Sari la conținut
Forum Roportal
sharkie

Romania - Criza de sistem ?!?

Postări Recomandate

Eu zic ca sunt 2 cauze :

 

1. Intram in Occident la spartul targului, intr-un moment in care Occidentul este intr-un declin datorat globalizarii (migrarii industriei catre Asia).

 

2. Sistemul piramidal de guvernare

 

Atata vreme cat vom avea o societate piramidala in care o mana de indivizi iau deciziile si au puterea indiferent de forma de manifestare comunism, capitalism, fascism, stat religios, monarhie toate duc in aceeasi directie - cumularea de resurse, putere si autoritate de catre o elita - putere pe care o vor folosi in scopuri proprii. Spunem ca istoria se repeta - normal in esenta pastram acelasi timp de organizare. Puterea corupe, iar puterea absoluta corupe absolut.

 

Cateva trasaturi asupra sistemului piramidal :

 

:stars: o mana de oameni iau deciziile pentru toata lumea, evindent ca este o chestiune de tipm pana cand interesele elitei devin paralalele cu cele al populatiei

 

:rock: intr-un sistem pirmadial deciziile circula de sus in jos si nu invers...la fel si informatia si ideile. Evident ca aia de la varf pot fi foarte usor dezinformati sau manipulati. Totodata nimeni nu isi poate da seama unde incepe si unde se termina coruptia intr-un sistem piramidal. Incepe la un nivel deasupra mea, la doua, la trei ? cat urca ?

 

:lol2: Piramida este actualul mod de organizare al oamenilor si divide et impera este modul de manipulare si control.

Sistemul de mai jos ilustreaza o organizare piramidala :

 

A1

/ \

B1 B2

/ \ / \

c1 c2 c3 c4

/\ /\ /\ /\

d e f g h i j k

 

Coruperea indivizilor si a sistemului prin divide et impera :

 

Daca B1 devine corupt, automat si sub ramurile sale devin corupte :

 

A1

/ \

B1 B2

/ \ / \

c1 c2 c3 c4

/\ /\ /\ /\

d e f g h i j k

 

Indivizii de pe ultima ramura nu stiu unde incepe si unde se termina coruptia, nu stiu daca C1, sau B1 sau A1 sunt initatorii coruptiei. Acum intelegeti de ce piramida este sistemul ideal de organizare preferat de societatile oculte ?

 

:lol2: Sistemul de organizare piramidal politic si economic nu face decat sa minimizeze individul, il adoarme in ignorantza -

intr-un sistem piramidal altii iau deciziile pentru tine, iar tu iei decizii pentru altii. Nimeni nu ia decizii pentru el.

Toata lumea are nevoie de superiori si de subalterni.

Este un sistem opresiv bazat pe putere si control.

 

Ce zici ?

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea se va petrece in momentul in care tot mai multi indivizi vor face pasul pe care l-ai facut tu: anume parasirea sistemului de stat si preluarea controlului economic personal in propriile maini. Din pacate, in ultimii ani a existat si inca mai exista un curent invers: oameni care au obosit sa mai activeze in mediul economic privat -puternic supravegheat si incorsetat de catre stat- s-au intors in sistemul de stat. Cred ca primul pas care trebuie facut este schimbarea Codului Muncii - redarea libertatii economice individuale, responsabilizarea individuala (inclusiv optionala)

 

In orice caz, respectele mele Nelinistita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... ca o nava pe furtuna controlata de Comunitatea Europeana si USA ...

Toti strainii ne "vrea" raul. :stars: (Cred ca am citit fraza asta de mai sus de zeci de ori pe forumuri romanesti si de fiecare data m-a apucat jalea).

Editat de a browser

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am urmatoarea propunere:

munca sa fie considerata capital

ca intre doi capitalisti onesti, angajatorul va plati angajatului salariul brut+toate celelalte dari (CAS, CASS etc)

angajatorul isi va plati singur impozite, taxe, asigurari, alea alea

 

BENEFICII

angajatul va putea in sfarsit cantari cantitatea de bani care se cheltuie in favoarea lui

angajatul va sti in fiecare clipa cati bani a platit sistemului de pensii de exemplu

angajatul nu va mai putea fi luat peste picior de un functionar de stat (omu a platit din buzunar serviciile respective, stie exact cat, si n-are chef de explicatii sau de toane)

 

to be continued...

 

ce parere aveti?

 

Toti strainii ne "vrea" raul. :stars: (Cred ca am citit fraza asta de mai sus de zeci de ori pe forumuri romanesti si de fiecare data m-a apucat jalea).

nu a spus nimeni aici ca "strainii ne vrea raul"

interpretarea corecta era: "fiecare isi urmareste obiectivele -EU, USA, ETC - cu exceptia noastra care nu reusim sa ni le definim"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As zice ca in toate cazurile la sate, orase mici, mari si peste tot functiile publice sunt privite asa. Pentru a obtine bani si avantaje , direct sau indirect.

 

Promisiuni, promisiuni...

Am avut partide social democrate, liberale la guvernare - ati simtit vreo diferenta?

Nu numele partidului aflat la guvernare face diferenţa, ci mentalitatea oamenilor. Dar pe vremea PSD-ului, corupţia "de partid şi de stat" era mult mai evidentă, iar la tot pasul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca problema este cine da banii statului -angajatorul sau angajatul. Important este procentul pe care il dam si mult mai important decat atat este ce se intampla cu acesti bani.

