Sari la conținut
Forum Roportal
RHS

Tinkpad t23

Postări Recomandate

Am un thinkpad t23 si cineva care mai are acces la el ia pus parola pe BIOS cum pot scoate aceasta parola? E un BIOS-ul apartine IBM-ului. M-am uitat putin pe site-uri si am gasit cateva master password-uri dar...nimic de facut :) am incercat sa il dezmontez si sa ii scot bateria de pe placa de baza sa resetez biosul, l-am desfacut sa scot HDD-ul din el sa il pun pe alt calc sa il pot formata...dar cand l-am desfacut si m-am uitat in el....mi-am pus mainile in cap....sincer sa fiu nu il pot desface de tot pt ca o anumita parte din carcasa e "lipita" una de alta si nu il pot desface complet ca sa pot scoate HDD-ul, nici macar nu l-am vazut inauntru pt ca nu am reusit sa il desfac detot. De o baterie am dat pe acolo...dar nu am scule cu ce sa o scot...imi trebuie un fel de penseta ceva....dar mi ca de bag mainiile in el...in repar de tot si il pot arunca...Deci..rugamintea mea e daca ma poate cineva cu un fel de PAROLA UNIVERSALA sa pot debloca BIOS-ul. Sau daca sunt alte modalitati va rog sa mi le spuneti. Multumesc ! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa o intrebi, pe persoana care a pus parola? Despre ce parola este vorba: Power-On, Hard Disk sau Supervisor?

 

IBM-urile sunt mai speciale, nu ajunge sa scoti bateria ca sa resetezi parola. Ce poti face este sa suni la IBM si sa ii intrebi pe ei procedura

 

Verifica daca modelul tau apare pe site-ul asta, daca da, m-as mira sa existe alta varianta http://www.ja.axxs.net/unlock/

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si eu aseara pe site-ul ala...dar nu ma apuc eu sa platesc pt a debloca un bios. Aici un laptop cum am eu il gasesc la 100-150 de euro, chiar si mai bun. Nu pot intreba persoana pt ca nu imi spune. Un site care te ajuta fara sa platesti nu cred ca exista...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×