Sari la conținut
Forum Roportal
roly

probleme la overclocking procesor barton 2800+

Postări Recomandate

am un procesor athlon xp barton 2800+,placa de baza asus A7V600,chipset VIAKT600,1GB memorie si placa video gf 7300gt ddr3,128 mb 128 bit,agp.Problema care ma deranjeaza este ca nu pot sa fac overclocking la procesor mai mult de 2050 MHZ.Daca incerc sa ridic mai mult dupa cateva minute pur si simplu se blocheaza sistemul ,trebuie sa dau restart si sa mai reduc din bios pana la 2050 MHZ.Unde ar putea sa fie problema?Va rog f mult sa-mi raspundeti cat mai exact daca se poate.MULTUMESC!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate se incalzeste prea tare... vezi ca poti sa-l distrugi. Monitorizeaza temperatura sa vezi daca asta e cauza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspuns dar nu cred ca se supraincalzeste procesorul, nu trece de 45 grade,sursa cred ca rezista,e de 500 w,Ce altceva ar putea fi?MULTUMESC!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc pt raspuns dar nu cred ca se supraincalzeste procesorul, nu trece de 45 grade,sursa cred ca rezista,e de 500 w,Ce altceva ar putea fi?MULTUMESC!

 

La ce valoare ai marit tensiunea? Incearca sa pui FSB la 200

 

 

-- Posteaza in acelasi topic, nu deschide altul

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc pt raspuns dar nu cred ca se supraincalzeste procesorul, nu trece de 45 grade,sursa cred ca rezista,e de 500 w,Ce altceva ar putea fi?MULTUMESC!

multumesc mult ARQV am rezolvat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc mult ARQV am rezolvat!

Am 3 valori la FSB, cea mai mare este 400.Am setat la valoarea asta si am ridicat procu la 2200MHZ.Deocamdata merge si sper sa nu mai am probleme.Inainte PC WIZARD 2007 arata ca am FSB 333,cand am setat pe 400 mi-a permis sa ridic procesorul.Probabil ca aici era problema.O sa intru in SPLINTER CELL DOUBLE AGENT si daca nu se mai blocheaza e clar ca am rezolvat.In orice caz daca intervine ceva va anunt,poate mai sunt si altii care s-au lovit de problema asta.Iti multumesc inca o data ARQV!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×