Sari la conținut
Forum Roportal
pisik_mica

Cum ies dintr-o firma ca asociat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi trebuie acordul asociatului ca sa cesionez partea mea? Ma poate impiedica cumva sa renunt la partea mea? El nu vrea sa inchidem firma si nici sa ramana singur. Firma nu are activitate...in cazul in care conteaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde ce e trecut in actul constitutiv. Daca el nu vrea sa cumpere (sau sa primeasca) partile tale sociale, atunci le poti da oricui. Acum, daca firma nu are activitate, nu stiu ce sa zic, ca n-ai ce vinde. Cel mai bine e sa vorbesti cu un jurist care sa vada si actul constitutiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi trebuie acordul asociatului ca sa cesionez partea mea? Ma poate impiedica cumva sa renunt la partea mea? El nu vrea sa inchidem firma si nici sa ramana singur. Firma nu are activitate...in cazul in care conteaza...

n-ai ce sa cesionezi ca esti srl , renunti pur si simplu (aici ma refer la niste formalitati si acte completate - vezi la Registru Comertului ) , iar firma ori se dizolva ori ramane asociatului unic , urmand ca tu ca iti primesti aportul inapoi de la asociatul unic ,de aceea zic ca pentru el in functie de cat ai adus aport in firma i-ar conveni mai mult sa inchida firma si sa deschida alt srl decat sa-ti plateasca tie :jester: ..daca am timp revin cu detalii concrete

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-ai ce sa cesionezi ca esti srl , renunti pur si simplu (aici ma refer la niste formalitati si acte completate - vezi la Registru Comertului ) , iar firma ori se dizolva ori ramane asociatului unic , urmand ca tu ca iti primesti aportul inapoi de la asociatul unic ,de aceea zic ca pentru el in functie de cat ai adus aport in firma i-ar conveni mai mult sa inchida firma si sa deschida alt srl decat sa-ti plateasca tie :crazy: ..daca am timp revin cu detalii concrete

astept cu nerabdare "detaliile concrete" :crazy: nu activez in acest domeniu si nu as vrea sa ma prezint la Registrul Comertului si sa ma uit ca mata in calendar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astept cu nerabdare "detaliile concrete" :crazy: nu activez in acest domeniu si nu as vrea sa ma prezint la Registrul Comertului si sa ma uit ca mata in calendar...

Imaginează-ţi că ai o maşină şi vrei să scapi de ea, ca să nu mai plăteşti impozite. Nu există dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun...am gasit persoana careia sa-i cedez partea mea de firma. Care ar fi procedura? Mi s-a spus ca ar costa in jur de 700 RON. Nu e vorba de un contract pe care il inchei eu cu acest "cumparator"? M-a costat 850 RON sa infiintez firma...atat de mult sa coste sa vand partea mea?!? :flowers:

Da, realitatea este că v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×