Sari la conținut
Forum Roportal
TheTytan

Sociabil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna tuturor :tease:, am si eu urmatoarea problema... pt inceput stiu ca am un caracter flegmatic... ce stiu despre acesti indivizi: viseaza mult, sunt inchisi, mai presus de orice, si ceea ce ma dernjeaza pe mine in mod special, si asa ajungem la problema mea; nu sunt sociabili. si aici prin sociabil inteleg 2 lucruri: daca esti provocat de cineva la un "joc de jigniri" sa sti sa ii faci fata, si sa sti sa porti o conversatie normala fara sa te faci rosu ca racu la fatza daca ai gresit o data. credeti ca e curabila "boala" mea ?

Editat de TheTytan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine, ceea ce ai descris tu nu se incadreaza neaparat la capitolul "sociabil", ci "controlat". Tu simti ca sunt anumite trasaturi ale tale care te impiedica sa fii sociabil: faptul ca nu poti raspunde pe masura intr-un conflict, si faptul ca iti tradezi emotivitatea prin paloarea fetei.

 

Acum, sa iti spun ce inteleg eu prin persoana sociabila:

care este deschisa in ceea ce priveste comunicarea cu ceilalti: vrea si poate sa intieze o conversatie, o poate intretine si doreste continuarea comunicarii, si dupa ce ea a luat sfarsit;

persoana care vine in intampinarea celorlalti, fara teama de a fi cunoscut, de a se expune;

persoana care este volubila si care sustine verbal si nonverbal o "relatie" (pun intre ghilimele pentru ca ma refer la legatura, nu la relatie de alta natura);

persoana care se simte confortabil in preajma celorlalti, si comunica acest lucru "Ma simt bine cu tine, imi face placere sa fiu alaturi de tine"- asta ar fi mesajul pe care l-ar transmite;

persoana cu un anumit grad de empatie si intelegere a oamenilor;

persoana care simte nevoia de a interactiona cu ceilalti, pastrandu-si, insa, individualitatea (ca sa nu confundam cu dependenta emotionala, caz in care persoana tinde catre o fuziune emotionala).

 

Nu stiu in ce masura te regasesti in descrierea mea, e doar o parere personala, insa posibilitatea de a tine piept unor atacuri personale sau controlarea modului in care emotiile se intiparesc pe chipul tau... nu le vad ca fiind caracteristici definitorii.

Tu cauti control, probabil- un control care ti-ar da mai multa incredere in relatiile sociale, si te-ar face sa nu pari vulnerabil sau fastacit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna tuturor :flowers:, am si eu urmatoarea problema... pt inceput stiu ca am un caracter flegmatic... ce stiu despre acesti indivizi: viseaza mult, sunt inchisi, mai presus de orice, si ceea ce ma dernjeaza pe mine in mod special, si asa ajungem la problema mea; nu sunt sociabili. si aici prin sociabil inteleg 2 lucruri: daca esti provocat de cineva la un "joc de jigniri" sa sti sa ii faci fata, si sa sti sa porti o conversatie normala fara sa te faci rosu ca racu la fatza daca ai gresit o data. credeti ca e curabila "boala" mea ?
Asta inseamna in opinia ta 'sociabil'? Du-te la dictionar rapid,si la urma mai discutam :flirt:

Boala ta nu-i curabila,clar...esti far' di leac baiete! :giveheart:

Sa stii sa porti o conversatie fara sa te faci rosu' la fata ca racu'? Pai ce,mai suntem la gradinita?

Editat de andruta1985

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TheTytan,

Ce ar insemna sa faci fata jocului de jigniri?

Ai probabil pretentii mari de la tine si te enervezi cand gresesti. Din cauza asta te inrosesti?

Astea se pot remedia, daca te ocupi de tine.

 

Asta inseamna in opinia ta 'sociabil'? Du-te la dictionar rapid,si la urma mai discutam :flowers:

Boala ta nu-i curabila,clar...esti far' di leac baiete! :giveheart:

Sa stii sa porti o conversatie fara sa te faci rosu' la fata ca racu'? Pai ce,mai suntem la gradinita?

 

Tare mi-e ca si lipsa ta de sensibilitate este fara leac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TheTytan,

Ce ar insemna sa faci fata jocului de jigniri?

Ai probabil pretentii mari de la tine si te enervezi cand gresesti. Din cauza asta te inrosesti?

Astea se pot remedia, daca te ocupi de tine.

