Sari la conținut
Forum Roportal
Koolcsy

Placa video

Postări Recomandate

Vreau sa imi schimb placa video si am gasit O Daytona Nvidia GeForce FX 5500 256MB/128 biti. ce parere aveti despre ea? o sa o folosesc pt home use, nu sunt foarte pasionat de jocuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre placa in sine nush ce sa zic... nu am folosit ... dar raportul 256/128 aduce un raport de viteza de aprox 20..maxim 30% fata de 128/128 .... pentru ca memorie este ..dar banda este tot de 128 si n-are loc.... bine.. acuma depinde si de tipul memoriei si mai stiu eu ce altele.. dar mai bine iei 128/128 daca nu ai pretentii f mari. adaosul de 128 mb la memorie e de obicei doar cu scop speculativ economic :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fx 5500/128 si sunt foarte multumit de ea ! nu are nici o problema

Vezi ca mai e un post pe tema asta .

Editat de TZEP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

placa 5500 e o placa low profile, performantele pe ea sunt slabe, pretul nu se merita, daca tot vrei sa faci upgrade ia un 6200 presupun ca ai AGP (AI MARE GRIJA SA NU FIE LE, lite edition) pretul e cam acelasi la amandoua. pe 6200 ai ps3.0 pe cand pe 5500 numai 2.0 6200 are suport vista si alte cateva avantaje mai ales ca vrei pentru jocuri.

deci concluzia:

5500 pret 180 RON ps2.0

6200 pret 185 RON ps3.0 (grija inca o data sa nu fie 6200LE) LE e praf

ps= pixel shader

bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut inca o data !!!

e ok crede-ma ca face mai mult decat un 5500 de altfel ai vazut acolo ce stie pe langa un 5700LE

singura ei problema e racirea pasiva dar nu cred sa constituie un impediment asta

bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×