, de acum vei da inapoi ce ai furat si vei da si pe deasupra, ca bonus. Daca l-ai hulit pe Dumnezeu de acum il vei vesti oamenilor. etc

 

Aveti perfecta dreptate, noi o numim asta nastere din nou, nastere din Dumnezeu, cand omul are o natura noua in care uraste pacatul si traieste pentru Dumnezeu! Natura asta nu este de la om si nu vine de la om, ci vine de la Dumnezeu prin Duhul Sfant, este acea nastere din Duhul!

 

Vi s-a subrezit mintea de atata lancezeala. Ura nimiceste pe dinauntru si consuma un individ mai repede decat ar reusi orice boala din lume. Scopul nu este sa urasti pacatul, ci sa il constientizezii sa realizezi efectele si consectintele pe care le lasa in urma. Cand faci ceva trebuie sa iti pui intrebarea: ce am urmarit cand am incercat sa fac asta? Poti sa urasti pacatul pana mori , este degeaba atata timp cat contiunui sa il comiti. O constientizare nu inseamna intoarcerea catre d-zeu sau trecerea la tot felul de ritualuri idioate pentru mantuire....inseamna fapte si actiuni in nici un caz ura sau alte idiotenii medievale. Si oricum pentru multi este un pacat simplul fapt ca sunt in viata. Ce nu imi dau seama, este, de ce nu va strangeti toti la un loc si sa incepeti sa va construiti plute cu care sa plecati in larg pana dati de revelatia divina sau va scufundati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vi s-a subrezit mintea de atata lancezeala. Ura nimiceste pe dinauntru si consuma un individ mai repede decat ar reusi orice boala din lume. Scopul nu este sa urasti pacatul, ci sa il constientizezii sa realizezi efectele si consectintele pe care le lasa in urma. Cand faci ceva trebuie sa iti pui intrebarea: ce am urmarit cand am incercat sa fac asta? Poti sa urasti pacatul pana mori , este degeaba atata timp cat contiunui sa il comiti. O constientizare nu inseamna intoarcerea catre d-zeu sau trecerea la tot felul de ritualuri idioate pentru mantuire....inseamna fapte si actiuni in nici un caz ura sau alte idiotenii medievale. Si oricum pentru multi este un pacat simplul fapt ca sunt in viata. Ce nu imi dau seama, este, de ce nu va strangeti toti la un loc si sa incepeti sa va construiti plute cu care sa plecati in larg pana dati de revelatia divina sau va scufundati?

Intelegerea dumneatale omule draga, este complet gresita! Nimeni nu intelege prin ura pacatului, doar o constientizare a lui! Crestinii cred in necesitatea pocaintei care inseamna mai mult decat o constioentizare a pacatului, anume o lepadare de pacat si o imbracare cu un caracter nou dumnezeiesc! Imbracarea cu un caracter nou inseamna fapte si actiuni!

Omul nou ia pe cel cazut intre talhari (cazut in pacat), il pune pe calul lui si il duce la cel mai apropiat han, ii plateste ingrijire medicala si mancare ! Cam asa arata omul nou care trebuie sa locuiasca intr-un crestin! Acest om traieste pentru Imparatia lui Dumnezeu si cauta pe cei pierduti, sa-i aduca la Lumina, sa-i aduca in Impartaia lui Dumnezeu!

Ceea ce doresti dumneata, ura si moartea crestinilor, stim ca este si dorinta tatalui tau, probabil ca deacolo ti se trage si numele 'DarkBringer' .

Eu ca si crestin te iubesc si-ti doresc ca Lumina lui Dumnezeu sa te copleseasca si sa-ti patrunda in inima dumneatale, sa dea la o parte intunericul si sa fii aducator de lumina "LightBringer"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intelegerea dumneatale omule draga, este complet gresita! Nimeni nu intelege prin ura pacatului, doar o constientizare a lui! Crestinii cred in necesitatea pocaintei care inseamna mai mult decat o constioentizare a pacatului, anume o lepadare de pacat si o imbracare cu un caracter nou dumnezeiesc! Imbracarea cu un caracter nou inseamna fapte si actiuni!

Eu ca si crestin te iubesc si-ti doresc ca Lumina lui Dumnezeu sa te copleseasca si sa-ti patrunda in inima dumneatale, sa dea la o parte intunericul si sa fii aducator de lumina "LightBringer"!

