Jump to content
Forum Roportal
TZEP

Bucuresti

Rate this topic

Recommended Posts

Lucrările pentru Autostrada de Centură Bucureşti, sectorul de pe raza localităţii Vidra, au fost autorizate de Ministerul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor (MTIC).    30 de luni, durata de execuţie a lucrărilor

Valoarea lucrărilor autorizate este de 59,95 milioane lei, care nu include TVA,

... deci e loc de miscare ca NU include taxe ... numaratoarea inversa am inceput, sa vad cand va fi gata, precis deodata cu trenul de la Gara de Nord la Otopeni, Aeroport.

evz.ro/unda-verde-pentru-centura-capitalei-cand-incep-lucrarile.html

Călin Popescu Tăriceanu vrea să mărească spaţiile verzi pentru bucureşteni prin dărâmarea gardurilor.

Il votam pentru excelenta initiativa!!!

See related image detail

evz.ro/tariceanu-vrea-mai-multe-spatii-verzi-in-bucuresti-ce-garduri-vor-fi-daramate.html

Bucureștiul, sub o amenințare teribilă mai periculoasă decât orice alt fenomen natural. 

Deșertificarea va distruge totul in Sudul Romaniei, avanseaza mai rapid decat uraganul :resent:

La ultima calatorie in sudul romaniei in 1994 am vazut buruienile crescute cat un pom, totul abandonat si lasat in voia soartei ca oamenii au plecat sa lucreze pamantul in Spania daca in RO n-au gasit din ce trai.  Pepenii din Dăbuleni  sint fructe exotice ca nu se mai gasesc decat foarte rar!!!   Niste copaci ar trebui plantati sa tina solul pe loc si cultura mixta depepeni si porumb pe alocuri, mazare si fasole sa urce pe porumb si solul este bine acoperit si rodeste, nu este luat de vant.   Pomi fructiferi intre culturile astea ar salva omenirea din acea zona, dar ma tem ca nu mai sint ingineri agronomi si cadastri sa faca ceva.  Sa nu prinda un tren o furtuna de nisip si sa fie ingropat in nisip ...   

evz.ro/bucurestiul-sub-o-amenintare-teribila-vecinatatea-mai-periculoasa-decat-centrala-atomica-de-la-kozlodui.html

Cum se va circula în București în mandatul lui Nicușor Dan?

Din 1969 m-am mutat la Bucuresti si de atunci tot nu s-a rezolvat problema asta desi la toate sedintele de UTC la care n-am participat ca nu eram membru si ce bine-mi pare, dar auzeamsi  la stiri ca peste tot pe prima pagina al sedintelor era transportul in comun mai mult atunci ca nu toata lumea avea 5 masini ca azi.  Daca peste 51 de ani nu s-a gasit o modalitate, doar un cutremur serios este solutia problemei care darama tot ce abia mai sta pe picioare si prima oara se va construi drumuri planificat de un cap care stie ce face, nu pe pile si ciubucuri, altfel si intr-un miliard de ani nu va fi rezolvat NIMIC. O sa urmaresc de sus poate schimbarile …:))) nu cred ca in viata mea se va intampla ceva.

evz.ro/cum-se-va-circula-in-bucuresti-in-mandatul-lui-nicusor-dan-intalnire-cruciala.html?unapproved=132801&moderation-hash=10288a233e5b88bf59a0ea0495a11b29#comment-132801

Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă temporar, luni, în anumite zone din Bucureşti şi din judeţele Ilfov şi Giurgiu, pentru a asigura capacitatea reţelei de a funcţiona şi a alimenta clienţii în bune condiţii, anunţă E-Distribuţie Muntenia.Mai multe zone din București, Ilfov și Giurgiu sunt vizate de o nouă decizie a Enel Muntenia de sistare a energiei electrice. Printre zone afectate se numără Otopeni și Ciorogârla.

Ultima localitate de ce ar fi asa de important ca se mentioneaza pe langa judetul respectiv unde apartine.

Locuieste acolo vre-un politician important sau din Armata Romana cel mai in forta de Apararea Patriei???

De Otopeni nu se ingrijoreaza lumea ca precis au in rezerva echipament de produs curent electric, dar de Ciorogârla sint.   :bb: