Sari la conținut
Forum Roportal
jules27

Cum pot sa fac o reclamatie impotriva unui doctor?

Postări Recomandate

Buna ziua

Nu este rautate, nu este razbunare, vreau doar sa contribui la corectarea comportamentului unui medic.

 

Din pacate cancerul este incurabil pentru unii dintre noi sau apropiatii nostri. Acest lucru nu justifica un comportament dezinteresat si lipsit de consideratie din partea unor medici pentru care juramantul lui Hipocrate nu mai reprezinta nimic.

Tatal prietenului meu este intr-o situatie grava, cu metastaze la oase, in dureri inimaginabile.

Doamna doctor oncolog Laurentia Nicoleta Minea este de foarte putin ajutor in acest caz. Este foarte agasata de telefoanele prietenului meu care cere informatii despre cum sa aline durerea tatalui lui. Nu are timp, chef, este stresata si .. prietenul meu a ajuns sa citeasca pe net cum sa ii administreze medicamentele pe baza de morfina pentru ca acest doctor nu are timp, avand in vedere ca prin telefon nu poate primi bani.

Deoarece.. in final.. totul se rezuma la bani, din pacate.... Cel putin la noi, in Romania.

 

Ce ma sfatuiti sa fac? Cosider ca trebuie sa facem ceva, cu totii, pentru a schimba mentalitatea acestor doctori. Nu contesc ca invata mult, au responsabilitate f mare si sunt platiti jalnic. Cu toate acestea.. un bolnav nu a gresit in fata acestui doctor si totusi este tratat cu dezinteres si lipsa de respect pentru conditia lui.

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DAKA GASESTI UN RASPUNS ANUNTA-MA SI PE MINE CA AM AVUT SI EU O PROBLEMA DE GENUL ASTA

 

AM AVUT NEPLACEREA DE A AVEA UN ACCIDENT DE MUNCA SI AM FOST INTERNATA LA SPITALUL DE CHIRURGIE PLASTICA SI ARSURI GRIVITA. AM INTALNIT ACOLO UN DOCTOR REZIDENT EXCEPTIONAL DE BUN DAR DUPA CUM STII , ACESTI REZIDENTI DEPIND DE CITE UN DOCTOR LA RINDUL LOR. IAR ACEL DOCTOR DE CARE DEPINDEA REZIDENTUL ERA DEFAPT O DOCTORITA CARE DUPA CE CA NU A AVUT BUNAVOINTA SA INTRE IN OPERATIE(PT CA NU A VRUT SA SE TREZEASCA DIN SOMNUL DE FRUMUSETE) A AVUT TUPEUL SA MA EXTERNEZE CU JAPCA CA NU IA-M DAT DREPTUL. ...............CARE A AJUNS LA ACEL REZIDENT, PT CA A AVUT CURAJUL SA MA OPEREZE IN ACEA SEARA.

TIPUL SI-A FACUT TREABA F BINE DAR PROBLEMA E CA A FOST ACCIDENT DE MUNCA SI DIN CAUZA EI NU POT BENEFICIA DE DREPTURILE MELE DE ANGAJAT DIN CAUZA CA AM AVUT DOAR 2 ZILE DE SPITALIZARE.

 

IN ZIUA DE AZI PLATIM ASIGURARI LA STAT PT TOTI NENOROCITII.

 

BAFTA

POATE AFLII CEVA SI MA ANUNTI SI PE MINE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua

Nu este rautate, nu este razbunare, vreau doar sa contribui la corectarea comportamentului unui medic.

 

Din pacate cancerul este incurabil pentru unii dintre noi sau apropiatii nostri. Acest lucru nu justifica un comportament dezinteresat si lipsit de consideratie din partea unor medici pentru care juramantul lui Hipocrate nu mai reprezinta nimic.

Tatal prietenului meu este intr-o situatie grava, cu metastaze la oase, in dureri inimaginabile.