 

Daca credeti in necesitatea pocaintei inseama ca sunteti manjiti si va este frica, Nu poti trage pe tine mantia revelatiei divine atata timp cat esti manjit

 

Omul nou ia pe cel cazut intre talhari (cazut in pacat), il pune pe calul lui si il duce la cel mai apropiat han, ii plateste ingrijire medicala si mancare ! Cam asa arata omul nou care trebuie sa locuiasca intr-un crestin! Acest om traieste pentru Imparatia lui Dumnezeu si cauta pe cei pierduti, sa-i aduca la Lumina, sa-i aduca in Impartaia lui Dumnezeu!

 

Cat de putin intelegi necesitatile speciei umane. Aveti impresia ca o simpla credinta si executarea silita a unor crezuri va aduc izbavirea?

 

Ceea ce doresti dumneata, ura si moartea crestinilor, stim ca este si dorinta tatalui tau, probabil ca deacolo ti se trage si numele 'DarkBringer' .

 

Ai face bine sa nu mai faci afirmatii gratuite. Unde am zis eu ca doresc moartea crestinilor sau ca am o ura aparte? Dar de ce mai intreb, ca oricum nu faceti decat sa interpretati dupa bunul vostru plac.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca credeti in necesitatea pocaintei inseama ca sunteti manjiti si va este frica, Nu poti trage pe tine mantia revelatiei divine atata timp cat esti manjit

Daca esti "manjit" raman doua posibilitati, sa ramai manjit sau sa te cureti de murdaria cu care esti manjit!

Ca sa te cureti ai la dispozitie mijlocul de-a fi curatit: Sangele lui Isus Cristos, Jertfa de la Golgota!

Daca ramai manjit, o faci din doua motive:

1.Esti orb si nu vezi ca esti manjit, crezi ca esti curat.

2. Murdaria iti creeaza placere, fiindca acolo este mediul in care iti convine sa traiesti!

 

Cat de putin intelegi necesitatile speciei umane. Aveti impresia ca o simpla credinta si executarea  silita a unor crezuri va aduc izbavirea?

Te inseli amarnic! Singurul lucru care ne aduce izbavirea este Isus Cristos Domnul si nu vreo sfortare umana! Crezand in El esti nascut din Dumnezeu si ai o noua natura, una dumnezeiasca, in care nu te fortezi sa traiesti un nou stil de viata, traiesti acel stil de viata fiindca face parte din noua ta natura!

 

Ai face bine sa nu mai faci afirmatii gratuite. Unde am zis eu ca doresc moartea crestinilor sau ca am o ura aparte? Dar de ce mai intreb, ca oricum nu faceti decat sa interpretati dupa bunul vostru plac.........

Ai spus: "Ce nu imi dau seama, este, de ce nu va strangeti toti la un loc si sa incepeti sa va construiti plute cu care sa plecati in larg pana dati de revelatia divina sau va scufundati?"

Dumneata crezi ca suntem prosti? Mistocareala dumneatale arata ce sta in spatele acestor ganduri: o inima plina de ganduri anticrestine si anticrestini! Oricum noi stim ca nu avem de luptat cu dumneata,ci cu cel care va inspira!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa ne imaginam viata unui om, ca a unui om care este imbracat in haine albe in fiecare zi. Aceste haine, reprezinta spiritual curatirea facuta de sangele Domnului Isus in viata noastra. Sa spunem ca acest om trebuie sa umble zilnic prin lumea aceasta si, ca sa poata supravietui, trebuie sa mearga la lucru, la cumparaturi, sau in alta parte . Avand in vedere ca acest om, iesind afara din casa, ajunge sa-si murdareasca hainele luand contact cu noroiul, praful si ploaia de afara, va trebui sa-si curete hainele. In fiecare seara, venind acasa, omul nostru isi va curati frumos hainele, pentru ca, a doua zi, sa poata fi din nou curat si cu hainele albe.

 

Ce ar fi sa ne imaginam ca exista oameni care nu fac plecaciuni si nu se dezic in fata nimanui? Da, cand iesi in lume esti foarte predispus pacatului dar poti alege. Stiati asta ? Nu este obligatori sa te lasi dus de val si sa intri in cardasie cu toate gunoaiele. Liberul arbitru, exact cum ziceti si voi: oamenii pot sa aleaga d-zeu si satana. Asa ca, atunci cand iesi cu hainele albe si ajungi cu ele pline de jeg inapoi e clar ca ai ales sa fii manjit nu?

