Sari la conținut
Forum Roportal
eugen

Internet prin satelit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

 

Cred ca solutia cea mai buna este prin cablu.

Nu stiu care sunt providerii de internet din iasi dar poti cauta cu google care ofera astfel de servicii.

Apoi mai este internetul cu antena radio care este ceva mai scump si este recomandat daca nu a ajuns cablul la tine.

Daca descarci multe informatii este bun internetul prin satelit, care din cate stiu eu nu permite decat descarcarea de informatii (va trebuii sa te conectezi si prin dial up pentru a cere ce sa descarci) o oferta gasesti aici: http://www.roportal.ro/anunturi/anunt-281.htm dar cred ca e valabila doar pentru cluj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat ceva si am impresia ca tu imi raspunzi la altceva.

Cand a fost ultima data cand ai inscriptionat un cd cu licenta?sau poate spui ca si windows-ul tau are licenta?

Mai in scurt vreau sa ma adresez celor care stiu si alte solutii.

Sant solutii mult mai ieftine sau poate traiesti pe alta planeta :!: :!: :!: [/img]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la ce te referi si cu cine vorbesti.

Si din nou ai creeat un nou mesaj cu acelasi titlu, nu vreau sa se umple forumul cu acest mesaj. Exista un buton pe care scrie "Raspunde" te rog sa-la folosesti data urmatoare cand scrii in legatura cu acest subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Iasi se prind foarte greu satelitii de date (ma refer la Astra si HotBird). Zona de vest e ce mai privilegiata, o antena de 60cm fiind suficienta. In Iasi, sub 150cm nu cred ca scapi pentru o calitate acceptabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Iasi poti sa te conectezi si prin cablu, cel putin RDS stiu sigur ca are oferta acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Internetul prin satelit e bun doar in cazul in care ai inca o conexiune pe langa. Explicatia:

Exista doua tipuri de satelit pentru. internet:

-one-way (face doar download fara upload)

-two-way (si upload si download)

 

Prima solutie e mult mai ieftina (se invarte in jurul a 200euro) iar cea de-a doua ajunge la cateva mii de euro :? . Dupa cum am spus fara net prin cablu cu care sa faci upload degeaba ai satelit.

Deoarece internetul prin radio cam dezamageste in Romania tot internetul prin fibra optica e baza (pentru. moment). :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce cumperi deci atunci cand cumperi internet cumperi bandswich (adica debit de informatie, sau viteza cum zic toti) deasemenea cumperi trafic adica cantitatea de informatie transferata pe luna (exista aici prevazut si un raport uploaddownload) cumperi stabilitate in functionare adica raport up timedown time care atunci cand afacerea ta depinde de conectarea de net conteaza (ex sali de net, la un raport 1% down time inseamna ca vei avea 8 ore pe luna sala inchisa) si binenteles sunt si costurile de conectare care difera in functie de solutia de conectare aleasa, si care intradevar sunt mai mari pe satelit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×