 

V-ati gandit vreodata cata lume cotizeaza de fapt la bugetul de stat? Cati angajatori platesc salariile la negru ( sau macar o parte). De la mine din oras sunt plecati o gramada la munca in Italia - deci teoretic n-au venituri. Asa ca aplica la primarie pentru ajutoare - de caldura, de rechizite, de te miri ce. Multi imi spun ce ma doare pe mine de asta? Dar acesti acesti bani vin de la mine si de la cei care muncesc. Mie ( ca persoana si ca firma ) imi sunt impuse impozite aberante pentru ca unul care sta in Italia sa ia aceste ajutoare. Pentru ca mamele sa stea acasa doi ani sa faca si sa creasca copii care vor pleca la prasit in Italia peste cativa ani.( si eu am copii si nu cred ca este obligatia statului sa mi-i creasca). Pentru ca oameni de 50 ani sa se pensioneze anticipat ( pentru ca le e frica ca nu vor mai gasi de lucru) iar statul nu se intreaba de unde va gasi bani de pensii. Pentru ca oameni de 40-50 ani sa se pensioneze de boala ( dand o spaga la doctori) si apoi sa poata lucra la negru avand si o pensioara - asigurata tot din banii celor care muncesc.

Aveti idee cati oameni muncesc in Romania si cati oameni beneficiaza de pensie? O sa spuneti ca pensiile sunt de mizerie - nu mai de mizerie decat sunt salariile. Si nici nu vor deveni mai bune pentru ca sunt prea multi pensionari si prea putini oameni care muncesc.

 

O buna bucata de vreme innebuneam cand vedeam cat ma chinui cu firma mea si cat de usor le stergea statul datoriile la colosii industriali. Mi-am muscat pumnii cand am vazut ca statul ofera salarii compensatorii la mineri . Nu zic ca nu trebuiau ajutati minerii - ar credeti sinceri ca le-au dat acele salarii ca sa se reprofileze? Cati dintre ei au facut-o si nu au aruncat banii e bautura, frigidere si televizoare noi?

 

Acum am cam terminat-o cu asta. In acest moment nu prea inteleg unde sunt banii - in sistemul sanitar nu sunt, in invatamant nu sunt, in cercetare nu sunt.

 

Te gandesti - ca asta meriti cand nu te implici. O vreme am crezut ca suntem vinovati ca nu ne implicam. Am vazut oameni tineri, verticali care s-au implicat in politica. Stiti ce li s-a intamplat? Au devenit asemenea celor care-i conduc in partide. S-au schimbat sub influenta puterii pentru ca intr-adevar puterea corupe iar puterea absoluta corupe absolut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Statul este filtrul prin care numai echerele si compasele pot trece ! El este substanta care desparte "elita" de ceilalati... hatisul si birocratia are un scop precis - franarea celorlalti care nu fac parte din gasca sau din secta - nimic nu este intamplator.

 

:P Exista o conspiratie mondiala din care Romania face parte... sa crezi ca totul este intamplator si pilonul de dezvoltare este prostia si coruptia liderilor, sa fim seriosi. "Ei", urmeaza un plan trasat de marii Arhitecti ai Sistemului... in care pasii sunt implementati ca solutii la problemele aparute.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este esential cine da banii statului (angajatorul sau angajatul)

 

treaba angajatorului (companiei) trebuie sa fie aceea sa genereze profit si sa plateasca taxe legate de acest profit (nu sa faca comisioane statului -colectand taxele pentru acesta si nici pentru angajat -avand grija sa plateasca si in numele acestuia)

in plus, daca angajatul ar avea contact direct cu statul prin elemente care sa cuantifice clar contributia individuala (card de asigurari sociale, de pensii, etc) s-ar exercita permanent un control reciproc (stat-contribuabil) si ar fi evitate situatiile de utilizare frauduloasa sau ne-echitabila a sumelor.

 

sa ne gandim daca ar fi fost posibile platile compensatorii in situatia in care angajatii ar fi platit personal (din buzunar, la propriu de data aceasta) Cred ca nici un functionar de stat nu ar fi indraznit nici macar sa se gandeasca la asa ceva, nicidecum sa propuna sau sa ordone.

 

mai mult decat atat, cum ar arata serviciile asigurate de institutii de stat cand ar trebui sa convinga fiecare individ in parte sa plateasca pentru ele?!?

 

cu atat mai mult cu cat acum individul beneficiaza si de libera circulatie?

 

cat de mare ar ramane aparatul de stat?

 

cat de important ar mai fi cine este presedinte/prim ministru/etc cand tatucul statul nu mai "da" nimic, ci numai administreaza cu maxima atentie ca sa nu piarda contribuabili?

 

cum sa mai manipulezi cu usurinta masele cand "cheia guvernarii" se afla disipata la fiecare in buzunar, individ constient de acum ca el plateste tot ce primeste inapoi de la stat si...daca nu plateste nu are ce sa primeasca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este esential cine da banii statului (angajatorul sau angajatul)

 

treaba angajatorului (companiei) trebuie sa fie aceea sa genereze profit si sa plateasca taxe legate de acest profit (nu sa faca comisioane statului -colectand taxele pentru acesta si nici pentru angajat -avand grija sa plateasca si in numele acestuia) ...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×