Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aaa...buna, sunt noua pe aici, anyway, am si eu problema aceasta cu scolioza. Am doar 15 ani (fac 16 in septembrie) si am scolioza dubla, am curbura si sus catre dreapta si jos catre stanga. E destul de pronuntata....defapt stiu de vreo 2 ani ca am scolioza si am fost la gimnastica medicala dar nu am reusit mare lucru..decat ca s-a oprit din evoulutie. A trebuit sa imi fac corset medical dar nu am vrut sa il port la scoala deoarece imi era rusine cu el. Credeam ca isi vor bate joc colegii de mine. De la cabinetul acela unde am fost, am mers la alt cabinet iar acolo mi-au spus ca nu era deloc bun acel corset si ca mai mult rau imi facea decat bine. Asa ca mi-au facut alt corset, pe care din nou nu am vrut sa il port. Si am ajuns sa il port doar seara....acum de vreo luna am fost din nou la control iar doctorul mi-a zis ca nu s-a imbunatatit deloc starea mea si mi-am facut alt corset.....mi-a spus ca daca nici acesta nu il voi purta voi ramane infirma pe viata sau ma operez...acum il port si la liceu (sunt in clasa a 9-a) desi imi e greu uneori, dar sunt fericita deoarece prietenii ma sustin iar iubitul meu e alaturi de mine. SFAT pentru cei care trebuie sa poarte corset si nu vor: NU repetati greseala mea!! Va rog!!! M-am invatat minte..si ganditi-va ca nu numai pe voi va nenorociti, ci si pe parintii vostri! Si mai bine stati un an sa zic cu corsetul decat toata viata distrus...Cat despre gimnastica, eu fac sus la spital cu un doctor extrem de placut....sunt folositoare exercitiile...am sa va descriu unul din el....

 

Stand in 4 labe, intindeti inainte mana dreapta/stanga (in partea opusa curburii de sus) si intindeti ca si cum ati vrea sa prindeti ceva....simultan, ridicati si piciorul opus mainii pe care ati ridicat-o....inspirati, apoi lasati membrele jos si expirati...puteti repeta acest exercitiu ce cate ori puteti...

 

Sper ca am fost de folos..acum fug sa imi pun corsetul pe mine ca am cam depasit pauza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, pana astazi nu am stiut nimic despre scolioza... dar azi fetita mea in varsta de 8 ani i s-a pus diagnosticul acesta. Nu este grav dar trebuie gimnastica medicala si tratament ... Va rog recomandati-mi un loc in care se fac astfel de tratamente si persoane care m-ar putea ajuta.

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga techiu...mi te adresez pt ca acum o jumatate de ora am ajuns acasa cu rezuntatul radiografiilor la coloana si coaste partea stanga.vazand rezultatul....scoliozan dextroconvexa la nivelul coloanei lombare si tendinta la accentuarea cifozei fiziologice,vazand acest rezultat...am inceput sa caut pe internet ce inseamna de fapt si am intrat pe acest forum unde am vazut ce ii intrebi pe ceilalti cu aceste probleme pt a stii ce sfaturi sa le dai.aceeasi rugaminte o am si eu si anume aceea de a-mi da si mie niste exemple de exercitii sau cam ce trebuie sa fac in cazul de fata.as vrea sa-ti dau mai multe detalii am vazut ca astepti de la ceilalti un mail insa eu nu stiu adresa ta de email si as astepta un raspuns pe forum cu ea.iti multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru scolioza tratamentul este cuprins din exercitii specifice pentru intarirea muschilor afectati.

In functie de partea pe care se afla curbura, se urmareste lungirea muschilor de pe partea opusa concomitent cu scurtarea muchilor de pe aceeasi parte; in acelasi timp se tonifica musculatura spatelui.

Exercitiile sunt diverse, si gimnastica medica si inotul adaptat situatiei si masajul terapeutic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut!

si eu sunt tot din Timisoara si tot cu spatele am probleme....cifoza, scolioza....si inca ceva la nivelul artic sacro-iliace...am doar 24 ani

daca cineva este din Timis si are ceva cunostiinte in legatura cu vreo sala mai dotata pentru gimnastica medicala...si vreun bazin cu apa calda...v-as fi foarte recunoscatoare!

astept raspunsulrile voastre!,

:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut, sunt oliver.de cativa ani am aflat ca am scolioza si din pacat am neglijat-o si a ajuns in stera destul de "neplacuta". as vrea sa stiu daca la varsta mea(22 ani) se mai poate face ceva.am o deformare de 28 de grade.la spitalul militar din sibiu medicii mi-au spus ca nu mai am sanse: doar pamantul galben ma mai indreapta.dar eu nu as vrea sa renunt asa usor. o data pe saptamana merg la innot dar a doua zi ma cam doare spatele.probabil il fortez.nu stiu. daca stiti vre-o modalitate pentru remedierea acestei deformari a coloanei v-as multumi daca m-ati informa.( adrasa mea de mail e: edit-yahoo.com)

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, imi pare rau ca suferi de asa o boala :friends: dar banuiesc ca nu de compatinire ai nevoie.

