Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am descarcat Oracle Developer Suite 10g de pe site-ul Oracle (www.oracle.com), dar am o problema foarte mare: dupa ce la-am instalat n-am reusit sa deschid Oracle Designer pentru ca nu-mi accepta username-ul: system si parola: manager sau scott si parola tiger.

Am si Oracle9i Server, dar aici am putut sa setez eu parola in timpul instalarii.

Am tot cautat pe internet parola si username-ul, dar degeaba. Am postat problema mea chiar si pe site-ul Oracle, dar nimic. Nimeni nu stie sa-mi spuna. Din cate am citit am inteles ca ar trebui ca Oracle Developer Suite sa fie clientul si Oracle9i sa fie serverul si am inteles ca se poate si fiind amandoua pe acelasi calculator. Problema este ca nu stiu cum as putea face chestia asta:(. Asa ca apelez la cunostintele voastre pentru a rezolva aceasta problema. Daca se poate sa mi se explice pas cu pas ar fi excelent si i-as fi foarte recunoscatoare respectivei persoane.

pe.sa. Cand incerc sa ma deschid Oracle Designer cu username-urile si parolele spuse mai sus primesc urmatoarea eroare:

ORA-12560: TNS:protocol adapter error

RME-00220: Failed to connect to Repository

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am descarcat Oracle Developer Suite 10g de pe site-ul Oracle (www.oracle.com), dar am o problema foarte mare: dupa ce la-am instalat n-am reusit sa deschid Oracle Designer pentru ca nu-mi accepta username-ul: system si parola: manager sau scott si parola tiger.

Am si Oracle9i Server, dar aici am putut sa setez eu parola in timpul instalarii.

Am tot cautat pe internet parola si username-ul, dar degeaba. Am postat problema mea chiar si pe site-ul Oracle, dar nimic. Nimeni nu stie sa-mi spuna. Din cate am citit am inteles ca ar trebui ca Oracle Developer Suite sa fie clientul si Oracle9i sa fie serverul si am inteles ca se poate si fiind amandoua pe acelasi calculator. Problema este ca nu stiu cum as putea face chestia asta:(. Asa ca apelez la cunostintele voastre pentru a rezolva aceasta problema. Daca se poate sa mi se explice pas cu pas ar fi excelent si i-as fi foarte recunoscatoare respectivei persoane.

pe.sa. Cand incerc sa ma deschid Oracle Designer cu username-urile si parolele spuse mai sus primesc urmatoarea eroare:

ORA-12560: TNS:protocol adapter error

RME-00220: Failed to connect to Repository

[snapbacca]31851[/snapbacca]

 

In directorul in care ai instalat oracle (de ex: C:\orant)

C:\orant\NET80\ADMIN ai un fisier tnsnames.ora in care sunt definite serverele oracle. Trebuie sa verifici acest fisier sa ai definit numele serverului la host (in cazul tau calc local) si portul, vezi in documentatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum dupa Oracle 8i s-au scos parolele predefinite scott/tiger, system/manager si sys/changeoninstall deci n-o sa-ti mearga niciodata. Si eu am avut probleme mari sa-mi instalez Oracle Database 9i si Developer Suite 6i. Trebuie sa le instalezi in ordinea asta Database si apoi Developer Suite si din Database vei configura baza de date si vei vedea exact de ce nu-ti merge. Asta in teorie caci in practica nici pana acum nu am reusit sa-mi mearga Developer Suite 6i. Bafta multa, vei avea nevoie!:-)

Editat de ancast

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Am si eu o problema. Am instalat Oracle Database 10 g Release 2 (10.2.0.3) pentru vista. Merge, e ok. Apoi am instalat Oracle Developer Suite. Pot sa ma conectez la SQL ul din Developer, dar nu pot sa ma conectez din Forms Builder... nu stiu ce sa scriu la database ( am incercat toate variantele pe care le-am aflat: numele calculatorului, localhost, 127.0.0.1 ..., eroarea care-mi apare e "ORA-12154:TNS:could not resolve the connect identifier specified").

Pls lamuriti-ma si pe mine va rog!

Mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"ORA-12154:TNS:could not resolve the connect identifier specified").

 

In cazul asta uite ce trebuie facut:

 

1) vazut ce "Oracle Home" e folosit (pe Windows, de regula, implicit e ultimul instalat, asta in cazul in care sint mai multe Oracle Homes instalate)

 

2) in ORACLE_HOME, mers la ... NETWORK\ADMIN si deschis fisierul TNSNAMES.ORA

 

3) Fisierul are inregistrari de tipul

 

DB10 =

(DESCRIPTION =

(ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = 10.250.1.160)(PORT = 1521))

(CONNECT_DATA =

(SERVER = DEDICATED)

(SERVICE_NAME = db10)

)

)

 

DB10 -> din 1ul rind e aliasul, cel pe care probabil l-ai folosit pt. a te conecta la baza de date.

 

4) Trebuie verificate informatiile de aici: SERVICE_NAME, HOST, PORT

 

 

Paul T.

Site personal: www.oracle-home.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×