Doamna doctor oncolog Laurentia Nicoleta Minea este de foarte putin ajutor in acest caz. Este foarte agasata de telefoanele prietenului meu care cere informatii despre cum sa aline durerea tatalui lui. Nu are timp, chef, este stresata si .. prietenul meu a ajuns sa citeasca pe net cum sa ii administreze medicamentele pe baza de morfina pentru ca acest doctor nu are timp, avand in vedere ca prin telefon nu poate primi bani.

Deoarece.. in final.. totul se rezuma la bani, din pacate.... Cel putin la noi, in Romania.

 

Ce ma sfatuiti sa fac? Cosider ca trebuie sa facem ceva, cu totii, pentru a schimba mentalitatea acestor doctori. Nu contesc ca invata mult, au responsabilitate f mare si sunt platiti jalnic. Cu toate acestea.. un bolnav nu a gresit in fata acestui doctor si totusi este tratat cu dezinteres si lipsa de respect pentru conditia lui.

 

Multumesc

Schimba medicul.Ptr inceput.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astia sunt doctorii de la noi, e adevarat, insa nu inseamna ca trebuie sa si acceptam!

As vrea sa fac reclamatie la Colegiul Medicilor si la Casa de Sanatate.

 

Iti dorec multa sanatate, Danutza!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mama mea a avut o problema cu o doctorita si a facut reclamatie si la Colegiul medicilor.

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la seful ei de la spital si la Colegiul medicilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua

Nu este rautate, nu este razbunare, vreau doar sa contribui la corectarea comportamentului unui medic.

 

Din pacate cancerul este incurabil pentru unii dintre noi sau apropiatii nostri. Acest lucru nu justifica un comportament dezinteresat si lipsit de consideratie din partea unor medici pentru care juramantul lui Hipocrate nu mai reprezinta nimic.

Tatal prietenului meu este intr-o situatie grava, cu metastaze la oase, in dureri inimaginabile.

Doamna doctor oncolog Laurentia Nicoleta Minea este de foarte putin ajutor in acest caz. Este foarte agasata de telefoanele prietenului meu care cere informatii despre cum sa aline durerea tatalui lui. Nu are timp, chef, este stresata si .. prietenul meu a ajuns sa citeasca pe net cum sa ii administreze medicamentele pe baza de morfina pentru ca acest doctor nu are timp, avand in vedere ca prin telefon nu poate primi bani.

Deoarece.. in final.. totul se rezuma la bani, din pacate.... Cel putin la noi, in Romania.

 

Ce ma sfatuiti sa fac? Cosider ca trebuie sa facem ceva, cu totii, pentru a schimba mentalitatea acestor doctori. Nu contesc ca invata mult, au responsabilitate f mare si sunt platiti jalnic. Cu toate acestea.. un bolnav nu a gresit in fata acestui doctor si totusi este tratat cu dezinteres si lipsa de respect pentru conditia lui.

 

Multumesc

 

Si tatal meu a fost pacientul doctoritei Minea. Acelasi comportament l-a avut si fata de noi. Drept urmare, tata a fost diagnosticat cu cancer esofagian stadiul 3B in octombrie si pe 20 martie 2007 a murit. Desi Minea stia de o fistula inca din noiembrie, nu a luat nicio masura decat dupa sarbatori prin ianuarie, in tot acest timp ea ne recomanda sa-l facem pe tata sa manance, insa el se ineca si putea muri oricand inecat, acea fistula s-a marit si a fost operata de-abia in ianuraie si astfel tata a mancat numai prin furtun pana cand a decedat. Deci, in concluzie a fost o mare nesimtita. Nici macar condoleante nu ne-a transmis, si cu o spatamana inainte de a muri tata i-a mai murit un pacient tot la spitalul unde era tata internat, si anume la terapie intensiva la Sp. Sf. Maria. Din pacate o mare vina o poarta si ea in decesul tatalui meu. Dar asta e, din pacate eu nu mai pot face nimic acum si nici bani s-o tarasc intr-un proces nu am, pt ca venitul gros al familiei mele venea din pensia tatalui meu. Tot ce pot zice acum este sa va recomand sa nu va tratati la ea. Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jules simplu, te duci cu 600 de euro marcati cu numele M.I.T.A ...din punctul meu de vedere ce-a mai buna

R

E

C

L

A

M

A

T

I

E

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua

Nu este rautate, nu este razbunare, vreau doar sa contribui la corectarea comportamentului unui medic.

