Sari la conținut
Forum Roportal
mario26bv

Hepatita cronica B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!scriu pentru prima data pe acest forum desi urmaresc zilnic informati despre hepatita.Si eu la randul meu sufar de hepatita cronica b pe care am descoperito dupa ce am facut analize pentru contract in strainatate ca antrenor fitness.Sunt sub tratament cu peginterferon si sunt in a5luna de tratament.Mentionez ca fac culturism de 10 ani si am concurat la nivel national si nu pot sa ma las de sala dar am redus antrenamentele considerabil.Nu sunt gras deloc am 90kg cu fizicul foarte definit.De cand fac tratament cu peginterferon am slabit 6-7kg dar m-am obisnuit.As dori sa stiu cat timp se face tratament cu peginterferon pentru hepatita cronica.Eu sper ca numai 6luni sa dureze tratamentul nu as vrea sa fie un an.Imi doresc sa termin cu bine tratamentul.Sanatate tuturor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara,nici nu stiu cu ce sa incep,cert este ca sotul meu a fost diagnosticat cu hepatita b cronica,ce pot sa spun suntem bulversati amandoi.Ideea este ca nu stiu ce tratament ar trebui sa urmeze antiviralele sau interferonul?Dati mi un sfat va rog frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!!!

In primul rand trebuie sa va calmati.

Nu va ajuta cu nimic sa intrati in panica.

Apoi ca sa poti vorbi de tratament,trebuie sa vii cu mai multe detalii,mai multe analize,sa vezi in ce stadiu e ...etc...Si noi iti vom putea da niste sfaturi ,dar indicatia de tratament o va face doar medicul curant,(un gastroenterolog,infectionist sau hepatolog,)in evidenta caruia TREBUIE sa se afle sotul tau pentru a i se putea urmari evolutia.

Pana atunci va doresc toate cele bune si incercati sa va pastrati calmul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut,deci si-a facut analizele nu le-am la indemana deocamdata aghbs il are pozitiv ,viremia asteptam rezultatul,iar o punctie hepatica inca n-a facut,am fost la Victor babes,i-au facut analizele de sange si o ecografie, d-ctoritaCaranfirescu,a zis ca ficatul nu este marit,ne-a rimis sa facem viremia si ne-a vb de tratament,de antivirale si interferon, ne-a speriat cand ne-a vb de reactiile adverse ale interferonului,noi am opta pt antivirale la 28 de ani sa ducem totusi o viata normala cat de cat ,dar medicul de familie ne-a zis ca cu interferon are sansa sa scape de virus,ca cica o colega dea lui in termen de1an a scapat de virus, oare e posibil?astept alte sfaturi va multumesc frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce spui ca nu poti sa ai o viata normala cu interferon?Eu sunt in a cincea luna de interferon,sunt ok. ,am fost in concediu ca toti oamnii ,am 35 de ani,doi copii de care ma ocup,si fac toate lucrurile cum le faceam si pana acum.Nu mi se pare nimic anormal la viata mea.Timpul tace si trece,nici nu sti cand ajungi si termini tratamentul....Eu zic sa faceti voi ce spune doctorul ca e mai bine pentru voi,ca lucrurile astea nu sunt de amanat.

Sanatate multa!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara din nou ,spun anormala din cauza reactiilor adverse ale interferonului,la capitolul acesta cum stai cu reactiile ,multuesc de sfaturi si sanatate multa si tie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu reactiile la tratament stau bine,adica nu am avut mari probleme.Cateva micute la inceput,dar am trecut peste ele.Totul se poate,cu multa vointa.Psihicul e foarte important in situatia asta.Daca psihic e bine,atunci totul se poate suporta.In perioada asta are nevoie de suportul familiei si de multe incurajari.

SANATATE MULTA!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inteleg,si cu regimul pt ca devine o monotonie ,deci fructe legume fierte si crude[respectiv rosii ardei gras].carne vita,pui peste fierte sau la gratar,se mai poate gati si altceva?AAAAAAA si lactate ,cele de tara[lapte,branza] sunt bune?multumesc din suflet ca vb cu mine.SANATATE MULTA LA TOATA LUMEA

 

inca o intrebare cu punctia cum e?Adica itit face anestezie ,te tine internat in spital si cat costa,ai idee,MERSI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate..orice...Numai prajit si gras sa nu manance.Daca te gandesti bine e regimul alimentar pentru o viata sanatoasa...In rest ,eu mananc orice|supe,ciorbe(FARA RANTAS),cartofi,sub orice forma in afara de cartofi prajiti,paste fainoase,legume,carnuri slabe,orez....,fructe de orice fel,lactate cat de multe,doar la smantana nu prea ma arunc,sau daca e necesar atunci caut ceva cat mai slab.Sucuri nu beau,cu atat mai mult cele gen fanta,cola...etc...in rest totul normal,chiar si cate o cafea dimineata...

Ai sa vezi ca in scurt timp o sa ti se para normal sa gatesti asa....

Succes!

 

De punctie pot sa iti spun ca eu am facut de 3 ori

Nu am stat niciodata in spital peste noapte,si da ,te anesteziaza uneori si general,alteori local.Eu am, facut in ambele metode.Nu e o placere si nu pot sa spun ca as mai face bucuroasa,dar nu e ceva de nesuportat sau de speriat....

 

SANMATATE MULTA SI CURAJ!!!!!

 

A.....era sa uit...

Nu m-a costat nimic punctia ,ca ti se face pe foaia de internare si e o investigatie medicala decontata de casa de sanatate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut din nou,e in regula dak_la supe,salate pun si putin ulei din floarea_soarelui ?maine mergem sa-mi fac eu anticorpii si sa faca sotul viremia,mi_e asa frica,nici noaptea nu pot sa dorm,la serviciu colegii au observat ca nu mai sunt cum eram,tot timpul stau trista.......nu mi se pare corect sa nu te bucuri de viata asa cum ar trebui.PT ca totusi dak iesi undeva de ex tu nu mananci ce mananca ceilalti,nu bei,dak aude de hepatita se uita cumva.........asta cred,oricum multa sanatate si multumesc din suflet de sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×