Sari la conținut
Forum Roportal
blue_wings

Putere consumata de calculatoare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am de fapt doua intrebari...am plecat de la

1. Ce putere consuma un laptop (atunci cand este conectat la priza, cu bateria scoasa)???

 

Am luat de referinta un calculator desktop, a carui sursa poate duce 350-400W. In functie de echiparea desktopului (CD, DVD, Tuner, Placi retea, sunet, etc), acesta poate consuma mai mult sau mai putin. Sa luam o configuratie simpla, cu doar un DVD, si retea, sunet on-board.

Intrebarea 2. Cam cat consuma un astfel de calculator?

 

Atentie, la laptop consuma si LCD-ul. In cazul desktopului nu luam in considerare consumul monitorului, acesta fiind undeva pe la 75-90W pt CRT-uri si 30-40W pt LCD-uri...valori pe care le regasesc in datele de catalog la cumpararea unui astfel de produs.

 

Motivul pt care am pus aceste intrebari este gasirea incarcarii maxime pt un UPS in care sa conectez mai multe statii de lucru desktop si notebook.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calculeaza puterea maxima de care ai nevoie, eventual adauga o mica marja.

Deci Puterea maxima necesara = puterea scrisa pe alimentare (aia alimenteaza si ecranul deci nu ai ce sa calculezi separat) + puterea fiecarui periferic extern alimentat separat (de exemplu disc) Puterea aceasta raportata la 1h iti da consumul maxim / h in Wh. Consumul real va fi mai mic si depinde de folosirea calculatorului.

Daca ma insel sa ma corecteze altii :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul tau e bun doar pt a doua intrebare.

 

Un laptop insa tot nu stiu cat consuma. M-am uitat si pe baterie, si pe transformatorul cablului de alimentare, si scoate 20V la 4.5A. Sa inteleg ca Puterea=Tensiunea * Intensitatea = 20 * 4.5 = 90W ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Motivul pt care am pus aceste intrebari este gasirea incarcarii maxime pt un UPS in care sa conectez mai multe statii de lucru desktop si notebook.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

legat de cat watti consuma un calculator. exista vreun soft care sa iti calculeze de cata putere este nevoie pentru a functiona PC-ul normal ( fara restarturi din cauza sursei subdimensionate de exp)?

 

multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×