Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Legamant

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In mintea noastra cifrele 7 si 10 pot insemna orice, insa Dumnezeu le foloseste pt a simboliza "completion". Ex. cu de cite ori sa ne iertam aproapele: 7 x 7 x 10. In alte versuri se spune ca trebuie sa-i iertam la nesfirsit.

 

Legamint=Lege=Cuvintul lui Dumnezeu il gasesti in Psalmul 119.

 

Nu dictionarul este autoritatea ci Biblia. Foloseste Biblia ca dictionar, asta e ideea. Dumnezeu este spirit si ne descrie o lume spirituala prin ex. fizice. Ce inseamna spiritual aceste ex. nu gasim in dictionare ci numai in Biblie. De aceea scrie ca trebuie sa comparam spiritual cu spiritual.

 

Eu nu cred ca putem sa discutam pe o tema anume atata timp cat nu acceptam sensurile cuvintelor din limba romana. Daca tu spui ca piersica este de fapt caisa...pentru ca asa ai inteles tu din biblie...atunci nu cred nici ca are sens sa aduc ceva contra-argumente :( Legamant inseamna o promisiune...mijlocitorul legamantului este Cristos...intre Dumnezeu si oameni...legamantul este intre Dumnezeu si oameni...asa a fost si in vechime...promisiunea a fost "tara unde curge lapte si miere"... ;)

 

Suntem...:D.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu cred ca putem sa discutam pe o tema anume atata timp cat nu acceptam sensurile cuvintelor din limba romana. Daca tu spui ca piersica este de fapt caisa...pentru ca asa ai inteles tu din biblie...atunci nu cred nici ca are sens sa aduc ceva contra-argumente :jester: Legamant inseamna o promisiune...mijlocitorul legamantului este Cristos...intre Dumnezeu si oameni...legamantul este intre Dumnezeu si oameni...asa a fost si in vechime...promisiunea a fost "tara unde curge lapte si miere"... :jester:

 

Suntem...:hi:.

Nu suntem offtopic, pt ca trebuiesc stabilite regulile de baza, pt a exista un dialog. Altfel nu ne intelegem.

Faptul ca este caisa sau piersica este determinat de dictionar. Dar acum trebuie cautat care este semnificatia spirituala a acelui cuvint, ce adevar spiritual voia Dumnezeu sa ne invete cu acel cuvint.

 

legamintul este definit bine in Ps 119. Ia o concordanta si vezi unde este folosit cuvintul evreiesc tradus Legamint. Unul din versurile care folosesc acel cuvint este un vers-definitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragule...eu cred ca tu nu vrei sa intelegi sau nu vrei sa accepti un lucru simplu...Legamantul nu este o lege ci o promisiune...un pact...asa cum spune si dictionarul. Cristos este mijlocitorul, mediatorul acestui legamant. Asta este simplu si biblia o spune clar in multe ocazii.

 

Dar si vechiul legamant si noul legamant au "o lege" care trebuie respectata. Dar legamantul insusi nu este o lege...chiar daca poate asta iti lasa impresia. Legamantul vine cu o lege...el insusi nu este o lege... :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragule...eu cred ca tu nu vrei sa intelegi sau nu vrei sa accepti un lucru simplu...Legamantul nu este o lege ci o promisiune...un pact...asa cum spune si dictionarul. Cristos este mijlocitorul, mediatorul acestui legamant. Asta este simplu si biblia o spune clar in multe ocazii.

 

Dar si vechiul legamant si noul legamant au "o lege" care trebuie respectata. Dar legamantul insusi nu este o lege...chiar daca poate asta iti lasa impresia. Legamantul vine cu o lege...el insusi nu este o lege... :hi:

De ce nu vrei sa studiezi Psalmul 119 si sa raspunzi dupa aceea? Ar fi mai bine asa pt ca acolo este pus ca sinonim pt Lege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad asta...lamureste-ma cum de o vezi tu... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu vad asta...lamureste-ma cum de o vezi tu... :P

Nu se poate! Clar ca nu ai citit psalmul!

 

Chinuie-te putin si o sa vezi. Un pic de rabdare cu cititul, sau pune pe un site cu Biblia un search la cuvintul "covenant".

Raspunsul il gasesti in versurile din Ps. 119 unde este folosit cuvintul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca este caisa sau piersica este determinat de dictionar. Dar acum trebuie cautat care este semnificatia spirituala a acelui cuvint, ce adevar spiritual voia Dumnezeu sa ne invete cu acel cuvint.

 

Iata un exemplu TIPIC al modului de a rationa al unui religios

Orice om normal traitor cu mintea in real daca nu stie ce fruct este ... caisa sau piersica" le analizeaza si le gusta si stie adevarul!

 

Religiosul fuge la "Carte" ca sa afle daca fructul e caisa sau piersica!

Iata izvorul aberatiei fuga de realitate si Adevarul ei si gasirea unui "adevar" pervertiti in carti!

 

Faptul ca neoprotestantii vad religia si legile ei noi sau vechi ca un LEGAMANT ne confirma faptul ca sunt vanduti ...asemeni legionarilor (intunericului in cazul lor) care si ei fac un legamant ca sa isi primeasca simbria!

 

Vandutii prin Legamant isi asteapta simbria pe lumea aialalta .... cea a intunericului vesnic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu cred ca putem sa discutam pe o tema anume atata timp cat nu acceptam sensurile cuvintelor din limba romana. Daca tu spui ca piersica este de fapt caisa...pentru ca asa ai inteles tu din biblie...atunci nu cred nici ca are sens sa aduc ceva contra-argumente :crazy: Legamant inseamna o promisiune...mijlocitorul legamantului este Cristos...intre Dumnezeu si oameni...legamantul este intre Dumnezeu si oameni...asa a fost si in vechime...promisiunea a fost "tara unde curge lapte si miere"... :crazy:

 

Suntem...:crazy:.

Legamant nu inseamna doar promisiune, inseamna un angajament din partea celor doua parti! Dumnezeu cand a facut Legamant cu evreii, le-a spus va voi binecuvanta daca.....si la sfarsit s-a pecetluit legamantul cu sange.

Noul legamant al Domnului Isus promite viata vesnica daca crezi in Evanghelie,te botezi si traiesti o viata in ascultare de Domnul!

LEGĂMẤNT, legăminte, s.n. 1. Promisiune solemnă, angajament de a face ceva. 2.

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legamant nu inseamna doar promisiune, inseamna un angajament din partea celor doua parti! Dumnezeu cand a facut Legamant cu evreii, le-a spus va voi binecuvanta daca.....si la sfarsit s-a pecetluit legamantul cu sange.

Noul legamant al Domnului Isus promite viata vesnica daca crezi in Evanghelie,te botezi si traiesti o viata in ascultare de Domnul!

LEGĂMẤNT, legăminte, s.n. 1. Promisiune solemnă, angajament de a face ceva. 2.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legamant nu inseamna doar promisiune, inseamna un angajament din partea celor doua parti! Dumnezeu cand a facut Legamant cu evreii, le-a spus va voi binecuvanta daca.....si la sfarsit s-a pecetluit legamantul cu sange.

Noul legamant al Domnului Isus promite viata vesnica daca crezi in Evanghelie,te botezi si traiesti o viata in ascultare de Domnul!

LEGĂMẤNT, legăminte, s.n. 1. Promisiune solemnă, angajament de a face ceva. 2.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×