Mai sunt doua topicuri aici despre scolioza: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic2775.html

si http://www.roportal.ro/discutii/ftopic2830.html

Citeste-le poate gasesti vreo informatie utila. Incearca si un search pe Google.

 

Sanatate multa! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca raspunsul meu sa-ti mai fie util, desi m-as bucura sa-ti fi rezolvat problema care te deranjeaza.

Sunt kinetoterapeut si as putea sa-ti trimit niste exercitii pe care sa le poti face chiar oriunde.

Trebuie doar sa-mi trimiti un mail si sa-mi spui mai multe despre tine (varsta, sporturi practicate, orice alt element care crezi ca ar fi putut sa determine scolioza ta, tegim de munca sau de viata etc.)

Daca-mi trimiti cele de mai sus o sa incerc sa te ajut.

Adrian Teghiu, Timisoara

 

Domnule Teghiu

 

Ma numesc Andrei sunt din Oradea am 15 ani, sunt diagnosticat cu Schifoza-Scholeoza.

Am facut 2 ani karate, dar acuma nu pot face, nu mai pot continua din aceasta cauza.

Sunt vegetarian, nu mananc carne si nu prea am pofta de mancare.

Am 55 Kg si inaltimea de 1,75 m, sunt putin descurajat pt ca, doctorul mi-a zis

ca trebuie sa ma operez si eu nu vreau.

Va rog frumos trimiteti-mi si mie niste modele de exercitii pe care sa le fac acasa,

intrucat nu imi place atmosfera si inghesuiala din sala de recuperare medicala.

Daca mai aveti si alte sugesti si recomandari pt mine va multumesc in numele omeniri.

 

Cu stima Andrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,am 25 de ani si sufar de scolioza lombara......primele semne au inceput la varsta de 13 ani ......am facut gimnastica medicala pana la 18 ani.Acum au aparut niste dureri foarte mari la baza coloanei,as vrea sa stiu cam ce tratamente exista pt durere?????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc mult!

Buna, sunt noua pe aici, si as vrea sa va zic ca atat fratele meu de mic copil (acuma are 18 ani)sufera de ac. boala- scolioza(insa e avansata rau), a fost operat de doua ori in Rusia la varsta de 2 ani(caci acolo pe timpuri se faceau cele mai bune interventii chirurgicale), a purtat si corset medical....si sa va zic sincer cu nici un rezultat, acum e mare...insa are probleme cu respiratia si chiar cu inima(au aparut acum de curand), acuma asteptam o alta interventie(la c-e am asteptat ani de zile ) de data ac. in Italia, si speram sa fie un rezultat (ni s-a zis ca daca nu reuseste din prima interventie va tr. sa mai suporte una) cu totii speram sa fie bine...in cazurile astea nimeni nu garanteaza nimic...ni s-au zis toate riscurile ce pot aparea...insa am acceptat cu totii sa riscam decat...sa-l pierdem.. Si cum nu "ajungea" ac. pe capul parintilor....la varsta de 16 ani....avand dureri in regiunea rinichilor am facut o consultatie medicala...unde mi s-a zis ca am scoliosa...insa la mine nu era vizibila...am facut si gimnastica (in spitalul in c-e ma internasem)..insa nimic...a inceput sa nu-mi prea pese...caci nici nu era vizibila si nici nu aveam dureri...acuma insa....au inceput sa apara durerile (nu pot sa stau mai mult de cateva min. intr-o pozitie...caci nu ma mai pot misca dupa aia de durere...), acuma imi pare rau caci am luat totul in "gluma"...acuma am facut si palestra, am inceput sa-mi cumpar si casete de fitness si sa fac chiar si acasa exercitii...insa atunci c-d fac...am dureri mari dupa aia..un pic mai bine...insa ma bucur caci macar nu mai progreseaza....daca aveti sfaturi ceva..le primesc cu placere....va multum. p-u ca a-ti avut r-re sa cititi.... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×