Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Ce mai ingurgiteaza blochistii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Venind acasa o data pe la amiaza, am simtit nevoia sa ma tin bine de balustrada din cauza mirosului apetisant de mincare tipica de zona de blocuri, din aceea care nu stii exact daca vine din bucatarie sau din ....incaperea destinata igienei personale si alte necesitati. :crazy: in continuare -am interesat de citeva retete de sezon....

...vreti ca muraturile sa aiba culoare? o soseta rosie poate fi pusa in borcan cu muraturile, pentru aroma si culoare...Pentru ca cu aceste muraturi putem face reteta de castraveti murati pane, cind se termina castravetii 8) trecem la gogonele in ciocolata, daca nu iese nr. la castravert murati pane putem face pane si citeva dopuri de sticla de cola, spalator de vase ( fragezit) in faina care a mai ramas...cocoloase de servetele tavalite in ou ca faina, apoi prajite in ulei "strabunica", sau, mai bine in untura rinceda de porc ( min.2 ani la temperatura camerei...) Pont: in faina se poate pune si zatul de la cafea fiert o singura data. 8) Nu am reusit inca sa aflu detalii despre salamul din peste cu untura de porc sau seu de oaie, sau craci de broasca cu dulceata de trandafir negru, care se serveste la masa cu un servetel imbibat cu deodorant "denim" negru....Si se serveste cu un "Pocaemon".... 8) :soc: :cat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O reteta de -Sarmale de casa' se cumpara de la magazin 2 buc. de hartie igienica roz sau alba de firma de calitate parfumata daca se poate+niste halva cam 1 cag depinde de cantiatea de sarmale pe care vrei sa o faci+o pereche de cizme de guma folosite sau noi mai placut si mai gustos ar fi Sec on hand la mana a doua dupa ce ajungem acasa pundem un vas uns cu niste Vazelina+o batista folosita luata de la o dezhumare se pune batista in oala se desfac pachetele de halva si se invelesc in hartie igienica se pun in oala si se da un clocot apoi se adauga niste praf de spuma si una bucata de dinte cariat..... 8)" mancati asa ceva veti fi de 3 ori mai sanatos.......... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) :) :)

Astea da retete!!! Pe de alta parte, in Romania daca sa-ar face analiza componentelor produselor alimentare, parerea mea, cred ca nu ar fi diferita de retetele sugerate de tine mai sus, Victor. Din pacate ;) ;), pentru ca ... ata ete :(

 

Hai sa mai adaugam:

Diplomat - cu sau fara frisca:

Se ia geanta diplomat (evident ca din inlocuitor, ca piele deh, de unde?! ?! poate prin parlament ;) ), se taie sau se sfasie (depinde de dispozitie) feliute mici si delicate (sau mari, tot dupa caz), se pune pe farfurii - artistic, cum altfel - si se serveste cu smantana aia tinuta de nu stiu cata vreme in firigder (deh, se mai intampla) si se orneaza, cu manerul diplomatului, aranjat elegant.

Pofta buna! :) :)

 

Frumoasa schimbare de avatar ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:)  :)  :)

Astea da  retete!!! Pe de alta parte, in Romania daca sa-ar face analiza componentelor produselor alimentare, parerea mea, cred ca nu ar fi diferita de retetele sugerate de tine mai sus, Victor. Din pacate ;) ;), pentru ca ... ata ete :(

 

Hai sa mai adaugam:

Diplomat - cu sau fara frisca:

Se ia geanta diplomat (evident ca din inlocuitor, ca piele deh, de unde?! ?! poate prin parlament ;) ), se taie sau se sfasie (depinde de dispozitie) feliute mici si delicate (sau mari, tot dupa caz), se pune pe farfurii - artistic, cum altfel - si se serveste cu smantana aia tinuta de nu stiu cata vreme in firigder (deh, se mai intampla) si se orneaza, cu manerul diplomatului, aranjat elegant.

Pofta buna!  :)  :)

 

Frumoasa schimbare de avatar ;)

[snapbacca]32216[/snapbacca]

MI-AU PLACUT POZELE!TU TE OCUPI?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o reteta si asta am citito chiar in fata clasei la o serbare cand eram mic

Pateuri grohesti sau......grotesti

Luati un porc adevarat de 3-4 ani si legati-la de un stalp.Asezatii langa el 5 cag de stafide,3 de zahar 2 de mazare 5 de cartofi si o lumanare.Daca porcul va manca tot mai dati-i pana se satura.

Procurativa apoi ceva smantana cateva felii de branza bie topita si 4 coli de scris si un plic cu ace.

faceti din toate astea o pasta si punetio la uscat pe o panza cafenie curata si impermeabila

Cand pasta e perfect uscata incepeti sa-i carati porcului lovituri zdravene cu coada unui maturoi.Daca guita repetati loviturile!

Cercetati pasta si bateti porcul alternativ,timp de cateva zile iar la capatul intervalului,daca nu ati obtinut pateuri grotesti inseamana ca nu veti obtine niciodata.Puteti da drumu porcului intreaga operatiune fiind terminata.

Pofta buna! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o reteta si asta am citito chiar in fata clasei la o serbare cand eram mic

    Pateuri grohesti sau......grotesti

Luati un porc adevarat de 3-4 ani si legati-la de un stalp.Asezatii langa el 5 cag de stafide,3 de zahar 2 de mazare 5 de cartofi si o lumanare.Daca porcul va manca tot mai dati-i pana se satura.

Procurativa apoi ceva smantana cateva felii de branza bie topita si 4 coli de scris si un plic cu ace.

faceti din toate astea o pasta si punetio la uscat pe o panza cafenie curata si impermeabila

Cand pasta e perfect uscata incepeti sa-i carati porcului lovituri zdravene cu coada unui maturoi.Daca guita repetati loviturile!

Cercetati pasta si bateti porcul alternativ,timp de cateva zile iar la capatul intervalului,daca nu ati obtinut pateuri grotesti inseamana ca nu veti obtine niciodata.Puteti da drumu porcului  intreaga operatiune fiind terminata.

Pofta buna! 8)

[snapbacca]61804[/snapbacca]

vezi c-o sa te caute de la "protectia animalelor"! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi interesant sa aflam o astfel de reteta pentru Musuroiul de cartita 8)  8)

[snapbacca]61807[/snapbacca]

se ia o bucata de polistiren expandat cam de marimea unui musuroi de furnici, apoi se slefuieste pina cind devine semisferic si de dimensiunea unui musuroi de cirtita. Dai fuga la un magazin de chimicale, iei un flacon de prenadez, si cauti pe balcon niste ghivece de flori fara flori si cu pamint bine uscat. Ungi cu prenadez bucata de polistiren, apoi presari pamint din abundenta. Se poate pune deasupra si un screm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se ia o bucata de polistiren expandat cam de marimea unui musuroi de furnici, apoi se slefuieste pina cind devine semisferic si de dimensiunea unui musuroi de cirtita. Dai fuga la un magazin de chimicale, iei un flacon de prenadez, si cauti pe balcon niste ghivece de flori fara flori si cu pamint bine uscat. Ungi cu prenadez bucata de polistiren, apoi presari pamint din abundenta. Se poate pune deasupra si un screm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×