 

Umbland intr-o lume plina de pacate, este cu neputinta sa nu pacatuim

 

Mai elocvent de atat nu se poate. De ce va amagiti cu ideea ca toti se murdaresc si sunt predispusi la luatul pe aratura? D ce nu puteti concepe ca exista si oameni curati? E simplu, pentru ca constiinta de rasa nu va da voie si suferiti de egoism ereditar. Chiar daca ati stii ca exista cineva curat v-ati chinui sa il trageti in jos.....

 

Ce facem cu cei care au trait prin 1000 fara nici o cunostiinta biblica ? rolleyes.gif

 

Aia au fost formatati, re-editati si trimisi inapoi lol

Editat de DarkBringer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ar fi sa ne imaginam ca exista oameni care nu fac plecaciuni si nu se dezic in fata nimanui? Da, cand iesi in lume esti foarte predispus pacatului dar poti alege. Stiati asta ? Nu este obligatori sa te lasi dus de val si sa intri in cardasie cu toate gunoaiele. Liberul arbitru, exact cum ziceti si voi: oamenii pot sa aleaga d-zeu si satana. Asa ca, atunci cand iesi cu hainele albe si ajungi cu ele pline de jeg inapoi e clar ca ai ales sa fii manjit nu?

Dumneata ai ales intre Dumnezeu si satana?

Oricat de albe ai hainele, fugind prin plaie si noroi este imposibil sa nu ai impuritati si stropi de noroi pe tine si daca nu transpiratia dumneatale iti murdareste hainele.

Intelege omule, omul a cazut in pacat! Pacatul este ca un "virus" ce bantuie rasa umana! Poti sa stai in cap, doar o solutie avem impotriva acestui virus! Solutia este Jertfa de la Golgota!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumneata ai ales intre Dumnezeu si satana?

Oricat de albe ai hainele, fugind prin plaie si noroi este imposibil sa nu ai impuritati si stropi de noroi pe tine si daca nu transpiratia dumneatale iti murdareste hainele.

Intelege omule, omul a cazut in pacat! Pacatul este ca un "virus" ce bantuie rasa umana! Poti sa stai in cap, doar o solutie avem impotriva acestui virus! Solutia este Jertfa de la Golgota!

 

Sunt o multime de solutii prin care sa eviti baltile si sa te poti strecura printre "stropii de ploaie" fara sa te murdaresti , dar asta presupune caracter si sacrificii. Se pare ca voi nu intelegeti sensul cuvintelor: onoare,mandrie si orgoliu. Incearca codul Bushido dar ai mare grija ca dupa s-ar putea sa risti un sepuku voluntar. Multi oameni au ales moartea decat sa se lase calcati in picioare, dar presupun ca si ei tot in iad s-au dus pentru ca au ales moartea nu ? Intotdeauna ai de ales.

 

P.S - Impotriva sinucigasilor nu exista aparare perfecta. Asta sunteti: ucigasii spiritului .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumneata ai ales intre Dumnezeu si satana?

Oricat de albe ai hainele, fugind prin plaie si noroi este imposibil sa nu ai impuritati si stropi de noroi pe tine si daca nu transpiratia dumneatale iti murdareste hainele.

Intelege omule, omul a cazut in pacat! Pacatul este ca un "virus" ce bantuie rasa umana! Poti sa stai in cap, doar o solutie avem impotriva acestui virus! Solutia este Jertfa de la Golgota!

 

 

"dar ai in sardes cateva nume care nu si-au pangarit mantiile si ei vor umbla cu mine in mantii albe ,pentru ca sunt demni de lucrul acesta " (revelatia3:4)

e chiar atat de greu domnule ceaonas, sunt oameni care nu s-au murdarit ....care si-au pastrat verticalitatea ...si nu tu esti cel in masura sa-i judeci .odata murdarit ,chiar si spalate hainele nu vor fi niciodata cum erau inainte ...ca noi ...

vad ca dumneata judeci omul prin prisma unui nume si nu prin ceea ce spune el ....vad ca ipocrizia ati ridicat-o la rang de virtute ....aveti cumva si un premiu ,cel mai bun crestin ...sau cel care-si spala hainele cel mai bine ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te teme, ca Dumnezeu nu s-a lasat niciodata fara sa se descopere omului! Intotdeauna au fost oameni care au predicat Evanghelia si au pastrat-o in inimile lor!

 

Da, prostii nu au cum sa ramana vreodata singuri lol

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×