Sari la conținut
Forum Roportal
aLat

Aroganta americana.

Postări Recomandate

Unul din profesorii mei a trait 15 ani in sa.U.A. a avut functia de asistent, si acum sa-a intors in tara si a devenit din start profesor universitar la o facultate tehnica cu predare in limba engleza, desi nu se descurca exemplar la materia pe care o preda si stalceste engleza groaznic.

Eu sunt ferm convins ca natiunea americana este una aroganta. Face parte din educatia lor. "America este cea mai tare!". E intr-adevar o metoda excelentra pentru a motiva oamenii de rand dar apar si multe chestii aiurea.

Exemple sunt foarte multe, situatia care ma irita cel mai mult fiind atitudinea de colonizator a cetateanului american in contact cu alte culturi. Multi nici nu realizeaza ce fac, pur si simplu sunt convinsi ca sunt undeva deasupra fiecarui individ de alta nationalitate, si ca li se cuvine mai mult. Nu generalizez, dar trebuie sa recunoasteti ca sunt cam multe cazuri.

Sa ne mai mire atunci cand apar cazuri ca cel cu prizonierii din Iraca, sau cel cu Teo Peter, sau, sau...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unul din profesorii mei a trait 15 ani in sa.U.A. a avut functia de asistent, si acum sa-a intors in tara si a devenit din start profesor universitar la o facultate tehnica  cu predare in limba engleza, desi nu se descurca exemplar la materia pe care o preda si stalceste engleza groaznic.

 

 

 

 

Eu sunt ferm convins ca natiunea americana este una aroganta. Face parte din educatia lor. "America este cea mai tare!". E intr-adevar o metoda excelentra pentru a motiva oamenii de rand dar apar si multe chestii aiurea.

 

[snapbacca]31553[/snapbacca]

 

 

 

ptr primul paragraf vreau sa mentionez ca din pacate nu este posibilitatea sa fie si invers.... sa vii din Ro in USA cel putin sa fii recunoscut . am cunoscut un prof univ. care a venit in USA si era foarte deceptionat deoarece cind a pasit in USA a devenit un om de rind si toata scoala lui nu era recunoscuta .! in schimb sotiei lui si la copil le-a placut foarte mult ca au venit in USA..... si-mi repet din nou fraza mea: America nu este ptr toata lumea.... si este Oca, important este sa stii ce-ti prieste tie personal .

 

 

cit despre aroganta, eu am numit-o in alt post ignoranta, si personal nu ma deranjeaza, in oarecare masura este adevarat.... nu toti sint asa dar ca natiune au un "aer de superioritate" fata de celelalte natiuni, daca este justificata ori nu prefer sa-mi tin opinia ptr. mine.... eu am intilnit oameni care au fost foarte "nice" cu mine cind ma intrebau de unde sint si vorbeau f. frumos de Ro ori cel putin pareau intrigati sa afle mai mult, si nu aveau aerul de superioritate deasupra lor.... si am intilnit si 2 persoane pina acum, care m-au intrebat daca noi serveam cafeaua cind spalam rufele la riu. dar am avut eu grija sa le pun in locul lor. Si totusi eu prefer sa analizez oamenii individual nu ca natiune, ca daca as sta sa ma gindesc despre Ro, cum este vazuta aproape de toate tarile din afara, cred ca o formatie Ro "Fara Zahar" are un cintec ceva cu vaci si boi, de la sate.... cind am vazut video clipul prima data am ramas cremene.... cam asa pare sa fie imaginea Ro in afara si as fi vrut sa fie o gluma, oare aia este intr-adevar fata adevarata a Ro ??? personal nu cred, si totusi ca intotdeauna lucrurile rele mereu ies la suprafata mai repede decit cele bune, li se face mai multa publicitate.... ori cele bune sint atit de putine precum o picatura de apa intr-un ocean.... Mi sa-a parut interesant ce-a spun un frate de-al meu odata, precum ca toate relele vin de la Americani.... Hello . nu cred ca vin Americanii sa le bage la Romani nimic pe git cu sila...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ptr primul paragraf vreau sa mentionez ca din pacate nu este posibilitatea sa fie si invers....  sa vii din Ro in USA cel putin sa fii recunoscut .  am cunoscut un prof univ. care a venit in  USA si era foarte deceptionat deoarece cind a pasit in USA a devenit un om de rind  si toata scoala lui  nu era recunoscuta .! in schimb sotiei lui si la copil le-a placut foarte mult ca au venit in USA..... si-mi repet din nou fraza mea: America nu este ptr toata lumea.... si este Oca, important este sa stii ce-ti prieste tie personal .

[snapbacca]31572[/snapbacca]

 

Misto propozitia! Ouch! 8)"

dar sa lasam scosul ochilor! :8):

 

Nu conteaza ce-mi prieste sau nu mie. E o problema de atitudine si ce e nasol e ca nu e o problema izolata, se extinde pe o natiune intreaga aproape. Vezi mesajele din filme, din videoclipuri, vezi atitudinea presedintelui, etc. Putin imi pasa pentru cine e America, si cat de tare trebuie sa fii ca sa respiri aerul de deasupra ei! Dar ma deranjeaza sa vad un roman intors in tara cu aere de fiinta superioara pentru ca a stat 15 ani pe taramul de vis.

