Sari la conținut
Forum Roportal
pitus

achizitie sistem pt jocuri - max 8 mil

Postări Recomandate

salutare

vreau sa-mi cumpar calculator... si nu stiu ce sa aleg

buget max 8 mil

destinatie: jocuri (nam pretentia sa mearga la detalii grafice maxime, in general sa mearga)

 

m-am gandit la urmatorul sistem:

cpu: amd sempron 2800+, socket am2, 128k, bus 1600 (1600MHz)

MB: Asus M2V-MX , Chipset: K8M890 , Socket: AM2, FSB: 1600, Format: mATX, Slot video: PCI-E x16, 2xPC,

Dual DDR2-800, U-DMA 133, S-ATA II Raid,Video 256Mb & Sb 6ch &Lan on board

rami: 512MB DDR2 800MHz, Sycron

HDD: 200GB SATA II , 8M, Maxtor

carcasa cu sursa de 400W: la vreo 700mii

placa video: o sa o cumpar mai incolo: pana atunci n-am pretentii la jocuri super tari

 

poate sa-mi spuna cineva daca ar merge, daca sunt compatibile, daca ar fi indicat sa schimb ceva si ce anume

 

la alegerea placii de baza am vrut neaparat: PCI-e, video on bord, FSB cat mai mare, dual DDR2 800, video on bord

 

 

multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu HDD sunt de acord cu voi

in rest e bine?

 

Ar trebui sa-ti faci o mica lista cu jocurile pe care vrei sa le joci, si sa compari configuratiile recomandate cu ce ai tu. Configuratia ta o sa aiba probleme cu jocurile noi, chiar si la setari minime.

 

Recomandarea mea e sa nu-ti iei placa de baza respectiva. VGA-ul integrat pe ea e foarte slab, in plus, chipsetul e si el foarte slab. Daca vrei o placa noua, ia-ti un M2N4-SLI de la Asus (care e cu vreo 60 RON mai scump decat placa pe care o mentionezi si e mult superioara) sau ceva similar. Idea e ca daca iti faci un sistem la buget, trebuie sa il faci in asa fel incat sa fie cat de cat upgradabil. Ori cu placa aia de baza nu mai faci nimic.

 

Sfatul meu: ia-ti o placa de baza cu chipset nforce 4 sau chiar nforce 570 second-hand. Se vand o gramada, sunt fiabile (ia-ti Asus sau Gigabyte), si o investitie sigura. Apoi ia-ti o placa video ieftina, in masura bugetului, tot second. Investitia totala se va invarti in jurul bugetului tau, insa sistemul va fi net superior. Ai putea chiar sa-ti iei placa de baza + procesor + placa video de la cineva care-si face un upgrade, si sa prinzi in pretul asta si un Athlon. In caz ca nu, vei putea oricum in viitor sa inlocuiesti Sempron-ul cu Athlon, si placa video cu una mai buna, fara ca placa de baza sa te traga in jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×