 

Din pacate cancerul este incurabil pentru unii dintre noi sau apropiatii nostri. Acest lucru nu justifica un comportament dezinteresat si lipsit de consideratie din partea unor medici pentru care juramantul lui Hipocrate nu mai reprezinta nimic.

Tatal prietenului meu este intr-o situatie grava, cu metastaze la oase, in dureri inimaginabile.

Doamna doctor oncolog Laurentia Nicoleta Minea este de foarte putin ajutor in acest caz. Este foarte agasata de telefoanele prietenului meu care cere informatii despre cum sa aline durerea tatalui lui. Nu are timp, chef, este stresata si .. prietenul meu a ajuns sa citeasca pe net cum sa ii administreze medicamentele pe baza de morfina pentru ca acest doctor nu are timp, avand in vedere ca prin telefon nu poate primi bani.

Deoarece.. in final.. totul se rezuma la bani, din pacate.... Cel putin la noi, in Romania.

 

Ce ma sfatuiti sa fac? Cosider ca trebuie sa facem ceva, cu totii, pentru a schimba mentalitatea acestor doctori. Nu contesc ca invata mult, au responsabilitate f mare si sunt platiti jalnic. Cu toate acestea.. un bolnav nu a gresit in fata acestui doctor si totusi este tratat cu dezinteres si lipsa de respect pentru conditia lui.

 

Multumesc

 

 

Am trait si eu o experienta asemanatoare cu tatal meu. Un faimos medic ne-a ascuns faptul ca tatal meu are cancer de cap de pancreas desi a fost platit cum se cuvine. Mi s-a parut inumana fapta lui, deoarece familia avea tot dreptul sa stie. Desi stiam ca nu se putea trata, macar ii dadeam calmantele necesare pentru a nu mai suporta atata durere. Am aflat crudul diagnostic cu 5 zile inainte de a muri. Am fost socati ca a evoluat atat de repede si nu am putut face nimic.Nu mai avem nici o sansa sa ne vindecam in Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua

Nu este rautate, nu este razbunare, vreau doar sa contribui la corectarea comportamentului unui medic.

 

Din pacate cancerul este incurabil pentru unii dintre noi sau apropiatii nostri. Acest lucru nu justifica un comportament dezinteresat si lipsit de consideratie din partea unor medici pentru care juramantul lui Hipocrate nu mai reprezinta nimic.

Tatal prietenului meu este intr-o situatie grava, cu metastaze la oase, in dureri inimaginabile.

Doamna doctor oncolog Laurentia Nicoleta Minea este de foarte putin ajutor in acest caz. Este foarte agasata de telefoanele prietenului meu care cere informatii despre cum sa aline durerea tatalui lui. Nu are timp, chef, este stresata si .. prietenul meu a ajuns sa citeasca pe net cum sa ii administreze medicamentele pe baza de morfina pentru ca acest doctor nu are timp, avand in vedere ca prin telefon nu poate primi bani.

Deoarece.. in final.. totul se rezuma la bani, din pacate.... Cel putin la noi, in Romania.

 

Ce ma sfatuiti sa fac? Cosider ca trebuie sa facem ceva, cu totii, pentru a schimba mentalitatea acestor doctori. Nu contesc ca invata mult, au responsabilitate f mare si sunt platiti jalnic. Cu toate acestea.. un bolnav nu a gresit in fata acestui doctor si totusi este tratat cu dezinteres si lipsa de respect pentru conditia lui.

