Sari la conținut
Forum Roportal
Minnie

Facultatea de Medicina Dentara

Postări Recomandate

Deschid acest topic in speranta ca eu si alti useri interesati vom afla mai multe informatii legate de tot ce implica Faculatea de Medicina Dentara (MD) in Romania si nu numai.

 

Momentan sunt studenta in anul 3 la o facultate cu profil real, insa de vreo 3 ani am inceput sa fiu din ce in ce mai interesata de aceasta latura a medicinei, stomatologia. De aceea ma bate gandul chiar sa ma reorientez profesional catre stomatologie.

 

Pentru inceput cateva intrebari:

 

1. Cunosteti persoane care au dat la stomatologie dupa 22 de ani( de ex. sa fi abandonat faculatatea la care era inscris sau sa fi facut stomatologia ca si a doua facultate)? (nu mi-ar strica ceva incurajari)

2. Cunoasteti persoane care au facut acesta facultate in strainatate( Europa, SUA)? Daca da n-ar strica mai multe detalii legate de procesul de admitere de la ei.

3. Ce se face in Romania in timpul facultatii? (cu ce ramai dupa ce termini, cum sunt profesorii, cum sunt cartile dupa care invata studentii, cum sunt stagiile de parctica)

4.Ce v-a determinat sa urmati acesta facultate? (cum v-ati dat seama ca asta e drumul corect pt voi)

 

Orice parere, zvon, stire legata de subiect e binevenita. Astept mai ales actuali medici stomatologi sau actuali studenti la stomatologie sa ne impartaseasca din experientele traite atat in timpul facultaii cat si dupa absolvire.

Editat de Minnie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am niste prieteni care sunt la stoma. Ce sa spun , sunt si la Medicina studenti care au terminat o facultate inainte , sunt si pers. de 40 de ani care incep facultatea. Sa te astepti la un munte de materie , la 5 zile in care sa inveti 500 de pagini , note luate si in functie de sentimentele pe care i le trezesti profesorului/profesoarei .

Se fac si materii de generala , dar din anul 2 sau 3 incepi cu stomatologia puternic. E bine ca in ultimii 2 ani lucrezi efectiv la clinica ce apartine facultatii si iti faci mana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am niste prieteni care sunt la stoma. Ce sa spun , sunt si la Medicina studenti care au terminat o facultate inainte , sunt si pers. de 40 de ani care incep facultatea. Sa te astepti la un munte de materie , la 5 zile in care sa inveti 500 de pagini , note luate si in functie de sentimentele pe care i le trezesti profesorului/profesoarei .

Se fac si materii de generala , dar din anul 2 sau 3 incepi cu stomatologia puternic. E bine ca in ultimii 2 ani lucrezi efectiv la clinica ce apartine facultatii si iti faci mana.

 

Buna ziua !

 

Daca nu va suparati as dori sa-mi dati cateva informatii in legatura cu admiterea la Stomatologie Timisoara.

 

Cati candidati au fost pe loc la Stomatologie anul trecut, ma intereseaza in special pe locurile cu taxa ?

De asemenea daca puteti sa-mi spuneti care a fost ultima medie la admitere pe locurile cu taxa ?

Un candidat poate concura atat pe locurile bugetare cat si pe cele cu taxa in aceeasi sesiune ?

 

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Cunosteti persoane care au dat la stomatologie dupa 22 de ani( de ex. sa fi abandonat faculatatea la care era inscris sau sa fi facut stomatologia ca si a doua facultate)? (nu mi-ar strica ceva incurajari)

3. Ce se face in Romania in timpul facultatii? (cu ce ramai dupa ce termini, cum sunt profesorii, cum sunt cartile dupa care invata studentii, cum sunt stagiile de parctica)

4.Ce v-a determinat sa urmati acesta facultate? (cum v-ati dat seama ca asta e drumul corect pt voi)

 

1.EU

2.Intre 92-98 erau alte materii decit acum...primii 2 ani si ultimul au fost in plus...in primii 2 ani erau discipline preclinice,in ultimul...mai mult vacanta.

3.Pe timpul lui Ceausescu admiterea la medicine era grea din cauza subiectelor unice si a modului de repartizare...trebuia sa te pregatesti cu multi ani inainte,si mai trebuia sa stii manualele de admitere punct si virgula...din 85 am inceput sa ma pregatesc,in primul an nu am luat,am preferat sa fac armata si apoi am luat...

PS:atunci se chema Facultatea de Stomatologie si am fost prima promotie cu 6 ani...

Editat de mikininam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim nikininam pentru raspuns. Ma bucur sa aud ca exista si oameni care au curajul sa dea la stomatologie si dupa 20 de ani. Momentan planuiesc sa termin totusi facultatea pe care am inceput-o si apoi mai vad cat de aprinsa ramane pasiunea.

