Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut !

In urma unor radiografii (la sfatul unui fizioterapeut) a rezultat ca am scolioza lombara dextroconvexa.

Daca stie cineva ce tip de exercitii fizice se fac pentru acest tip de boala ?

Nu prea am timp sa merg la sala si as vrea sa fac aceste exercitii acasa.

 

Si daca are cineva idee ce tratament se poate lua pentru scaderea vs-ului.

Nu gasesc sursa de infectie (inflamatia).

 

Va multumesc mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 27 de ani si am o durere de spate in zona coastelor ce radiaza si spre stern,usor spre stanga. Senzatia este cateodata de fierbinteala. Simt mereu nevoia de a ma "intinde" pana ce "pocnesc". Ma simt bine daca ma ung cu Fastum Gel, dar nu cred ca asta e un tratament, ci doar o solutie de moment. Stau mult la calculator si-n masina. Problema este ca pana acum cateva luni nu m-a durut. La plamani mi sa-a spus ca n-am nimic. A aparut la radioscopie o scolioza, dar cred ca asta au multi, fara sa aiba si dureri. Am crezut ca am ceva la inima, dar vreo trei cardiologi m-au contrazis (am facut si eco-Dopller si vreo 5 EcaG-uri). Un neurolog mi-a spus ca ar fi o distonie neuro-vegetativa. Este o durere ce enerveaza prin persistenta ei.

Va rog sa-mi dati un sfat. 8)

Editat de dragos_buzea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am 27 de ani si am o durere de spate in zona coastelor ce radiaza si spre stern,usor spre stanga. Senzatia este cateodata de fierbinteala. Simt mereu nevoia de a ma "intinde" pana ce "pocnesc". Ma simt bine daca ma ung cu Fastum Gel, dar nu cred ca asta e un tratament, ci doar o solutie de moment. Stau mult la calculator si-n masina. Problema este ca pana acum cateva luni nu m-a durut. La plamani mi sa-a spus ca n-am nimic. A aparut la radioscopie o scolioza, dar cred ca asta au multi, fara sa aiba si dureri. Am crezut ca am ceva la inima, dar vreo trei cardiologi m-au contrazis (am facut si eco-Dopller si vreo 5 EcaG-uri). Un neurolog mi-a spus ca ar fi o distonie neuro-vegetativa. Este o durere ce enerveaza prin persistenta ei.

Va rog sa-mi dati un sfat.  8)

[snapbacca]31729[/snapbacca]

 

Daca zici ca ai scolioza atunci trateaz-o ca pot veni si de aici durerile...n-o lasa asa pentru ca mai tarziu o sa ai mari neplaceri si probleme din cauza ei, bineinteles ca depinde si cat de avansata e acum...Scolioza nu stiu cati au, dar unii au ajuns si la operatie din cauza ei...

 

Ai mare grija cu coloana ca si ea poate da dureri de spate, si uneori sunt tare insuportabile si persistente...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru scolioza sunt utile exercitiile la spalier cat si o serie de exercitii ce pot fi efectuate in conditii normale, acasa. Din pacate pentru ambele tipuri de exercitii trebuie sa consulti un doctor / maseur / terapeut pentru a-ti recomanda suitele optime. E destul de usor sa gresesti si sa te alegi cu hernie sau sa-ti deformezi si mai mult coloana.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am o prietena foarte buna si are scolioza. are 20 de ani si e studenta si ar vrea ca la vara sa se opereze. am vazut la televizor acum cateva luni ca exista o clinica(sau spital) unde se fac operatii de corectare dupa o thnica mai noua si cu rezultate mai bune, insa nu am retinut unde. ma poate ajuta cineva? scolioza prietenei mele este destul de severa si e nevoita sa ia calmante aproape zilnic pentru ca are dureri considerabile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca raspunsul meu sa-ti mai fie util, desi m-as bucura sa-ti fi rezolvat problema care te deranjeaza.

Sunt cainetoterapeut si as putea sa-ti trimit niste exercitii pe care sa le poti face chiar oriunde.

Trebuie doar sa-mi trimiti un mail si sa-mi spui mai multe despre tine (varsta, sporturi practicate, orice alt element care crezi ca ar fi putut sa determine scolioza ta, tegim de munca sau de viata etc.)

Daca-mi trimiti cele de mai sus o sa incerc sa te ajut.

Adrian Teghiu, Timisoara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine cunoaste un cainetoterapeut(sau doctor) bun care sa poata trata,intretine sau indrepta cu cateva grade o scolioza avansata de 70-80 de grade.....mi-ar fi de mare ajutor....

Cazul a fost printre PRIMELE DIN TARA care trebuia operat (de catre un grup de francezi asistati de Dr. Jianu ..sponsorizat de guvern....pacienta a refuzat....iar acum boala a avansat).De ceva timp (2 ani) fata a fost impreuna cu mine la doctorul Viorel Butnaru care trateaza aceasta boala prin masaj (indiferent de gravitatea ei).Doctorul mi-a aratat cum se face acest masaj ca sa il pot face si acasa.....M-ar interesa si alte tehnici....sfaturi .....

Ce m-ar putea ajuta ....

 

Va multumesc ,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o problema cu este scolioza, la mine se datoreaza faptului ca piciorul stang e cu 2 cm mai scurt decat cel drept. Se poate vindeca? Am auzit de persoane care "indrepta" coloana. Este sigur asa ceva? Daca stiti pe cineva care face asa ceva va rog sa-mi spuneti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×