 

Multumesc

 

 

Pai, nu stiu ce reclamatie ai putea sa faci?...pentru ca doctorul nu este obligat nici de lege, nici de contractul de munca sa raspunda la telefoane, si sa ofere consultatie telefonica. Si apoi, sinceri sa fim, tu daca ai avea mii de pacienti, si acolo toti au cancer( deci sunt disperati), caci altfel nu s-ar numi sectie de oncologie, si daca macar 1% din ei te-ar suna zilnici de cateva ori, sau doar odata, tu nu ai innebuni?...si nu te-ar apuca nervii?...Ceea ce nu pricep eu, este de ce prietenul tau nu a primit o indrumare referitoare la modul de administrare al medicamentelor, pentru ca mi se pare nefiresc si putin exagerat. Aceste medicamente se elibereaza cu foarte mare grija, cu prescriptie medicala, iar in acea prescriptie este si modul de administrare...asa incat nu avea cum sa nu stie cum sa le administreze. I-ai dat doctoritei bani si v-a tratat mai bine, ca sa poti stii cacea e agasata numai de lipsa bailor, sau ai aruncat asa cu noroi ca sa faci de toata jena medicii la care tot te duci? Medicul nu este obligat de nimic sa stea in fiecare secunda din timpul sau la cheremul oricui( este o munca si are un program in acest sens), iar asta nu e stipulat nici in juramantul lui Hipocrat. Este o meserie ca oricare alta, si are si medicul dreptul la viata privata. Puneti-va in locul lui, lasati-va frecati zilnici de "N" pacienti, care fiecare se considera pentru ei cei mai importanti, si dupa aceea sa vedeti daca mai ramaneti la fel de zambitori, si calmi, cand tot timpul vostru nu faceti decat sa dedicati aproape 24 din 24 ore numai altora.

 

 

Am trait si eu o experienta asemanatoare cu tatal meu. Un faimos medic ne-a ascuns faptul ca tatal meu are cancer de cap de pancreas desi a fost platit cum se cuvine. Mi s-a parut inumana fapta lui, deoarece familia avea tot dreptul sa stie. Desi stiam ca nu se putea trata, macar ii dadeam calmantele necesare pentru a nu mai suporta atata durere. Am aflat crudul diagnostic cu 5 zile inainte de a muri. Am fost socati ca a evoluat atat de repede si nu am putut face nimic.Nu mai avem nici o sansa sa ne vindecam in Romania.

Aceasta deontologie o invata studentii la medicina...ca nu au voie sa ii spuna pacientului diagnosticul grav. Asa incat ramane la latitudinea medicului daca vrea sau nu sa urmeze aceasta "invatatura" din facultate. in occident esti obligat prin lege sa anunti pacientul, nu si familia, in legatura cu diagnosticul sau. Asta pentru ca acel pacient, poate avea unele afaceri, care i s-ar incurca daca el afla ca totul este OK, in schimb el este grav bolnav, si eventual ar aparea conflicte legate de bani. In Romania legea nu obliga medicii sa destainuie diagnosticul, iar multi dintre ei cred ca spunand care e realitatea mai mult fac rau psihicului pacientului si familiei, decat sa ajute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai dreptate in mare. Doctorul are dreptul la viata privata. Nici un juramant nu il obliga sa dea consultatii prin telefon.

Totusi, numarul de telefon ea l-a dat. Bolnavul era atunci in imposibilitatea de a fi transportat la spital. Din pacate intre timp s-a si stins... Dumnezeu sa il ierte. Macar nu mai sufera atat.

Doctorita respectiva a aratat un dezinteres total. Nu mai au rost discutiile acum

TOTUSI, iti pot spune ca am o prietena f apropiata care se trateaza de cancer la san in Germania. Nu iti exagerez cu nimic cand iti spun ca doctorul, care este roman, o suna si o intreaba cum se simte dupa tratament, ii raspunde la telefon chiar si cand este in concediu. Ii raspunde la intrebari si multe alte lucruri si gesturi care nu te fac sa te simti bolnava ci ca o persoana cu o problema care se va rezolva, cu calm. Numai bolnav sa nu fii in Romania...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×