Mie cel mai frica imi e de chestia cu invatatu pe de rost si neintelesul materiilor, nu ca nu pot sa invat insa ma enerveaza la culme daca nu inteleg ceva si trebe sa iau acel ceva de bun, fara alte explicatii. La facultatea la care sunt in prezent se face 70% matematica unde trebuie sa inveti pe de rost foarte mult pt ca definitiile teoremele trebuie sa le stii litere cu litera, insa invatatul asta pe de rost nu e o povara atunci cand intelegi ceea ce inveti.

Pe la materiile alea de biochimie/biofizica se intelege ceva? Sunt convinsa ca in mod normal se poate intelege orice materie insa depinde mult de profesoriul care preda si de cartea dupa care inveti. Chiar si pe la anatomie imi imaginez ca-ti tranteste cate o reactie chimica si te uiti ca la felu 16, am dreptate?

In concluzie mi-e frica de lipsa de rigurozitate/claritate a cursurilor. Am vazut in liceu cum se preda chimia si ma trec fiorii cand ma gandesc cum se preda la facultate.

Cum e cu preclinicile, te ajuta la ceva sau in stomatologie 70% conteaza practica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deschid acest topic in speranta ca eu si alti useri interesati vom afla mai multe informatii legate de tot ce implica Faculatea de Medicina Dentara (MD) in Romania si nu numai.

 

 

1. Cunosteti persoane care au dat la stomatologie dupa 22 de ani

2. Cunoasteti persoane care au facut acesta facultate in strainatate( Europa, SUA)?

 

 

 

DA!!! Dentistul meu a terminat la Targu Mures in limba maghiara si dupa 25 de ani s-a inscris si la New York University unde a terminat printre cei mai buni studenti chirurgia dentara si este foarte apreciat si iubit de pacienti !!! Ambitia conteaza si planurile pe care nu lasati sa moara !!!

 

Vant prielnic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DA!!! Dentistul meu a terminat la Targu Mures in limba maghiara si dupa 25 de ani s-a inscris si la New York University unde a terminat printre cei mai buni studenti chirurgia dentara si este foarte apreciat si iubit de pacienti !!! Ambitia conteaza si planurile pe care nu lasati sa moara !!!

 

Vant prielnic!

 

A terminat stomatologia sau alta facultate la Tg Mures?

Ce sa zic din cate am studiat procesu de aplicare pt DDS(Doctor of Dental Surgery)/DDM(Docotor of Dental Medicine) in SUA, e tentant din anumite privinte si pare imposibil din alte privinte.

E tentant in sensul ca la ei poti aplica pt unu din programe daca ai terminat deja college-ul deci mie mi s-ar potrivi de minune din punctu asta de vedere.

Dureaza doar 4 ani, iar avantaj enorm.

Problema e ca la universitatile la care m-am uitat eu se cere ca in timpul facultatii sa fi absovit cursuri de chimie, biologie, fizica si matematica, iar asta e o problema pt ca la mine nu poate fi vorba de cursuri de anatomie si chimie la facultatea la care sunt. Oricum sunt cursurile care la noi se fac in liceu insa nu stiu cum poti dovedi asta.

Fiind in SUA poate ai mai multe detalii, exemple legate de procesul lor de admitere si ni le poti impartasi, am fi foarte recunoscatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pt DDS(Doctor of Dental Surgery) in SUA, e tentant din anumite privinte (poftim)??? E tentant in sensul ca la ei poti aplica pt unu din programe daca ai terminat deja college-ul deci mie mi s-ar potrivi de minune din punctu asta de vedere.

Dureaza doar 4 ani, iar avantaj enorm. Problema e ca....

 

 

Stomatologia a terminat si a lucrat in RO pana a reusit sa evadeze de acolo.

 

Din pacate n-ai cum sa dovedesti prea multe de acolo ca nu se recunosc, prima ca n-au fost studiate in limba engleza si al doilea ca le vor la nivel universitar acele cursuri nu materie studiat in liceu!!!

 

Am trecut eu prin asta cu lacrimi si nervi ca orice diploma au egalat cu un sul de hartie igienica si era dupa mine daca mai invat sau nu !?!?!? E trist, suna discriminator, dar pana termini, le dai dreptate!!!

 

Procedura difera la fiecare universitate, au cate ceva particular pe care eu nu stiu, doar cu viitorii studenti discuta in fata unei diplome ca rezultat al evaluarii studiilor dintr-o tara straina.

 

Ca sa intri la o scoala dentara, se cere Bachelor of Science (Scienti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×