Sari la conținut
Forum Roportal
Radu  Marin

Donare de sange

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna dimineata!

 

Am cautat pe net niste date despre programul Centrului de Transfuzie Sanguina BUCURESTI, unde poti dona sange, si nu am gasit nimic. Nu numai ca nu au un site dar nu am gasit pe nicaieri date concrete despre donarea de sange.

 

Centrul de Transfuzie Sanguina BUCURESTI se afla pe Str. C-tin Caracas Nr. 2-8 ,in zona Piata Victoriei.

 

Bun. Ce ma intereseaza? Din cate stiu, au un program in care se fac donarile de sange. Si stiu ca se fac dimineata, de regula. Dar care sunt orele, nu stiu. Apoi, inainte de a dona sange trebuie sa nu mananci , sa te odihnesti, sunt anumite conditii. Ar trebui ca oamenii sa fie cat mai bine si concret informati despre fiecare pas pe care il faci pana ajungi sa donezi sangele si dupa.

 

Pana aflu eu mai multe, poate stiti voi . Astept raspunsurile voastre.

 

Inainte de a dona sange trebuie sa nu mananci , sa te odihnesti, sunt anumite conditii.
Am gasit niste telefoane ale Centrului de Transfuzie Sanguina BUCURESTI . 021 / 319.31.72

021 / 319.31.62

Am vorbit cu o doamna de acolo si am retinut ca programul pentru donari e undeva intre ora 8 sau 9 si ora 14. Si ca e de preferat sa mananci inainte sa donezi sange. Sa mananci ceea ce mananci deobicei.

Editat de letsbehappy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai actul de identitate la tine...te iau in evidenta, ti se pun intrebari, te cantaresc...

 

Intr-adevar nu ai voie sa mananci in dimineata aceea...

 

 

O parte mai dureroasa a donarii de sange este, ca se duc multi saraci...ptr ca primesc tichete de masa... :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! As vrea sa devin donator de sange, atat pentru k stiu ca am o grupa de sange destul de rar intalnita (0.1 RH-), dar

 

si pentru k donatorii au anumite beneficii, cum ar fii abonamente la preturi mai mici si chestii d'astea. Am doua

 

intrebari :roll: 1. unde anume pot sa donez sange, adik nu l ce spital (am gasit Floreasca, Universitar si nu-mai-stiu-

 

care), unde sunt localizate spitalele astea (nu sunt din bucuresti :o: ) si a doua intrebare, cam ce recompensatie

 

primesc pentru acei 450 ml de sange....apropo, e vreo problema dak am o fobie pt ace sau ceva in genu asta?pt k aproape

 

de fiecare data cand mi s-a luat sange m-am albit l fata :pardon: , uneori am lesinat si porcarii d'astea.

 

In legatura cu recompensatia, stiu k mai demult se dadeau bani, apoi s-a trecut l ideea d a s da produse....pt mine e

 

O.K. :yahoo: dar dak primesc jum d kil d zahar si 2 paini, atunci m'as cam oftica.....in fine , astept raspuns dak stie cineva

 

lucrurile astea. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

s-a mai deschis un topic pe tema asta.

 

pana una alta, e bine sa ajuti dar fara recompensatie.

 

Sunt multi care doneaza sange ptr ca nu au ce manca, si tichetele care li se da, ii ajuta ptr o perioada scurta.

Insa la tine nu cred ca e cazul...din moment ce zici ca te-ai oftica daca ai primi ca recompensatie o paine.

 

O alternativa ar fi sa te documentezi putin. Scoala, zic eu, ar fi o alegere buna ca sa afli informatii de baza despre absolut orice te intereseaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll:

 

Acum inteleg de ce-s asa multi mirkuitori ... k, tz, sh... Probabil asta se transmite prin sangele donat ... Si mai vor si recompensatii (sic)

 

:pardon:

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca nu se mai dau "recompense", ca nu tre sa fi avut contact cu vreo prostituata, cu cineva din Africa de Sud, cu homo si alte chestii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te cantaresc...

 

Intr-adevar nu ai voie sa mananci in dimineata aceea...

 

Te cantaresc, intr-adevar, iar ca femeie trebuie sa ai minim 57 kilograme. Se mai face rabat un kil in minus ( mi s-a intamplat mie pt ca am insistat sa donez, era pt un amic care avusese un accident urat de motocicleta), insa altfel devin stricti. Iar in ceea ce priveste faptul ca nu ai voie sa mananci in dimineatza donarii, ESTE O MARE TAMPENIE!

 

Nu ai voie sa mananci/bei alimente/lichide cu efect excitant (cafea, cola, ceai negru, alcool, carne, in special mezeluri, unt) care pot modifica calitatea sangelui, insa SE RECOMANDA UN MIC DEJUN bogat in fructe sau alimente usoare. Scrie chiar pe foaia de la Centrul de Hematologie ca trebuia sa mananci inainte. Ti se iau 450 ml de sange din organism, si cu dejunul si te simti slabita, d-apai daca nu mananci nimic... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica daca ai 50 de kg nu te primesc?

Nu, din pacate, daca ai doar 50 de kilograme, vei fi refuzata. Sunt anumite criterii privind greutatea, logice, de altfel. Sangele donat se reface cam in 45 de zile la o greutate standard. La mai putine kilograme, se reface mult mai greu si risti o anemie feripriva (cauzata de lipsa brusca de fier din organism).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost, cu sotul meu sa donam sange. Din pacate am fost un cosmar pentru asistente. Vene subtiri si fragile... Abia au gasit una, si aia la un moment dat nu a mai dat sange! Nu mai curgea, cand a scos acul, era coagulat. A durut tare, si mi-au spus... sa nu mai vin, ca nu am vene pentru donat! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×