Tare mi-e ca si lipsa ta de sensibilitate este fara leac.

Gresesti.Aici nu era o situatie pentru sensibilosi. Pur si simplu mi se pare pueril sa te inrosesti din chestii de genul,chiar daca si eu o mai patesc,recunosc.

Dar nu asta inseamna sociabilitate,nu are nici o legatura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca vorbim de boala doar atunci cand vrei sa pari cea ce nu esti ,folosesti o masca a bunului Samaritean, pe cand tu esti o cocota ,in gandire evident.

Daca esti provocat la un joc de jiniri incepi pas cu pas sa cedezi terenul , dandu-i impresia ca te domina,dar daca ai curaj poti sa-i raspunzi evident subtil cu aceas moneda, evident jignirile sa nu degenereze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:imao: nu am reusit sa ma exprim cum trebuie ( dovada ca nu-s sociabli); Ametist, ceea ce zici tu e bine dar... asta e problema mea, nu reusesc sa gasesc un subiect de discutie, nu reusesc sa intretin un dialog, acum sa-i dau un rapsuns si Andrutei :flowers:; mai Andruta... uite ce am gasit eu la sociabil => SOCI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gresesti.Aici nu era o situatie pentru sensibilosi. Pur si simplu mi se pare pueril sa te inrosesti din chestii de genul,chiar daca si eu o mai patesc,recunosc.

Dar nu asta inseamna sociabilitate,nu are nici o legatura.

 

Nu vad unde e penibilul intr-o functie neurovegetativa si la ce situatie de "sensibilosi" te referi tu? Macar stii ce se intampla, de fapt, cand te inrosesti la fata? Daca esti excesiv de constient de acest fapt, declansezi automat un lant de reactii de genul: imi dau seama ca ma inrosesc (pentru ca simt ca mi se incalzesc obrajii)=> stiu ca ma inrosesc=> ma rusinez de fapt ca inrosesc=> mi-e rusine si inrosesc pentru ca ceilalti vad asta => .... etc. Ti se pare ceva de care sa iti bazti joc? Mie nu.

Nu conteaza daca are legatura, in mintea ta, cu sociabilitatea, conteaza ca cel care a deschis topicul a mentionat asta.

 

 

 

:jester: nu am reusit sa ma exprim cum trebuie ( dovada ca nu-s sociabli); Ametist, ceea ce zici tu e bine dar... asta e problema mea, nu reusesc sa gasesc un subiect de discutie, nu reusesc sa intretin un dialog,

 

pentru ca intotdeauna simt ca cineva ma barfeste... sau imi imaginez scene de genul, daca gresesc si rade toata clasa or sa zica colegii mei ( scuzati cacofonia) iaute-l si pe prostu asta... de aici inteleg ca ma provoaca la asa zisul joc de jigniri si nu le raspund pt ca nu-s in stare sa intretin un astfel de joc, tu ce intelegi prin " Astea se pot remedia" ?

 

Dovada doar ca nu te-ai exprimat foarte clar.

De obicei, cel mai simplu mod de a incepe o discutie este de a vorbi despre un subiect care ti se pare tie interesant- cred ca prima data ar fi important sa iti dai seama care sunt pasiunile tale, care sunt lucrurile despre care ai vrea sa vorbesti si sa le comunici si altora, experiente, intamplari- un fel de centrare pe tine si pe resursele tale; mai apoi poti sa inveti sa abordezi subiecte mai generale, in mod natural, cu lejeritate, fara sa para fortat; sau si mai mult, sa inveti sa te mulezi pe tema de discutie a interlocutorului tau.

 

Oricum, trebuie sa intelegi ca o persoana sociabila are si anumite interese de ordin social, ce tin de latura umanistica: filme, muzica, emisiuni, literatura, viata mondena, etc. => pentru ca aceste subiecte sunt universale: oricaruia dintre noi ii place muzica, a citit ceva carti sau macar reviste, se duce la filme.

Ceea ce il face atat de atragator pe un om sociabil este faptul ca lui ii plac oamenii, este curios in legatura cu ei, ii place sa ii intampine. Daca nu ti se par interesanti oamenii.. nu ai cum sa mimezi sociabilitate, pentru ca oamenii miros de la o posta un fake. Gandeste-te ca tu nu comunici doar verbal, ci si nonverbal, si sunt situatii in care nu poti mentine controlul total iar adevarata atitudine iese la suprafata.

