Sari la conținut
Forum Roportal
V_I_O_R_E_L

Lesin la dentist

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De cate ori merg la dentist mi se face rau. Imi revin abia dupa ce stau in pozitie orizontala cateva minute.

Stiu ca in strainatate exista dentisti la care scaunul se inclina astfel incat pacientul sta in timpul tratamentului culcat (avand capul si picioarele la acelasi nivel).

 

Intrebare:

Cunoaste cineva in Bucuresti un dentist care sa incline scaunul astfel incat pacientul sa stea in pozitie orizontala in timpul tratamentului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: si parasuta de unde sa ia ....de pe centura ? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai o fobie fata de dentist .. ar trebui sa iti infrangi teama ... iar dentistul care are scaunul inclinat o sa fie prea scump ... daca ai noroc sa il gasesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare:

Cunoaste cineva in Bucuresti un dentist care sa incline scaunul astfel incat pacientul sa stea in pozitie orizontala in timpul tratamentului?

 

Ciudata problema ta... Ai incercat sa vezi cum poti sa scapi de ea?

Daca esti asa fricos exista inhalosedare cu ajutorul careia uiti tot ce s-a intamplat in cabinet iar pe moment esti constient insa nu realizezi ce se intampla cu tine, asa ca nu cred ca ai mai lesina.

Cat despre medici care folosesc scaunul pus pe orizontala, eu personal n-am intalnit in Bucuresti, am intalnit insa la Cluj. La Bucuresti daca te uiti pe pagina de la EraDent (EraDent) la poze, ar parea ca este un medic la acea clinica care lucreaza asa cum vrei tu. Mai uita-te si tu la pozele din cabinet de la diferite clinici si vezi daca lucreaza cum vrei tu( de obicei pe situl oficial al cabinetului, printre poze exista si poze care surprind medicii lucrand la un pacient).

Totusi inclin sa cred ca cea mai eficienta metoda este inhalosedarea in cazul tau. Vorbeste cu medicul si vezi ce crede ca e cel mai bine in cazul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata pozitia de tratament la dentist in care picioarele si capul pecientului sunt la acelasi nivel:

 

fig0101.jpg

 

Acum cativa ani am discutat cu un dentist care mi-a spus ca nu scaunul este problema. In principiu, orice scaun dentar poate fi reglat pentru pozitia de mai sus. Problema adevarate este ca medicul nu are suficienta practica (antrenament) ca sa lucreze in pozitia asta: dintii ii vin "peste mana", nu este obisnuit asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iata pozitia de tratament la dentist in care picioarele si capul pecientului sunt la acelasi nivel:

 

fig0101.jpg

 

Acum cativa ani am discutat cu un dentist care mi-a spus ca nu scaunul este problema. In principiu, orice scaun dentar poate fi reglat pentru pozitia de mai sus. Problema adevarate este ca medicul nu are suficienta practica (antrenament) ca sa lucreze in pozitia asta: dintii ii vin "peste mana", nu este obisnuit asa.

 

 

ceva pentru curaj ...ai ? "dintii ii vin peste mana" ? aoleo, acum cred ca am nevoie de ceva ...tare ...cu multe grade ! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre medici care folosesc scaunul pus pe orizontala, eu personal n-am intalnit in Bucuresti, am intalnit insa la Cluj. La Bucuresti daca te uiti pe pagina de la EraDent (EraDent) la poze, ar parea ca este un medic la acea clinica care lucreaza asa cum vrei tu. Mai uita-te si tu la pozele din cabinet de la diferite clinici si vezi daca lucreaza cum vrei tu( de obicei pe situl oficial al cabinetului, printre poze exista si poze care surprind medicii lucrand la un pacient).

Totusi inclin sa cred ca cea mai eficienta metoda este inhalosedarea in cazul tau. Vorbeste cu medicul si vezi ce crede ca e cel mai bine in cazul tau.

 

In sfarsit, primesc si eu un sfat...

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In sfarsit, primesc si eu un sfat...

Multumesc

din cate stiu eu, orice scaun mai performant poate fi pus in pozitia orizontala. Dar depinde si de arcada pe care lucreaza medicul. Medicul la care merg eu ma pune pe scaun aproape in pozitie orizontala, de fiecare data. In principiu, cauta medici mai tineri!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×