Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Isus a inviat din morti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

corect, e viu in inima fiecaruia dar nu excludem Biblia si nici o dogmatizam ... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corect, e viu in inima fiecaruia dar nu excludem Biblia si nici o dogmatizam ... :P

 

De ce nu?

 

Biblia nu este decat un furt intelectual de la o alta religie, pusa sa "lucreze" in folosul crestinismului... la acest text insusit prin furt intelectual a mai fost adaugata o poveste cu scop politic manipulator fara nici o legatura cu religia lasata de Isus dar cu toate legaturile catre statul religios care dorea sa isi controleze si manipuleze supusi.

 

Deci niciodata Dumnezeul YHWH nu a inspirat un cuvaintel din Biblia crestina dar a isnspirat Tora evreilor din religia Mozaica ...adica textul "inspirat" era destinat de Dumnezeu altui scop si altui "adrisant"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu e treaba ta ...de ce te bagi?

Dumnezeu exista si el este viu in inimile fiecaruia dintre noi ...si Fiul sau esti chiar tu ...ce tu ca om evoluat scolit si educat nu esti la fel de om ca si omul Isus?

De ajutat nu te ajuta Dumnezeul din Biblie ...ci cel din inima ta!

serios? si ia spune cum te ajuta inima ta? si faci si minuni? si daca tot esti atit de " fiu" al lui Dumnezeu....creeaza lumi..... :P ...hai ca esti simpatic in "ratiune" dar te pierzi atit in context cit si in exemple..... :jester: -iar "ratiunea" ta si cu explicatii tot " in "bezna" vrea sa ramina....asta cum se numeste? :jester: nici un "calau " nu isi da viata pentru tine.- asta e logica paminteasca ...-ti-am mai spus ca logica ta "omeneasca" lasa de dorit si te contrazici singur.. :jester: .. dar vrei sa intelegi "logica " divina...... - iar cuvintele lui IIsus si faptele lui se pare ca nu te-au invatat nimic .....sau e prea "bun" ca sa fie adevarat? -"ratiunea" -dinte pentru dinte a murit cu venirea lui..

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
serios? si ia spune cum te ajuta inima ta?

 

Pe mine inima ma ajuta doar la iubit ...in rest ma ajuta mintea!

 

si faci si minuni?

 

Fac ... pot vorbi cu soacra-mea din Romania ...Isus cel Uns a facut asemenea minuni sau se ocupa doar cu transformarea apei in vin?

 

si daca tot esti atit de " fiu" al lui Dumnezeu....creeaza lumi....

 

Pai Isus cel Uns ce a creat ? Lumea cotorului de varza?

 

.. dar vrei sa intelegi "logica " divina...... - iar cuvintele lui IIsus si faptele lui se pare ca nu te-au invatat nimic .....sau e prea "bun" ca sa fie adevarat? -"ratiunea" -dinte pentru dinte a murit cu venirea lui..

multa iubire

Iote ce minunatie ...esti atat de istet ca nu intelegi realitatea din juru-ti si intelegi tu un microb uman ...logica Dumnezeierii :P :jester: :jester: :jester: ...adica microbul de sub unghia mea stie pana in detaliu ce gandesc eu!

 

Faptele lui isus ???? care ? alea de a facut din apa vin ? ... ce sa invat eu de la un Unsuros care nici macar de Biblie nu a auzit desi aceasta carte ar fi fost la nivelul sau ... semprimitiv!

 

:jester::jester::jester::jester::jester::jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine inima ma ajuta doar la iubit ...in rest ma ajuta mintea!

Fac ... pot vorbi cu soacra-mea din Romania ...Isus cel Uns a facut asemenea minuni sau se ocupa doar cu transformarea apei in vin?

Pai Isus cel Uns ce a creat ? Lumea cotorului de varza?

Iote ce minunatie ...esti atat de istet ca nu intelegi realitatea din juru-ti si intelegi tu un microb uman ...logica Dumnezeierii :P :jester: :jester: :jester: ...adica microbul de sub unghia mea stie pana in detaliu ce gandesc eu!

 

Faptele lui isus ???? care ? alea de a facut din apa vin ? ... ce sa invat eu de la un Unsuros care nici macar de Biblie nu a auzit desi aceasta carte ar fi fost la nivelul sau ... semprimitiv!

 

 

[/quote

pai tu nici de la "Dumnezeu" nu ai ce sa inveti ca asa de "tare" esti .....in citit... " ca in "cunoastere " mai ai mult.... :jester: -iisus a venit a venit sa implineasca ce a spus Dumnezeu prin profeti despre el...... dar aici nu prea vezi tu nuanta...nu e nimic si "fariseii" erau tari in "cunoasterea lui Dumnezeu" ---- :jester:

multa iubire.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai tu nici de la "Dumnezeu" nu ai ce sa inveti ca asa de "tare" esti .....in citit... " ca in "cunoastere " mai ai mult.... -

 

 

As invata cu placere de la El ...dar din pacate inca nu a ajuns atat de jos ca sa dea lectii oamenilor!

Asa ca invat mai departe in scolile oamenilor unde invatam la Stintele Naturii si la Stintele exacte ...Legea lui Dumnezeu!

 

 

iisus a venit a venit sa implineasca ce a spus Dumnezeu prin profeti despre el...... dar aici nu prea vezi tu nuanta...nu e nimic si "fariseii" erau tari in "cunoasterea lui Dumnezeu" ----.

 

Isus a recunoscut singur pentru ce a venit ...si nu ai tu dreptul si nici autoritatea sa il contrazici ...bineinteles ca nici eu ...asa ca ramane cum scrie in Biblie ...si anume:

 

Luca 12:49 Eu am venit să arunc un foc pe păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×