 

Eu am senzatia ca este ca si cum tu ai un scenariu in cap, un scenariu apocaliptic, in care se poate intampla sa fii jignit, batjocorit, si simti nevoia sa fii pregatit pentru eventualitatea in care chiar s-ar materializa (eu asa am inteles din acel paragraf), si de aici nevoia de a stii cum sa raspunzi la jigniri. Daca o sa continui sa iti imaginezi lucruri de genul asta, exista riscul ca atunci cand intradevar se intampla sa intri intr-o mica disputa, sa reactionezi disproportionat, pentru ca tu ti-ai alimentat deja frustrarea prin scenarii.

La intrebarea respectiva nu exista un raspuns universal bun, pentru ca sunt mai multe modalitati potrivite de a face fata unui conflict, dar e important sa stii care ti-e firea, si sa alegi modul care stii ca ti se potriveste, pentru ca altfel va iesi un fiasco. Daca esti flegmatic, poti sa le raspunzi, de exemplu, prin sarcasm, ironii, impunsaturi pe care sa nu stie de unde sa inceapa sa le combata.

 

Legat de inrosirea la fata... si de orice alt lucru care te-ar putea rusina putin, eu am invatat ca atunci cand tu singur iti accepti si iti cunosti micul neajuns, ceilalti nu mai am cum sa atace acel punct in minus, iar motivul este foarte simplu: oamenii ne sicaneaza in legatura cu diferite aspecte fizice (aragaz cu patru ochii, rosu ca racu', etc.) pentru ca stiu ca ne deranjeaza asta, pentru ca stiu ca este un punct vulnerabil, dar... daca noi nu il mai consideram asa, si avem puterea sa ne autoironizam putin, nu vor mai avea de ce sa se lege. Ei cauta reactia frustrata, nervoasa, jignita, jenata, tu vei oferi o gluma (este bine sa cultivam simtul umorului, pe langa faptul ca este farmecul unei persoane sociabile).

 

Sper ca te-au ajutat la ceva randurile astea, daca nu, mai am rabdare si vad ce idei imi mai vin. :flowers:

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tytan am vazut ca nu ai curajul sa vorbesti cand esti ascultata, eu sunt de principiul DACA AM SCOS O GOGORITA IMI APARTINE , DACA CINEVA ARE DE COMENTAT SA IASA IN FATA SI SA PARA MAI INTELIGENT.

 

Eu cand sunt ascultat nu ma intereseaza parerea altora, spun tot ce stiu, chiar daca 25% nu e palpabil :jester: , sorteaza profesorul ce crede el ca e bine, o persoana inteligenta cu siguranta nu accepta criticile venite din partea neavenitilor.

 

Asa sunt si eu , o persoana a draku`de sociabila , pus pe harta, tot timpul nu accept ideile idioate, nu ma intereseaza daca o sa am repercusiuni.

Eu cu diriginta ma cert aproape in fiecare saptamana, pe tot felul de chestii aberante (300 de RON poze de clasa a a 12-a :flowers: , banchetul intr-o maghernita )

Sunt sociabil cand am un subiect de conversatie cu un om inteligent care-i merge mintea putin ,am colegi care au ratiunea pe STAND BY cum sa fi sociabil cu acesti oameni care vor sa para INTERESANTI ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AMetist si Clinho m-ati ajutat foarte mult cu raspunsurile voastre... dar... vedeti voi... mai e o chestie, am incercat pe cat pozibil sa o evit dar vad ca trebe sa-mi infrunt soarta... :blink: eram la inceputul clasei a 9-a si ne-a dat o tema la romana, sa prezentam un joc. Mie mi-a venit in minte matele incurcate (atunci nu stiam ca se mai numeste si scara pisicii), am inceput sa prezint acel joc la ora a doua zi, apoi in pauza, si tim de 2 luni un coleg cam prost da tare in gura a inceput sa faca misto de mine strigandu-ma matz peste tot, multi colegi nu radeau ce-i drept dar din moment ce suntem 4 baieti in clasa, m-a deranjat foarte mult ca ceilalti 3 se amuzau copios, aici nu avem ce sai zic deoarece pe el il sustineau 2 baieti pe mine no one :pardon:, pe langa asta i-a venit lui sa ma faca gay ( chiar dak NU SUNT ), si acum in faza ochilor lor asta mi-e imaginea, un fatalau de care sa faci misto cant te plictisesti ) cu alte cuvinte prin sociabilitate, si prin a face fata la jocul de jugniri incerc sa-mi recastig imaginea in clasa :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×