Toti suntem oameni, avem 24 de ore pe zi si putem face enorm de multe lucruri, totusi multi cred ca sunt ceva mai mult, asta ma irita!

 

pe.sa. In videoclipul ala Fara Zahar parodiaza viata de la tara. si nu e greu de banuit asta, faptul ca asta e imaginea Romaniei in afara nu face decat sa confirme ce am spus despre aroganta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt una din persoanele care nu este de acord cu politica externa a presedintelui Bus. Eu mi-am schimbat mult de tot parerea despre SUA si Romania. Cand am venit aici credeam ca Romania este cosmarul si SUA visul, dupa un timp a fost invers, nu suportam SUA si credeam ca Romania e cea mai cea, iar acuma, in final, realizez ca amandoua au si plusuri si minusuri. Unii americani sunt aroganti-corect. Unii se cred superiori tuturor-corect. Unii nu au respect fata de nimeni altcineva-din nou, corect. Dar acest lucru se aplica la orice tara! si in Romania gasim astfel de oameni! daca un grup de oameni gandeste asa insa, este incorect sa judecam toata tara dupa acesti oameni. aLat, ceea ce se arata in filmele americane este foarte diferit de realitate!

 

si... chiar daca multi zic ca nu e asa, daca Romania ar avea dimensiunile, economia si influenta Americii, ar avea si ea la fel de multi aroganti ca SUA. ei zic ca sunt cea mai bogata tara... aroganta sau... adevar?

 

crede-ma, nu vorbesc in punga, am cunoscut persoane inteligente, tolerante si cu mult respect fata de alte tari! pacat insa ca America are o conducere care ii distruge imaginea!

 

PS: Ma intorc in tara acusi si cred ca voi fi mai putin aroganta decat am fost. iar faptul ca profesorul respectiv e arogant este o problema la nivel individual, nu iti poti crea o imagine atat de generala din filme, videoclipuri + 1-2 persoane pline de aroganta! Noua nu ne convine cand cineva ne face tigani, asa ca eu zic sa o luam usor cu judecata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ma deranjeaza sa vad un roman intors in tara cu aere de fiinta superioara pentru ca a stat 15 ani pe taramul de vis.

 

faptul ca asta e imaginea Romaniei in afara nu face decat sa confirme ce am spus despre aroganta.

 

 

 

 

 

faptul ca persoana isi da aere cred ca are a face cu altceva..... nu cu faptul ca a trait in USA 15 ani.... eu personal nu am o problema cu cineva daca sa zicem "este superior", ii apreciez, si-i respect dar cum ai spus si tu in momentul in care incep sa-si dea aere, ca om nu egaleaza mai mult decit un zero, in fata mea.

 

si totusi eu personal in Ro am intilnit cei mai multi aroganti, un exemplu din 2004 am reinnoit pasaportul Romanesc pe care il am si cind am fost sa predau actele, de-na comunista (jud PH) care este acolo la pasapoarte de un mileniu pur si simplu a tipat la mine, oare ea se credea un de-zeu intronat ??? nu am priceput problema ei... aveam doar o intrebare si m-am adresat foarte "nice" si nu cred ca ar fi trebuit sa se poarte asa, dar asta e... tipical Romanesc . sper ca nu .....

 

 

 

nu stiu daca este adevarat ..... dar eu cred ca RO singura isi face imaginea in afara, nu aroganta celorlalte tari...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8)" Romania "ajuta" mult la crearea imaginei sale! dar nu e strict vina Romaniei. Din pacate strainii, si oamenii in general nu tin minte decat lucrurile rele pe care romanii le fac. Lucrurile bune se uita repede...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si... chiar daca multi zic ca nu e asa, daca Romania ar avea dimensiunile, economia si influenta Americii, ar avea si ea la fel de multi aroganti ca SUA. ei zic ca sunt cea mai bogata tara... aroganta sau... adevar?

 

crede-ma, nu vorbesc in punga, am cunoscut persoane inteligente, tolerante si cu mult respect fata de alte tari! pacat insa ca America are o conducere care ii distruge imaginea!

[snapbacca]31594[/snapbacca]

 

E o observatie foarte buna. Poate ca sunt atat de multe exemple ale arogantei americane pentru ca e o tara implicata in multe domenii, si daca ar fi fost altfel nu ar fi avut atitudinea asta. Dar tocmai asta e problema, de ce odata ajunsi prosperi, cetateni ai unei natiuni mai influente, simt nevoia sa fie tratati diferit? si acum nu generalizez deloc, vorbesc de majoritate. Fara sa tinem cont de actele de badaranie dusa la extrem care sunt cazuri mai mult sau mai putin izolate, nu poti sa nu fii de acord ca americanul de rand are undeva in subconstient convingerea ca este mai presus decat asiaticul, iracaianul, etc. de rand.

Iar chestia cu Bus e foarte dubioasa. E criticat de cam toate mintile cat de cat luminate si totusi este un presedinte ales prin vot democratic. Reprezinta optiunea majoritatii poporului. Deci cu toate ca intelectualii se revolta, majoritatea vrea altceva! Asta mi se pare edificator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×