Sari la conținut
Forum Roportal
camelia59

Paulownia tomentosa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hi,

sunt un nou membru si, de fapt, este prima data cand scriu pe un forum.

Am o problema cu cativa copacei ornamentali pe care i-am cumparat fara sa stiu prea multe despre cum vor creste, iar unora nu le cunosteam nici numele, doar vazusem niste exemplare ceva mai mari care mi-au placut. Despre unii am gasit usor informatii, despre altii ceva mai greu. Din ultima categorie face parte PAULOWNIA TOMENTOSA. Acum, dupa ce m-am informat cat va creste si cat de "invaziva" si chair daunatoare spun unii pentru celelalte plante sau pomi din gradina, m-am speriat. Inainte de a-l scoate din pamant si, pe de alta parte imi pare si rau de el pentru ca face flori foarte frumoase si este chiar destul de rar la noi in tara, m-am gandit sa cer sfatul cuiva care se pricepe.

Am o curte de aprox. 750 mp fara casa, deci ceva spatiu ar fi, dar este si o harababura de copaci, pomi fructiferi, arbusti etc (plus caini). In general nu-mi place sa distrug un copac sau o planta, dar daca este necesar, as putea sa duc copacul la tara, unde am o pensiune pe un bot de deal.

Deci, care este parerea voastra?

Este invaziv sau nu?

Dauneaza celorlalti sau nu?

Il pastrez sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hi,

sunt un nou membru si, de fapt, este prima data cand scriu pe un forum.

Am o problema cu cativa copacei ornamentali pe care i-am cumparat fara sa stiu prea multe despre cum vor creste, iar unora nu le cunosteam nici numele, doar vazusem niste exemplare ceva mai mari care mi-au placut. Despre unii am gasit usor informatii, despre altii ceva mai greu. Din ultima categorie face parte PAULOWNIA TOMENTOSA. Acum, dupa ce m-am informat cat va creste si cat de "invaziva" si chair daunatoare spun unii pentru celelalte plante sau pomi din gradina, m-am speriat. Inainte de a-l scoate din pamant si, pe de alta parte imi pare si rau de el pentru ca face flori foarte frumoase si este chiar destul de rar la noi in tara, m-am gandit sa cer sfatul cuiva care se pricepe.

Am o curte de aprox. 750 mp fara casa, deci ceva spatiu ar fi, dar este si o harababura de copaci, pomi fructiferi, arbusti etc (plus caini). In general nu-mi place sa distrug un copac sau o planta, dar daca este necesar, as putea sa duc copacul la tara, unde am o pensiune pe un bot de deal.

Deci, care este parerea voastra?

Este invaziv sau nu?

Dauneaza celorlalti sau nu?

Il pastrez sau nu?

 

 

 

lasa-l acolo unde este. nu drajoneaza, daca e obtinut din samanta, iar daca a fost un drajon, nu face mai mult 3-4 pui pe an.

cel mai bine e sa chemi un peisagist sa-ti dea cateva idei de aranjare a gradinii. n-ar trebui sa te coste mult si vei vedea diferenta imediat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apelez la sfatul celor de pe acest forum pentru a afla cum se inmulteste paulownia. Un prieten are in curte paulownia si un alt prieten ar vrea si el, dar nu stim cum se poate da mai departe, cum se face :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PAULOWNIA- familia Scrophulariaceae

P. tomentosa

Specie originara din China si Japonia. Arbore de talia a II-a, cu coroana larga, lujeri grosi. Are frunze mari ( 17-30cm) si foarte mari ( la exemplarele tinere pana la 50cm), cordiforme, pubescente pe fata superioara si catifelat tomentoase pe revers. Inflorirea este deosebit de decorativa: flori mari liliachii, tubuloase, campanulate, lungi de 5-6cm, parfumate, reunite in panicule erecte, terminale. Inflorescentele se formeaza din toamna si infloreste in mai-iunie. Fructele sunt capsule de 3-4 cm, brune, persista mult timp pe arbore

FOLOSIRE- arbore izolat, in locuri adapostite

CARACTERE BIOLOGICE- Are crestere foarte rapida in primii ani; dupa recepare poate atinge intr-un singur an 2-3m ( in pepiniera). Drajoneaza si lastareste. In tara noastra are longevitate mica.

CERINTE ECOLOGICE- Paulownia este termofila, sensibila la ger si ingheturi timpurii, heliofila. Pretinde soluri profunde, bogate, usoare si revene. Evita solurile grele, uscate, calcaroase.

INMULTIRE-

- prin seminte, in sera sau rasadnita calda, in ladite ( semintele sunt foarte mici), imediat dupa recoltare; se repica, la fel cu speciile floricole

- prin butasi de radacina (in sera)

- prin drajoni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×