Sari la conținut
Forum Roportal
adrian9t

Download mare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci am internet care merge constant cu 400 de Kb insa suntem mai multi pe retea si cineva descarca cu un program anume.Iar acest program downloadeaza cu toata viteza, lasand la restul viteze de 5kb. Suntem 5 in retea ce trebuie sa fac ca sa am viteza maxima la download ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti un server linux prin care treceti, instaleaza htb si configureaza-l in asa fel incat sa ii aloci la fiecare o latime de banda egala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce trebuie sa fac ca sa am viteza maxima la download ?

Nu ăsta e scopul, să ai tu viteză maximă, scopul e să asiguraţi accesul echilibrat al utilizatorilor la resursele disponibile. Şi dacă nu aveţi un server Linux (vezi post-ul de mai sus) a venit vremea să vi-l instalaţi. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pe server au linux , altceva nu pot face sa am o viteza cat de cat. Am windows xp instalat la mine , si pe server cum am spus cred ca au Linux intalat, trebuie sa instalez si eu Linuxul pt a instala acel program htb?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De pe calculatorul tau nu poti face mare lucru. Trebuie modificat in router, deci acolo pe unde trece toata lumea.

 

Daca calculatorul lui este mai rapid si daca programele pe care le foloseste el pot lucra cu mai multe conexiuni in paralel, el va avea parte de mai multa banda pentru ca poate genera mai multe cereri. Imagineaz-ti un cos cu mere; daca fiecare baga mana si ia cate un mar, cel mai rapid si care va lucra cu ambele maine va strange mai multe mere decat ceilalati. Daca careva, care tine cosul imparte merele la fiecare, el poate sa imparta echitabil.

 

Poti incerca sa folosesti TCPOptimizer ca sa iti modifice parametrii in functie de conexiune, ideea este sa evite fragmentarea pachetelor. Dar trebuie sa stii ce conexiune aveti. Daca aveti ADSL incearca

MTU=1480

TCP Receive Window = 506880

 

Si pe urma da-i un reboot

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat cu TCPOptimizer si nu merge. Cum sa aflu ce fel de conexiune am? Am vorbit cu cei care furnizeaza internet dar au spus ca nu pot sa imparta. Alta metoda nu mai exista?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de faptul ca poti folosi si tu un program care gestioneaza intr-un mod mai inteligent downloadul si sa iti cumperi un calculator mai puternic nu prea ai ce face, pentru ca tu nu poti controla utilizarea benzii disponibile de pe calculatorul tau. Aceasta se poate face doar in punctul de conexiune cu providerul (modem/router sau ce o fi)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×