Sari la conținut
Forum Roportal
buburuzaroz

MINOLTA MAGICOLOR 2400W

Postări Recomandate

SALUT

AM O IMPRIMANTA MINOLTA MAGICOLOR 2400W LA CARE AM FACUT REFILL DE 3 ORI PE FIECARE CULOARE. DE CURAND A INCEPUT SA SCOATA O DUNGA NEAGRA PE PARTEA DR A COLII DE HARTIE IAR FILMUL DE TRANSFER AL IMAGINII ESTE TOT TIMPUL MURDAR PE ACEA PARTE(CA SI CUM O LAMELA NU ISI FACE TREABA). AM DUS-O IN SERVICE (ESTE INCA IN GARANTIE) SI AM PRIMIT RASPUNSUL CA DE VINA PENTRU ACEST CMPORTAMENT ESTE FAPTUL CA CARTUSELE SCAPA TONER PE ACEA PARTE (DIN CAUZA CA SUNT UMPLUTE CU UN TONER CARE NU ESTE PERFECT COMPATIBIL)?????SI CA FOLOSIND CARTUSE CU TONER ORIGINAL TOTUL VA FI OK...MAI BINE IMI IAU ALTA IMPRIMANTA...EXISTA SOLUTII??HELP ME!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut

ce se intampla este ca in cazul in care tonerul pe care il pui in el e "for use" e foarte posibil sa nu fie perfect compatibil, si in cazul acesta in timul imprimari lamela de curatare a tonerului sa nu poata sa curete cilindrul fiinca tonerul este lipicios si sa ramana pe cilindru in cazul acesta dunga pe care o vezi trebuie sa fie un negativ al imagini care a fost inprimat in prealabil (stiu ca tonetul original e foarte scmp dar nu ai de ales) dar daca scoate o dunga gandeste-te si la cilindru care poate fi uzat.asta depinde de nr de copii si el are o viata limitata

cum mai poti verifica daca tonerul este de proasta calitate, dupa imprimare sa pipai foaia si sa vezi daca imprimeul este in relief daca e in relief tonerul folosit nu e perfect compatibil

Solutia e sa incerci alta marca de toner compatibil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut

ce se intampla este ca in cazul in care tonerul pe care il pui in el e "for use" e foarte posibil sa nu fie perfect compatibil, si in cazul acesta in timul imprimari lamela de curatare a tonerului sa nu poata sa curete cilindrul fiinca tonerul este lipicios si sa ramana pe cilindru in cazul acesta dunga pe care o vezi trebuie sa fie un negativ al imagini care a fost inprimat in prealabil (stiu ca tonetul original e foarte scmp dar nu ai de ales) dar daca scoate o dunga gandeste-te si la cilindru care poate fi uzat.asta depinde de nr de copii si el are o viata limitata

cum mai poti verifica daca tonerul este de proasta calitate, dupa imprimare sa pipai foaia si sa vezi daca imprimeul este in relief daca e in relief tonerul folosit nu e perfect compatibil

Solutia e sa incerci alta marca de toner compatibil

 

 

am demontat unitatea de transfer la "piulita", am curatat-o (filmul de transfer era destul de murdar pe partea interioara din causa pierderilor de toner, la fel si toate rolele transportoare) si am observat ca filmul de transfer este oarecum deformat pe partea cu pricina, adica are o adancitura pe toata suprafata din care cauza lamelele care il tangenteaza scapa toner. Trebuie schimbat filmul? banuiesc ca si lamela care il sterge?. Sunt de acord ca tonerul scapa pe la cartuse dar asta n-ar trebui sa incurce cu nimic lamela respectiva sa-si faca treaba.

 

Intrebare: de unde fac rost de un film si o lamela???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in orasul tau trebuie sa fie macar un magazin care se ocupa cu asa ceva, noteza modelul imprimantei si codul cartusului si mergi si intreba, nu te astepta sa aiba direct se va face o comanda si vei avea lamela respectiva in cateva zile.

Oricum eu nu stiu modelul de imprimanta pe care o ai (adica nu am desfacut inca asa ceva) dar cei de la Konica Minolta sunt cam zgarciti cand vine vb de intretinere si comercializeaza pe unitati adica e posibil sa nu gasesti exact piesele alea ci tot ansamblul acela.

daca dai un search pe google cred ca gasesti si provideri care sa iti dea asa ceva.

Bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×